Výber správ TRENDU z piatka 2. februára 2024.

Sen každého investora

Piatkovému dianiu na finančných trhoch dominovalo najmä jedno meno – Meta. Len máloktorá spoločnosť si od kovidu prešla tak dramatickým obdobím. Keď ľudia ostali počas pandémie zavretí doma, pre sociálne siete sa začal boom. Facebook mohutne investoval a v roku 2020 navýšil počet zamestnancov o 30 percent, v roku 2021 o ďalších 23 percent. Rástol však príliš rýchlo a príliš nepresvedčivým smerom k virtuálnej realite a metaverzu. V tom čase, začiatkom roka 2022, sa v duchu novej stratégie stala z neho Meta. Išlo o bolestivú premenu.

Akcie, aj pod vplyvom prasknutia druhej technologickej bubliny, výrazne stratili. Obavy investorov zvýšili vysoké náklady, nízke zisky, obavy o saturáciu trhu a smerovanie spoločnosti. Akcie sa prepadli o tri štvrtiny a Meta bola na odpis. No Mark Zuckerberg zavelil k veľkej zmene stratégie. Prepustil 21-tisíc zamestnancov, čím dramaticky znížil náklady. A začal sa sústrediť na kľúčové segmenty biznisu.

Nová stratégia priniesla ovocie. V minulom kvartáli Meta navýšila tržby o 16 percent a zisk o 69 percent. Nikto také čísla nečakal. Po znížení počtu zamestnancov v minulom roku o 22 percent sa firma stala štíhlejšou a zároveň dokázala prudko rásť. A tak to má aj ostať do budúcna.

Investorov potešil Mark Zuckerberg ešte viac ďalším oznámením – v tomto roku im vyplatí 86 miliárd dolárov, keď 50 miliárd použije na spätný odkup vlastných akcií a zvyšok na výplatu dividend. A to je epická zmena pre ďalšiu technologickú spoločnosť. Až doteraz väčšina technologických firiem boli rastové firmy, ktoré zisky radšej investovali do rozvoja, ako ich vyplácali investorom. To pred dvoma dekádami zmenil Microsoft a neskôr sa k nemu pridal aj Apple.

Štvrtého februára Facebook oslávi 20 rokov. Mark Zuckerberg nemohol dať investorom k výročiu lepší darček. Po piatkovom raste o vyše 20 percent hodnota akcií Mety presiahla miliardu dolárov a jej akcie sa od miním z roku 2022 zvýšili päťnásobne. Počas piatku jej hodnota vzrástla o vyše 200 miliárd dolárov - ide o najväčší denný nárast hodnoty akejkoľvek firmy v histórii. Darček dostane aj sám Zuckerberg, ktorý na dividendách v tomto roku zarobí 700 miliónov dolárov.

Skvelé správy pre Metu sú aj dobrými správami pre investorov do ostatných technologických spoločností, ktoré ešte dividendu neplatia. Najmä Amazon, ktorý tiež oznámil výborné výsledky. Je to okrem Tesly jedna z mála veľkých spoločností, ktorá ešte dividendy neplatí. Tlak investorov, aby sa to zmenilo, bude narastať. Najmä pri uvedomení si, že drží hotovosť v objeme 74 miliárd dolárov.

Meta je ukážkou, že napriek významným investíciám sa technologické akcie topia v hotovosti a ak ju nebudú mať kam rozumne investovať, môžu sa rozhodnúť, že výplaty dividend zavedú či navýšia. Až doteraz robili najmä spätné odkupy akcií, aby zvýšili ich hodnotu. Takto môžu aj ďalšie veľké technologické spoločnosti vypadnúť z rebríčka rastových spoločností.

Meta nie je jediná technologická firma, ktorá výrazne prepúšťala a pritom dokázala navýšiť tržby aj zisky. Podobnú cestu zvolil aj Amazon, ktorý vo štvrtok rovnako navýšil tržby, zisky aj budúce očakávania. Pritom minulý rok prepustil 35-tisíc zamestnancov a tento rok chce byť ešte štíhlejší. Ich prácu sčasti nahradí nový AI četbot, Rufus. Ten bude pomáhať užívateľom lepšie nakupovať.

Hospodárskymi výsledkami za štvrtý kvartál sa veľkolepá sedmička rozpadla. Kým Nvidia a Meta v tomto roku získali už viac ako 35 percent, akcie Amazonu a Microsoftu si držia zisk okolo desať percent, no Alphabet a Apple stagnujú a Tesla sa prepadla o takmer 30 percent. Množstvo víťazov je čoraz užšie. No ich výnosy stoja za to.

View of Atlantic Bank branch member of Community Bank on
Neprehliadnite

Stratil sa bilión dolárov. Hľadá sa banka, ktorej chýba. Výber správ TRENDU

Veľké prepúšťanie sa nekoná

Veľké znižovanie pracovníkov v mnohých technologických firmách sa zatiaľ nijako negatívne neprejavilo na makroekonomických číslach.

Piatkové čísla z amerického trhu práce ukazujú, že ostáva solídny. Prírastok zamestnanosti bol väčší, ako sa očakávalo, no počet odpracovaných hodín bol najnižší od marca 2020. Mohlo to byť spôsobené studeným počasím, no spolu s relatívne nízkou participáciou obyvateľstva na trhu práce to vyvoláva otázky o jeho kvalite. Najmä v situácii, keď počet zamestnancov s plným úväzkom klesá.

„Príbeh o nedostatku pracovných síl a zamestnancov je už za nami,“ povedal Bastien Drut, vedúci stratégie a výskumu v CPR AM, spoločnosti patriacej Amundi. Podobný príbeh ukazuje aj výskum Bloombergu, podľa ktorého sa slovo prepúšťanie zmieňovalo v kvartálnych firemných reportoch najviac od druhého kvartálu 2020, kedy USA zasiahla masívna vlna prepúšťania.

Napriek pozitívnemu číslu novovytvorených pracovných miest, dáta naznačujú opatrnosť. „Keď sa tieto oznámenia sčítajú, môže to byť znakom, že cyklus sa pomaly približuje k recesii,“ povedala Societe Generale. Recesii však na Wall Streete takmer nikto neverí. Podľa odhadov Bank of America 75 percent investorov očakáva mäkké pristátie a 25 percent žiadne pristátie - čím sa myslí scenár bez ekonomického spomalenia.

Pozitívne čísla z trhu práce pozície investorov zabetónovali a narušili očakávania skorého znižovania sadzieb. Momentálne existuje už len 20-percentná šanca, že Fed zníži sadzby v marci. Jerome Powell na stredajšej tlačovej konferencii už pravdepodobne poznal ekonomické dáta, keďže odmietol skoré znižovanie sadzieb.

King Abdullah Economic City
Neprehliadnite

Po čínskej praská aj saudská bublina. Obchodné vojny naberajú na sile. Výber správ TRENDU

Európske zisky o poznanie horšie

Hospodárske výsledky amerických firiem doteraz neboli príliš oslnivé, no štvrtok priniesol pozitívny obrat. Ten však Európe chýba. Naopak, európske firmy zažívajú jedny z najpomalších štartov výsledkovej sezóny v histórii. Doteraz iba 45 percent firiem prevýšilo očakávania oproti 79 percentám v USA. Väčším problémom je, že ešte pred výsledkovou sezónou analytici znižovali svoje odhady.

„Mnohé z veľkých európskych ekonomík, predovšetkým Nemecko, sú jednoducho vo veľmi ťažkej situácii,“ pre Bloomberg povedala Tatjana Puhan, investičná riaditeľka spoločnosti Copernicus Wealth Management. „To firmám sťažuje rast a ziskovosť“.

Existuje však šanca na obrat, keďže zatiaľ výsledky zverejnila iba pätina spoločností. No pri tom, ako európske akciové trhy dosahujú rekordy, ide o dôležitý faktor. Zisky európskych firiem zatiaľ poklesli o štyri percentá, najmä v priemysle a spotrebnom sektore. Tržby rastú iba štyrom z desiatich firiem. Pre európske akcie to nie je príliš pozitívnym znamením.

Protesters hold placards that say
Neprehliadnite

Fiasko UPS vyškolí odborárov aj ekonómov. Americká špirála smrti je bližšie. Výber správ TRENDU

Investori sa zamilovali do Indie

Pri aktuálnych hospodárskych výsledkoch európskych firiem mnohí investori budú hľadať alternatívy. Jednou sú grécke akcie, ktoré počas januára, podobne ako v minulom roku, v ziskovosti predbehli aj Wall Street. Z finančných aktív väčší zisk dosiahla iba ropa. Ukazuje sa, že investori vsádzajú na pokračovanie úspešného návratu periférnej krajiny na globálnu investičnú scénu.

Grécke akcie sú totižto lacné. No o akciách indických, ktoré sú vo svete ešte obľúbenejšie, sa to povedať nedá. Merané parametrom ziskov k cene (P/E) sú približne trojnásobne drahšie. Úžasný rastový príbeh však investorov stále priťahuje.

S tým, ako peniaze odlievajú z Číny, investori ich presúvajú do krajiny, ktorá má potenciál stať sa Čínou budúcnosti. Napríklad, japonskí investori do indických fondov alokujú rekordné úrovne peňazí. Momentálne tam držia štvornásobne viac peňazí ako v čínskych fondoch.

A India si to užíva. Ktoré firmy môžu, emitujú akcie. Len za január indické spoločnosti na burze získali takmer 700 miliónov dolárov v porovnaní pred rokom, keď to bolo 17 miliónov, ukazujú dáta Dealogic. Avšak 20-percentný nárast indických akcií za posledný rok a ich aktuálna vysoká valuácia je rizikom. Príliš ho neznižuje ani sedempercentný očakávaný rast HDP Indie v tomto roku.  

A Evergrande Real Estate Community in Huai 'an
Neprehliadnite

Kto môže, opúšťa Čínu. Európa ide v jej závese. Výber správ TRENDU

Exponenciálny rast kakaa

Indické a technologické akcie nie sú jediné, ktoré rastú exponenciálne. V piatok sa k nim pridala aj komodita, ktorá je už mesiace pod tlakom počasia. Cena kakaa na newyorskej burze vzrástla takmer na úroveň päťtisíc dolárov za tonu a za 16 mesiacov vzrástla o vyše 120 percent. V piatok dosiahla 46-ročné maximá. Za jej rastom stoja ďalšie znížené výnosy z úrody v Pobreží Slonoviny, najväčšom producentovi komodity.

Pri príchode El Niño TREND upozorňoval, že sladký život sa počas najbližšieho roka predraží. Naproti tomu ceny základných komodít poklesli na takmer trojročné minimá, ukázal index FAO. Nízke ceny potravín sú dôležitým faktorom sociálneho pokoja v mnohých rozvíjajúcich sa krajinách. To je na koniec týždňa pozitívna správa.

Coffee Price Rise
Neprehliadnite

El Niño predraží nápoje a sladkosti, ktoré ľudia milujú