Od začiatku roka vstúpilo do platnosti viacero noviniek v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri, ďalšie začnú platiť od mája. Pre súčasných sporiteľov z druhého piliera, ktorých je druhom pilieri zhruba 1,7 milióna, to bude skôr krok späť. Politici totiž zaťažili výber nasporených prostriedkov z neho daňou a novými podmienkami.

Najviac na odsúhlasených zmenách získajú mladí ľudia, ktorí budú do druhého piliera povinne vstupovať hneď pri prvom zamestnaní. Vďaka viac ako 40 rokom sporenia si budú môcť výrazne zvýšiť svoj dôchodok, vysvetľuje pre TREND finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. „Prínos očakávam aj pre ľudí, ktorých predvolená investičná stratégia postupne presunie z dlhopisového do indexového fondu,“ dodal.

Všetky dôchodkové fondy v mínuse

Dôchodkové výpisy za minulý rok však sporiteľov nepotešia, všetky dôchodkové fondy v druhom pilieri boli vlani v dôsledku globálneho ekonomického chaosu v mínuse. Ročné straty fondov sa pohybujú od štyroch do 29 percent. Najviac síce prerobili indexové a akciové fondy. Rok predtým sa však práve týmto fondom výrazne darilo, indexové fondy napríklad zarobili viac ako 20 percent.

Referenčná suma pre výplatu dôchodku z II. dôchodkového piliera na rok 2023 je 521,30 eura. V praxi to znamená, že ak sporiteľovi v II. pilieri budú v roku 2023 vyplácané dôchodky, napríklad starobný dôchodok z I. piliera, invalidný dôchodok, pozostalostný dôchodok vrátane výsluhového dôchodku či dôchodok vyplácaný z cudziny vyšší ako táto suma, bude môcť požiadať dôchodkovú správcovskú spoločnosť o jednorazovú výplatu celej svojej nasporenej sumy v II. pilieri.

Sociálna poisťovňa, eurá (ilustračné)
Neprehliadnite

Pozrite si 13 zmien v roku 2023. Slovákov čakajú nižšie penzie i generálny pardon štátu

Najväčšie zmeny v druhom pilieri však nastanú od januára 2024. Od vtedy bude výplata penzie pozostávať z dvoch častí. Prvú polovicu nasporenej sumy sa bude penzistovom vyplácaný polovicu strednej doby dožitia. Počas tohto obdobia bude nevyplatená časť týchto úspor plne dediteľná. Za druhú polovicu nasporenej sumy dostane od životnej poisťovne doživotný dôchodok. Ďalšou možnosťou bude vybrať si všetky úspory naraz, lenže tento výber bude zdanený. 

Prvý pilier sa naviaže na strednú dĺžku života

Dobrým krokom v prvom dôchodkovom pilieri je naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Na zmenách v prvom pilieri získajú rodičia, ktorých deti pracujú na Slovensku, keďže sa im z ich odvodov o niečo zvýši dôchodok vďaka rodičovskému bonusu.

Rodičovský bonus považujem za nespravodlivý, pretože diskriminuje isté skupiny dôchodcov, hovorí pre TREND investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda. Netýka sa totiž dôchodcov, ktorí nemajú deti alebo ich deti odišli do zahraničia.  

„Negatívne hodnotím zníženie aktuálnej dôchodkovej hodnoty zo 100 na 95 percent, čo prispeje k pomalšiemu zvyšovaniu dôchodkov a tiež zásahy do druhého piliera. Tie spôsobia, že v rokoch 2023 a 2024 príspevky do druhého piliera neporastú, ale budú zmrazené na úrovni 5,5 percenta,“ dodal.

TREND sa prehľadne pozrel na najdôležitejšie novinky v tomto roku z pohľadu legislatívnych zmien. 

Druhý dôchodkový pilier

Znížili sa odplaty

Sporenie v II. pilieri bude lacnejšie. Ruší sa totiž odplata za vedenie osobného dôchodkového účtu a odplata za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde. Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) si bude účtovať iba odplatu za správu majetku, uvádza portál slsp.sk. Tá sa bude vypočítavať z hodnoty spravovaného majetku takto: v roku 2023 vo výške 0,45 percent, v roku 2024 vo výške 0,425 percent a od roku 2025 vo výške 0,4 percent.

Nové individuálne garancie

Keď sporiteľ požiada o dôchodok z dlhopisového garantovaného fondu, DSS porovná jeho vklady do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu a jeho aktuálnu nasporenú sumu v tomto fonde.

Ak je aktuálna nasporená suma sporiteľa v dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde nižšia ako jeho vklady do tohto fondu, rozdiel doplatí DSS z vlastného majetku. Táto garancia sa vzťahuje len na povinné príspevky.

Jednoduchšie prestupy

Sporiteľ bude môcť jednoduchšie zmeniť DSS. Pri prestupe do inej DSS už nebude musieť žiadať Sociálnu poisťovňu o vydanie akceptačného listu. Sporiteľ bude môcť zmeniť DSS po roku od uzatvorenia prvej zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení alebo po šiestich mesiacoch od posledného prestupu do inej DSS.

Upraví sa výška príspevkov

Príspevok do II. piliera v rokoch 2023 a 2024 zostane vo výške 5,5 percent z vymeriavacieho základu. V rokoch 2025 a 2026 to bude 5,75 percenta a od roku 2027 to bude šesť percent.

Od 1. mája 2023

Jednoduchšie platenie dobrovoľných príspevkov

Sporiteľ si môže začať platiť dobrovoľné príspevky, kedykoľvek sa rozhodne. Nemusí už DSS nič nahlasovať, ani uzatvárať dodatok k zmluve o starobnom dôchodkovom sporení.

Automatický vstup do II. piliera

Každý, komu po 1. máji 2023 vznikne prvé dôchodkové poistenie (teda budú za neho prvýkrát zaplatené odvody na dôchodkové poistenie), bude mať 180 dní, aby si vybral DSS a uzatvoril s ňou zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.

Ak do 180 dní zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení neuzatvorí, Sociálna poisťovňa mu DSS automaticky pridelí. Zároveň prevedie príslušnú časť poistného na jeho osobný dôchodkový účet v danej DSS.

Ak si však niekto nebude želať zostať sporiteľom v II. pilieri, môže svoje rozhodnutie oznámiť Sociálnej poisťovni do dvoch rokov. Jeho účasť v II. pilieri sa zruší od počiatku. Ak v budúcnosti svoje rozhodnutie zmení, môže požiadať o zapojenie do II. piliera, a to až kým nedovŕši 40 rokov.

Predvolená investičná stratégia

Na základe novely sa zavádza takzvaná predvolená investičná stratégia. Tá kombinuje sporenie v indexovom a dlhopisovom dôchodkovom fonde podľa veku sporiteľa. Sporiteľ bude mať v predvolenej investičnej stratégii až do stanoveného veku 100 percent majetku v indexovom dôchodkovom fonde.

Po dosiahnutí stanoveného veku začne DSS sporiteľovi každoročne automaticky presúvať štyri percentá jeho majetku do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu. Pre rok 2023 je stanovený vek na prvý presun do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu 50 rokov.

Predvolená investičná stratégia pre existujúcich sporiteľov

Existujúci sporitelia dostanú do 28. februára 2023 od svojej DSS spolu s výpisom za rok 2022 informáciu o predvolenej investičnej stratégii. Sporiteľ sa dozvie, či bude súčasťou predvolenej investičnej stratégie automaticky, alebo či môže o presun do predvolenej investičnej stratégie požiadať. Sporiteľ sa tiež dozvie, čo má urobiť, ak bude/nebude mať záujem byť v predvolenej investičnej stratégii.

Prvý dôchodkový pilier

Nová dôchodková hodnota

Sociálna poisťovňa stanovila aktuálnu dôchodkovú hodnotu platnú na rok 2023 na 16,4764 eura. Novinkou je, že od januára 2023 a následne i v ďalších rokoch sa dôchodková hodnota zníži na 95 percent nárastu priemernej mzdy za tretí štvrťrok daného roku voči rovnakému obdobiu predchádzajúceho roku.

Pre nových penzistov to bude znamenať nižšie penzie. Dôchodok sa totiž počíta ako násobok počtu odpracovaných rokov, priemerného osobného mzdového bodu a dôchodkovej hodnoty.  

Naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života

Dôchodkový vek sa v roku 2023 nemení, zostáva 64 rokov. Zároveň platí, že dôchodkový vek sa poistencovi znižuje o šesť mesiacov za každé vychované dieťa (najviac za tri deti, teda najviac o 18 mesiacov).

Zmena nastane v roku 2024. Od ročníka narodenia 1967 sa znovu naviaže zvyšovanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Právna úprava týkajúca sa zníženia dôchodkového veku o šesť mesiacov za každé vychované dieťa, maximálne však o 18 mesiacov, ostane zachovaná. Dôchodkový vek ustanoví rezort práce na päť rokov dopredu. Prvýkrát sa tak stane v roku 2024 a ustanoví sa dôchodkový vek poistencov narodených v roku 1967.

Česko-slovenské dôchodky

Zmena sa týka poistencov, ktorí získali pred 1. januárom 1993 tzv. československé obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré mali získať dôchodok z Česka. V praxi však vznikali prípady, kedy nárok na dôchodok takémuto poistencovi nevznikol, keďže v Česku platili prísnejšie podmienky nároku ako v Slovensku.

Takýto poistenec teda dostával iba čiastkový dôchodok zo Slovenska. Po novom sa do vzniku nároku na dôchodok z Česka výška dôchodku zo Slovenska vypočítava aj z československého obdobia dôchodkového poistenia. Táto úprava sa týka poberateľov starobných, predčasných starobných aj invalidných dôchodkov.

Ďalšie dôležité správy

78. schôdza Národnej rady Slovenskej republiky počas ktorej sa poslanci rozhodujú o zotrvaní vlády Eduarda Hegera. Na snímke je tlačovka strany Obyčajní ľudia.
Neprehliadnite

Rok 2023 prináša nové i vyššie dane, vláda siahne aj na vysoké príjmy. Pozrite si, čo sa chystá