V zime bez kúrenia a možno aj so sviečkou na stole. Takýto scenár v tomto čase straší mnohé slovenské domácnosti, ktoré môžu v dôsledku prudkého zvyšovania cien energií spadnúť do energetickej chudoby. Netušia, či im vláda pomôže, čo chystá a či nejaká forma podpory príde včas. Vo väčšine vládnych rozhodnutí sa odráža chaos a v súčasnosti je jasné, že mnohé zo sľubov na lacnejšie energie stále ostali sľubmi.

Systémové opatrenie stále na stole nie je, nič nie je na papieri ani inak oficiálne potvrdené, posťažovala sa TRENDU predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová. Dodávatelia sa zatiaľ nemôžu riadiť ničím iným, ako platnou cenovou vyhláškou, z ktorej zrejme vyjdú extrémne vysoké ceny už za august a september tohto roka. Následne porastú aj v ďalších mesiacoch.

Na snímke zľava predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO)  31. augusta 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Znárodniť energie, zaviesť šeky i strop cien, osloviť Orbána. Hegerova vláda odkryla svoj plán

„Okrem mediálnych vyjadrení a listu od ministra, ktorý verejnosť uisťuje, že domácnosti budú elektrinu nakupovať lacnejšie v súlade s Memorandom medzi Slovenskými elektrárňami, rezortom hospodárstva a rezortom financií, vláda nezrealizovala  žiadny oficiálny krok, ktorý by reálne lacnejšiu elektrinu pre dodávateľov garantoval,“ dodala.

Pod vplyvom vysokých cien energií sa v problémoch sa ocitli mnohé rodiny. Na Slovensku chýba nielen vyčíslenie ich počtu, ale aj nastavenie adekvátnych opatrení, ktoré by tým najzraniteľnejším dokázali pomôcť.  

Na snímke vpravo nemecký kancelár Olaf Scholz a vľavo predseda vlády SR Eduard Heger počas ich stretnutia v Úrade spolkového kancelára 13. júna 2022 v Berlíne. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Zbohom, rozmach ekonomiky. Nemecko čaká tvrdý konzumný šok a prídely, neminie to ani Slovákov

Náklady na bývanie a energie tvoria v priemere za posledných päť rokov (2018 – 2022) vyše štvrtinu zo spotrebných výdavkov slovenských domácností. Na elektrinu, plyn a teplo pripadá takmer 10 percent. Je to najvyšší podiel v rámci EÚ, upozorňuje analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Nepripravenosť vlády je viditeľná

Energie pre slovenské domácnosti počas rokov 2018 až 2021 prevažne rástli. Výnimkou bol iba vlaňajšok, kedy najmä počas prvého polroka 2020 klesli z dôvodu nižších cien energií na svetových trhoch, ovplyvnených prvou vlnou pandémie.

„Momentálne sme svedkami prudkého zdražovania. V prvom polroku 2022 si domácnosti za plyn priplácali medziročne viac o 19,8 %. Teplo ich vyšlo drahšie o 14,4 a elektrina o 11,7 %,“ dodáva E. Sádovská.

Prudký nárast cien energií sa prejavuje na svetových burzách už v súčasnosti, čo pociťuje najmä firemný sektor. Pre domácnosti však ceny výrazne vzrastú až v roku 2023. Pre mnohých bude takéto zdražovanie doslova devastačné a spadnú do takzvanej energetickej chudoby. TREND zisťoval viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa