Prvý krát od júna 2021 miera inflácie v eurozóne klesla pod dve percentá. Slovenský guvernér NBS Peter Kažimír však nie je presvedčený, že by ECB mala znížiť úrokové sadzby už v októbri. „Rozhodnutia by sa nemali robiť na základe jedného dobrého čísla,“ povedal.
Nemusí však ísť ani o jedno a ani dobré číslo. Ešte pred rokom ECB odhadovala, že miera inflácie bude o jeden percentuálny bod vyššia ak v skutočnosti je. Klesla však omnoho rýchlejšie, ako očakávala centrálna banka, čo býva znepokojujúce znamenie.
Pokles miery inflácie odzrkadľuje slabý ekonomický rast, keď dopyt po tovaroch a službách zaostáva. Silná ekonomika prináša vysokú infláciu, slabá ekonomika nízku infláciu. Súčasný pokles miery rastu cien potvrdzuje trápenie sa európskej ekonomiky.
Inflačné očakávania svetových renomovaných analytických domov naznačujú, že riziko leží na strane dlhodobejšej ekonomickej stagnácie. Obavy potvrdzujú aj predstihové indikátory, ako je prieskum nákupných manažérov (PMI), ktorý sa v septembri po mesiacoch optimizmu opäť dostal do pod úroveň 50 naznačujúc ekonomickú kontrakciu.
To je hlavný dôvod, prečo veľkí bojovníci proti inflácii z radov ECB začali otáčať svoju pozornosť na ekonomický rast. „Nemôžeme ignorovať protivietor rastu," povedala nemecká členka výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová.
Peter Kažimír sa však svojej jatrabej povahy nevzdáva. Bloomberg ho označil za jedinú reálnu opozíciu v znižovaní sadzieb na budúci týždeň. Na rozdiel od slovenského centrálneho bankára, napríklad analytická firma Capital Economics odhaduje, že inflácia v eurozóne sa v najbližších dvoch rokoch stabilizuje okolo úrovne 1,5 percenta.
Úroky budú razantne klesať
Opatrnosť aj nemeckých centrálnych bankárov naznačuje, že cyklus znižovania sadzieb naberá na sile. Po prvých dvoch zníženiach z júna s septembra budú čoskoro nasledovať ďalšie. S veľkou pravdepodobnosťou príde to prvé už v októbri.
Pre slabú ekonomiku už počas nasledujúceho pol roka klesnú úrokové sadzby o vyše jedno percento. Do konca budúceho roka sa môže depozitná sadzba ECB dostať dokonca pod dve percentá, odhaduje Capital Economics. Podobný názor zdieľa aj Goldman Sachs, ktorý v polovici budúceho roka vidí úroky v rozmedzí 2,0 až 2,5 percenta.
Európanov tak čaká veľký pokles inflácie aj úrokových sadzieb. Tieto faktory aspoň čiastočne vykompenzujú negatíva pomalého ekonomického rastu. Slováci však z toho príliš nezískajú. Pre fiškálnu konsolidáciu budú trpieť pravdepodobne najviac zo všetkých krajín eurozóny.