Stále nie je o všetkom rozhodnuté. Demokrati veria, že môžu získať väčšinu v Snemovni reprezentantov, čím by dokázali dostať pod určitú kontrolu legislatívny proces aj tvorbu rozpočtu. Finálne výsledky nemusia byť známe ešte nejaký čas, no stávkové platformy aj dolná komora Kongresu očakávajú víťazstvo republikánov. Trump tak môže získať všetko, po čom túžil.

V tomto duchu prebiehali aj pohyby na finančných trhoch, ktoré boli na mnohých inštrumentoch najväčšie od covidu. Americký akciový index S&P 500 dosiahol nové historické maximá, najmä z dôvodov očakávaní nižších daní a menšej regulácie. Kým ekonómovia hodnotia Trumpovu hospodársku politiku ako prinajmenšom problematickú, investori sa tešia.

Akciový boom

Prudký rast zaznamenali najmä malé spoločnosti, reprezentované indexom Russell 2000, ktorý vzrástol o takmer päť percent. Dôvod je prozaický – clá zabránia príchodu konkurencie, čo znamená vyššie zisky pre domáce firmy.

Neboli však jediné, darilo sa aj bankám. KBW Nasdaq Bank Index vzrástol o deväť percent. Clá spôsobia vyššiu infláciu, a preto ostanú úrokové sadzby vyššie. Vyššie sadzby znamenajú pre banky vyššie zisky. Pomôže im aj sľubovaná nižšia regulačná záťaž.

Darilo sa najmä gigantom ako Goldman Sachs a Morgan Stanley, ktoré získajú navyše z nižších daňových sadzieb, podporujúcich skupovanie firiem a akvizície. Z rovnakého dôvodu rástli aj skupiny privátneho kapitálu ako KKR.

No najväčším víťazom amerických akcií je Tesla, ktorej hodnota vzrástla až o 14 percent. Elon Musk za svoju investíciu do Trumpovej kampane v objeme vyše sto miliónov dolárov získal desiatky miliárd dolárov. A to je pravdepodobne iba začiatok.

Pre Elona Muska sa črtá pozícia vo vláde, a čo bude dôležitejšie, môže sa stať poradcom Donalda Trumpa a získavať lukratívne zákazky spojené s umelou inteligenciou, vesmírnym výskumom alebo elektromobilitou. Jeho angažovanosť v politike sa mu vyplatila.

Dlhopisová pohroma

Kým akciám sa darilo, dlhopisy stratili najviac od covidu. Investori sa obávajú, že inflácia môže byť omnoho väčší problém, ako sa očakávalo. Clá, pokiaľ budú implementované podľa Trumpových vyjadrení, zvýšia cenovú hladinu o jedno až dve percentá. Úrokové sadzby Fedu preto ostanú vyššie až o percento oproti pôvodným odhadom.

Zároveň Bloomberg očakáva, že nová americká administratíva zvýši dlh americkej vlády v najbližších desiatich rokoch o 10 biliónov dolárov. Vláda tak bude emitovať nové dlhopisy, ale investori za ne budú požadovať vyššie výnosy. Nie je vylúčené, že obozretnosť investorov sa vracia späť a môže vyvolať potýčku medzi nimi a plánmi Donalda Trumpa.

Silný dolár a slabé euro

Aj americký dolár získal najviac od roku 2020. Naopak, euro stratilo voči nemu najviac od covidu, podobne ako menšie európske meny. Dôvodom je, že Európa môže byť po Číne najviac postihnutá novou americkou politikou.

Kým americké vládne dlhopisy strácali, európske dlhopisy ostali stabilné, čo reflektuje očakávania nižšej inflácie v Európe. Kontinent pre obchodnú vojnu utrpí, čo spôsobí nižší ekonomický rast aj infláciu. Šanca, že ECB zníži sadzby ešte viac, vzrástla.

Európsky akciový chaos

Európske akcie sa nakoniec po vzore amerických vydali vyššie, opäť však išlo o volatilnú jazdu. Jedným z veľkých víťazov je európsky defenzívny sektor, ktorý dosiahol nové historické maximá. Izolacionistická politika USA znamená, že Európa sa bude musieť o svoju obranu postarať viac sama.

Naopak, katastrofu zaznamenali mnohé zelené firmy, ktoré prepadli o vyše 10 percent. Nedarilo sa ani globálnym transportným spoločnostiam. Najväčší negatívny vplyv na európsku ekonomiku môžu mať automobilky, ktoré stoja za veľkou časťou exportných tovarov.

Krypto s novou nádejou

Donald Trump sľúbil, že Spojené štáty sa pod jeho vedením stanú hlavným mestom sveta pre krypto. Tiež naznačil, že krajina by mohla v bitcoine vytvoriť strategické rezervy. Isté tiež je, že odporca kryptomien, šéf Komisie pre cenné papiere, Gary Gansler, čoskoro skončí. Trump naznačil, že sa tak stane v prvý deň jeho prezidentovania.

Bitcoin preto vzrástol počas dňa o osem percent. Ešte viac získal Muskov obľúbený Dogecoin. V tomto roku vzrástol bitcoin už o takmer 80 percent, čím výkonnosťou prekonal akcie aj zlato.

Veľké pohyby, ktoré nastali v stredu, nemusia byť zďaleka posledné. Trumpova hospodárska politika pravdepodobne prinesie veľkú dávku volatility počas najbližších rokov.