Po štyri dekády, až do roku 2022, úrokové sadzby neustále klesali. Dlžníci tým získali veľkú výhodu – pri každom refinancovaní úveru dosiahli na nižšie úrokové sadzby. Aj preto sa po celom svete stali populárnymi variabilné úrokové sadzby, či hypotekárne úvery s krátkou splatnosťou. Ak si dlžník zobral úver, mohol očakávať, že pri refixácii bude s vysokou pravdepodobnosťou platiť ešte nižšie splátky.
Pokles sadzieb gradoval s politikou záporných úrokov, no vlna vysokej inflácie celý systém, ktorý úspešne fungoval dekády, zničila. Zrazu ľudia, ktorí čelili refixácií, platili častokrát o stovky eur viac ako doteraz. A keďže úrokové sadzby sú vysoko, len málokto má záujem si ich zafixovať na dlhé obdobie.
Systém variabilných sadzieb na hypotéky v posledných dvoch rokoch ukázal, ako nevýhodný môže byť v časoch rastu sadzieb. Podľa mnohých ekonómov úroky pritom ostanú štrukturálne vysoko po dlhú dobu. To znamená, že aj tí, ktorí majú stále zafixované nízke úrokové sadzby, budú čoskoro platiť viac.
Najhorším scenárom sa môže stať ďalší rast úrokových sadieb. Možno nie pre infláciu, ale napríklad pre stratu dôvery v hospodárenie štátov. Ak sa stratí dôvera v schopnosť krajín splácať emitované dlhy, vyššie úrokové sadzby tvrdo zasiahnu hypotekárnych dlžníkov. Stalo sa to aj v minulosti. Tak, ako posledných 40 rokov úrokové sadzby klesali, 40 rokov predtým rástli.
Reakcia na hypotekárnu krízu
Na svete sú iba dva krajiny, ktoré sú pripravené systémovo chrániť domácnosti pred vyššími sadzbami na hypotéky. Jednou z nich sú Spojené štáty, ktoré si už svojim hypotekárnym peklom prešli. Počas veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia, mnohé domácnosti skončili na ulici, keď nedokázali splácať úvery na nehnuteľnosti.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?