„Dnes (v stredu) ÚRSO podpíše cenové rozhodnutia,“ oznámil R. Fico. Pri elektrine sa majú cenníky SSE pre stredné Slovensko vrátiť na úroveň roku 2016. Odberatelia dostanú nové zálohové platby. Pri plyne sa rušia nové cenníky na celom Slovensku a odberatelia tiež dostanú nové faktúry.

„Pre nás je neakceptovateľné, aby sa takto umelo navyšovali zálohové platby,“ dodal premiér. Cenové opatrenia ZSE na západnom Slovensku a VSE na východe ostávajú v platnosti. VSE zaevidovala sťažnosti odberateľov a rieši ich individuálne. Premiér pripomenul, že ak by sa aj tu objavili vysoké zálohové faktúry, vláda problém otvorí a bude ho riešiť tak ako na strednom Slovensku.

Pri zvyšovaní ceny vody urobili podľa R. Fica chybu vodárenské spoločnosti pri zaraďovaní odberateľov do tarifných tried. V cene vody od januára je už zahrnutá nielen spotreba, ale aj fixný poplatok. Jeho výška závisí od zaradenia do tarify podľa priemeru vodovodnej rúry.

Rodinné domy boli zaradené do druhej tarify a len za fixný poplatok za vodomer by zaplatili ročne vodárenským podnikom vyše 300 eur. V tarife číslo jeden je to ročne len okolo 20 eur. Regulačný úrad už poslal metodický pokyn vodárenským spoločnostiam, ako majú postupovať.

Šéf regulačného úradu J. Holjenčík zostáva zatiaľ na svojom mieste. Smer sa však už zaoberá požiadavkou SNS, ktorá trvá na jeho odvolaní.

„Prešetrujeme to,“ odpovedal premiér na otázku, či vláda už vie dôvod vysokého zvýšenia cien energií. To znamená, či ho má na svedomí nekompetentný postup regulačného úradu, lobing energetických spoločností alebo sú za tým oba dôvody.

Vláda o probléme vedela

Premiér vidí problém najmä v privatizácii energetických spoločností za vlády Mikuláša Dzurindu, kde síce ostalo vo vlastníctve štátu 51 percent týchto spoločností, ale v praxi zástupcovia štátu nič nepresadia.

Igor Matovič (OĽaNO) v stredu upozornil na zodpovednosť zástupcov štátu v energetických spoločnostiach. Ako príklad uviedol dosadených predsedov dozorných rád v troch distribučných firmách. V ZSE je to nominantka SNS Eva Milučká, v SSE ďalší nominant SNS Karol Haťapka a vo VSE je to Ján Dorkin, bývalý správca konkurznej podstaty firmy Lesostav Revúca, ktorú podľa I. Matoviča Andrej Danko vytuneloval. 

Štát nominuje väčšinu členov dozornej rady a dvoch z piatich členov predstavenstva, a to tak materských firiem, ako aj distribučných spoločností.

Vládna koalícia sa podľa Veroniky Remišovej (OĽaNO) nemôže tváriť, že o zvyšovaní cien nevedela. Distribučné spoločnosti totiž poslali návrh ÚRSO už v septembri.

Zástupcovia štátu podľa hnutia OĽaNO zlyhali, keď neinformovali predstaviteľov vlády o pripravovaných zmenách v cenách energií. Premiér v stredu však pripustil, že začiatkom januára už vláda mala informácie o problémoch pri cenách energií. OĽaNO podáva v súvislosti s cenami energií trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, aby sa zistilo, kto tu chcel „okradnúť ľudí". 

Na komplikácie pri schvaľovaní vyhlášky regulačného úradu, ktorou úrad zásadne zmenil distribučné tarify, upozornilo už koncom septembra Združenie dodávateľov energií. V doložke vplyvov k vyhláške však úrad neuviedol žiadne negatívne vplyvy na podnikateľov a ani domácnosti. Výhrady k vyhláške vtedy malo aj ministerstvo hospodárstva.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví však opakovane deklaroval pokles priemerných koncových cien. Tvrdil, že výsledkom vyšších stálych platieb a nižších cien za kilowatthodinu je, že odberatelia v priemere zaplatia menej o 4,3 percenta.

Pre veľký počet odberateľov, najmä domácnosti, obce a mestá, by však ceny energií na rok 2017 znamenali rapídny nárast nákladov na distribúciu. Netýka sa to však len stredného Slovenska. Domácnostiam na západnom Slovensku narástla variabilná zložka ceny a tak by sa celkové náklady na elektrinu zvýšili tým, ktorí elektrinou kúria a majú vyššiu ako priemernú spotrebu.

Všetci odberatelia na napäťovej úrovni NN na strednom a východnom Slovensku by si výrazne priplatili na fixnej zložke ceny. Nové tarify pre distribúciu plynu a výška fixnej zložky by zase zásadne zvýšili náklady nielen pre mnohé domácnosti, ale najmä pre veľkých odberateľov.

Združenie dodávateľov energií tvrdí, že je potrebné, aby vláda urobila detailnú analýzu stavu legislatívy v energetike a personálne oddelila výkonný orgán ÚRSO od odvolacieho orgánu.

Viac k téme sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka Trend