Výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu, Kristalina Georgievová, priznala, že pre centrálne banky je čoraz ťažšie znížiť infláciu bez spôsobenia recesie. Už predtým predseda amerického Fedu Jerome Powell upozornil, že cieliť „mäkké pristátie“ bude náročné. V skutočnosti sa už čoskoro bude rozhodovať o tom, aký typ pristátia čaká americkú a globálnu ekonomiku.
Svet žil na lacných peniazoch príliš dlho. Zhoršovanie ich dostupnosti, ktoré sa prejavuje cez sprísňovanie finančných podmienok, spomaľuje ekonomiku a potápa finančné trhy. V súčasnosti finančné utesňovanie v americkej ekonomike presiahlo úrovne z konca roka 2018. Vtedy akciové trhy zaznamenali podobný prepad ako teraz – dostali sa k úrovni medvedieho trhu s poklesom o 20 percent. Fed sa zľakol a zastavil navyšovanie sadzieb. Teraz to ale kvôli vysokej inflácii spraviť nemôže. Akcie tak s vysokou pravdepodobnosťou budú trpieť aj ďalej.
Piatková býčia nádej
V piatok americký benchmarkový index S&P 500 poklesol od svojich januárových vrcholov o viac ako 20 percent, no obchodovanie nakoniec skončil nad touto psychologickou úrovňou. Optimisti veria, že sa budú opakovať prípady z rokov 1998, 2011 a 2018, keď dosiahnutie tejto úrovne prinieslo silný odraz akcií a v nasledujúcich mesiacoch nové historické rekordy.
Uvedené tri prípady však nie sú dostatočne reprezentatívne. Za posledných 95 rokov spadli akcie o viac ako 20 percent 14-krát, z tohto sa len 3-krát stalo, že nenasledovala recesia. Naopak, ani raz to nebolo to v situácii, keď inflácia bola vyššia ako 5 percent a nezamestnanosť nižšia ako 5 percent. Takýto inflačný koktail v celej povojnovej histórii vždy priniesol recesiu, ktorá prišla o šesť kvartálov a trvala rovnako šesť kvartálov. Takže podľa histórie by mala do Spojených štátov opäť zavítať začiatkom budúceho roka. Ak sa tak stane, akcie pôjdu ešte nižšie.
Najpesimistickejším analytikom na Wall Street je Michael Hartnett, hlavný investičný stratég Bank of America. V tomto roku je zároveň aj najpresnejším. Keď jeho kolegovia videli tohtoročný cieľ pre index S&P 500 na úrovni 5-tisíc bodov, on hovoril o úrovni 3-tisíc. Tam by mal index skončiť v októbri, čím by akcie zaznamenali pokles o ďalších zhruba 20 percent. Tento cieľ sa zhoduje s historickými štatistikami. Za posledných 140 rokov americké akcie zažili 19 medvedích trhov s priemerným poklesom o 37,3 percenta a dĺžkou trvania 289 dní.
Tvrdé pristátie prichádza
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?