Americký akciový trh je v tomto roku stále vo výraznej strate a po letnom oživení má opäť jednoznačne klesajúci trend. Každý deň prináša nové názory analytikov a stratégov, ale sú aj zarytí pesimisti ako Michael Burry, Jeremy Grantham a Nouriel Roubini, pre ktorých je vývoj v posledných kvartáloch po rokoch rastúcich cien ako voda pre smädných na púšti.
Kľúčový index Dow sa v utorok (13.9) prepadol o 1 200 bodov, čo predstavuje najhorší deň na Wall Street od júna 2020. Akcie prudko klesli po tom, ako augustová správa o inflácii prekvapila investorov a narušila optimizmus v súvislosti s očakávaným ochladením cien.
Priemyselný index Dow Jones sa prepadol o 1 276,37 bodu resp. o štyri percentá. Index S&P 500 klesol o 4,32 percenta na 3 932,69 bodu a index Nasdaq, v ktorom sú zastúpené najväčšie technologické spoločnosti stratil na hodnote 5,16 percenta a deň ukončil na úrovni 11 633,57 bodu.
Zisky sa stratili
Prudký pokles takmer všetkých akcií v utorok vymazal prakticky celú nedávnu týždňovú rely, čím sa index S&P 500 vrátil k záverečnej hodnote 3 908 bodov zo 6. septembra a prinútil niektorých obchodníkov pozrieť sa späť do polovice júna, keď index klesol pod 3 700 bodov.
„Myslím si, že sa dokonca môžeme vrátiť späť a znovu otestovať júnové minimá," povedal v utorok v relácii CNBC Squawk on the Street riaditeľ švajčiarskej banky UBS Art Cashin. „Určite 3900 bodov je len taká lákavá hodnota a vy sa tu sťahujete späť pod 50-dňový kĺzavý priemer. Je to do veľkej miery o technických faktoroch. Nie je to ani tak o tom, že by jedno číslo (ohlásená augustová inflácia) spôsobilo, že sa ekonomika prevrátila. Znamenalo to, že veľa ľudí, ktorí robili predbežné priaznivé stávky, sa dostalo mimo logickú základňu," povedal A. Cashin.
Augustová správa o indexe spotrebiteľských cien ukázala vyššiu než očakávanú hodnotu inflácie. Celková inflácia medzimesačne vzrástla o 0,1 percenta, a to aj napriek klesajúcim cenám plynu. Jadrová inflácia medzimesačne vzrástla o 0,6 percenta. Na medziročnej báze dosiahla inflácia 8,3 percenta.
Falošné ilúzie
Oči investorov sa po včerajšom mohutnom burzovom výplachu upierajú na apokalyptické trhové predpovede slávnych ekonómov a investorov.
Skôr než prejdeme k ťažkým váham, pozrime sa na niektoré opatrné komentáre tých, ktorých Wall Street takpovediac denne živí. Katie Stocktonová zo spoločnosti Fairlead Strategies sa venuje technickej analýze a varuje, že ak index S&P 500 klesne pod 3 815 bodov, otvorí sa ďalší veľký priestor pre pokles cien akcií. Podľa nej je trend na trhu od konca leta jednoznačne klesajúci a neodporúča investorom stávkovať na rast indexu.
Peter Boockvar, investičný riaditeľ spoločnosti Bleakley Financial Group, sleduje ocenenie teda valuácie akcií. Tie síce po výrazných stratách indexov klesli a hoci rast podnikových ziskov zostáva pozitívny (ako dlho ešte vydrží, nechajme teraz bokom), index S&P 500 stále nie je lacný. „Medvedí trend pokračuje a index S&P 500 sa obchoduje na úrovni P/E (pomer ceny a zisku) 17,5. Neviem si predstaviť, že by sa nálada na trhu definitívne zmenila bez toho, aby P/E kleslo na 15 alebo nižšie," hovorí P. Boockvar.
V prostredí rastúcich sadzieb Fedu a všeobecného odklonu od rizika bol v posledných mesiacoch jasným víťazom americký dolár. Ten vo všeobecnosti nepodporoval rast cien amerických akcií. Podľa stratéga Brendana McKennu zo spoločnosti Wells Fargo Securities centrálne banky v iných častiach sveta medzitým nebudú môcť zvyšovať sadzby tak rýchlo ako tá americká a dolár by mohol ďalej posilňovať.
Proroci skazy v tom majú jasno
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?