Minuloročný rast akcií potešil tých, ktorí včas investovali. Ostatní nemajú na výber. Buď hromadia hotovosť, alebo podstupujú vyššie riziko.
Podiel celkových finančných aktív domácností k akciovému trhu sa stal významným indikátorom, ktorý odzrkadľuje stav hospodárskych cyklov. Podľa najnovších údajov tento pomer nedávno dosiahol viac ako 38 percent. Hoci ide o pokles z hodnoty 41,6 percenta zaznamenanej v štvrtom štvrťroku 2021, číslo stále výrazne prevyšuje historický priemer, ktorý je na úrovni 28 percent.
Pred nástupom pandémie bol predchádzajúci rekordný podiel 38,4 percenta dosiahnutý počas internetového boomu v prvom štvrťroku 2000 pred spľasnutím internetovej bubliny. Podľa bývalého hlavného ekonóma v Deutsche Bank Josepha Lavorgna by investori mohli čeliť podobnému osudu.
„Z historického hľadiska platí, že čím vyššia je expozícia voči akciám, tým drastickejšie sa znižujú budúce výnosy,” zdôraznil v nedávnej správe pre SMBC Nikko Securities.
Od čias druhej svetovej vojny dosahoval celkový anualizovaný výnos indexu S&P 500 vrátane reinvestovaných dividend úctyhodných 11,4 percenta. Avšak v prípade, že pomer prevýši hodnotu jednej štandardnej odchýlky nad svojím dlhodobým priemerom, výnos sa počas nasledujúcich siedmich rokov zmenšuje len na 4,1 percenta.
Rovnaká dynamika platí v opačnom prípade, keď nižší pomer akciovej zložky v portfóliách domácnosti viedol k 16-percentnému ročnému zhodnoteniu.
J. Lavorgna považuje tohtoročnú impozantnú návratnosť amerických benchmarkov za anomáliu. Investori by sa preto nemali spoliehať na tradičné výnosové vzorce a skôr vo svojich kalkuláciách počítať s nižšími budúcimi ziskmi.
Časovať trh sa nevyplatí. Špekulanti tento rok prepálili miliardy dolárov
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?