Technické indikátory, ocenenia a aj niektoré ukazovatele investorských preferencií naznačujú, že trh v tomto momente nie je len drahý, ale aj prekúpený. Zdá sa, že medzi investormi prevláda nálada, ktorá odporuje logike. Namiesto toho, aby sa obchodníci vyhýbali zjavným rizikám, zdvojnásobujú svoje stávky na ďalší rast akcií.

Chuť špekulovať sa však nevzťahuje len na bežných investorov, ale aj manažérov investičných fondov. Vyplýva to z marcového prieskumu Bank of America, ktorý zahŕňa 226 trhových profesionálov spravujúc portfólia v hodnote takmer 600 miliárd dolárov. Z neho vyplýva, že ostrieľaní investori nielenže zahadzujú scenár recesie do koša, ale aj navyšujú svoje alokácie do rizikových a vysoko volatilných aktív. Nárast optimizmu je pritom v kontraste so situáciou spred roka, kedy špekulácie investorov dosiahli dekádne minimá. 

S tým, ako akciové indexy euforicky stúpajú, expandujú aj násobky jednotlivých akcií. V čase menovej intervencie a politiky nulových úrokových sadzieb ide o normálny jav. 

Samotný Warren Buffett pre cnbc v roku 2017 povedal: „Najdôležitejšou položkou pri oceňovaní akcií sú úrokové sadzby. Ak by úroky ostali na rekordne nízkych hodnotách ďalších 15 rokov, akciový trh možno v skutočnosti považovať za relatívne lacný“. V posledných siedmich rokoch, po započítaní dividend, popredné americké indexy narástli dvojnásobne, čím hravo prekonali ostatné triedy aktív, vrátane zlata a dlhopisov.

Burza v New Yorku.
Neprehliadnite

Priepasť medzi veľkými a malými akciami rastie na dekádne maximá

Rast nie je zadarmo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa