Stačilo päť dní, aby spoločnosti z klubu siedmich výnimočných prišli o viac ako bilión dolárov hodnoty. Viaceré z nich padali dvojciferným tempom. Nvidia klesla ku koncu týždňa o takmer 13 percent a Meta o 11 percent. Avšak nie všetky segmenty trhu prepadli. Po prvý raz od roku 1999 sa stalo, že index veľkých priemyselných spoločností Dow Jones Industrial Average neklesol, keď index S&P 500 stratil viac ako percento.
Nižšie úroky prichádzajú
Index malých a stredných podnikov Russell 2000 sa začal hýbať opačným smerom ako veľké technologické firmy a vzrástol o viac ako 10 percent. Hoci sa už niekoľko mesiacov hovorí o tom, že stávky na budúce zisky z AI vyniesli niekoľko IT spoločností až príliš vysoko, takto náhly obrat nečakal takmer nikto.
Investori museli v krátkom čase spracovať dve dôležité správy. Prvou boli novinky z centrálnej banky. Šéf Fedu si minulý týždeň v Kongrese začal pripravovať pôdu na potenciálne skoré zníženie úrokových sadzieb. Inflácia totiž spomaľuje a vysoké úroky, ak budú platiť zbytočne dlho, môžu ohroziť ekonomický rast a zamestnanosť. Zo zníženia sadzieb profitujú hlavne malé a stredné podniky, ktoré platia variabilné úroky za úvery, a preto pocítia úľavu takmer okamžite.
V rovnakom čase začal index Russell 2000 prvýkrát od začiatku mesiaca rásť, zatiaľ čo technologický index Nasdaq 100 ustupoval z historických maxím. Na trhu nevládla panika, prevládal optimizmus z očakávania nižších úrokových sadzieb. Index S&P 500 sa dokonca vďaka rastu ostatných sektorov mimo technológií dostal na nové historické maximá.
Geopolitické riziká rastú
Úder akciovému trhu však zasadil americký Kongres. V stredu americká vláda pohrozila, že chystá prísnejšie obmedzenia na dodávky strojov na výrobu čipov do Číny, ak firmy ako ASML či Tokyo Electron budú poskytovať Pekingu prístup k ich technológii.
Situáciu zhoršil fakt, že republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump sa voči Taiwanu, ktorý je hlavným výrobcom čipov na svete, vyjadril podobne tvrdo. Ostrov by mal za svoju vojenskú ochranu Washingtonu platiť, pretože aktuálne im nedáva nič. Taiwanská spoločnosť TSMC vyrába 66 percent všetkých čipov na svete a viac ako 90 percent tých, ktoré využíva technológia umelej inteligencie.
„Bez ohľadu na výsledok volieb myslíme si, že USA budú ďalej zvyšovať obmedzenia. Ako veľmi, to je ťažká otázka,“ povedal Bob O'Donnell, šéf analytik v TECHnalysis Research.
Rotácia kapitálu sa začína
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?