Zmena investičných preferencií investorov, ktorí opúšťajú veľké technologické tituly v prospech menších spoločností, vzbudila obavy makrostratéga spoločnosti StoneX Vincenta Deluarda.
V najnovšej správe totiž varuje pred možným opakovaním scenára z konca 90. rokov, keď praskla internetová bublina. Zároveň však poukazuje na tri zásadné odlišnosti, ktoré by mohli zmierniť negatívny vplyv na súčasný akciový trh.
Podľa Deluarda bola hlboká recesia a následné drastické zníženie úrokových sadzieb po internetovej bubline dôsledkom nepredvídateľných udalostí z 11. septembra 2001. „Teroristické útoky v New Yorku výrazne zhoršili celkové dopady dot-com bubliny,” píše sa v správe.
Navyše, kým na prelome storočia vlády uprednostňovali rozpočtovú stabilitu, v súčasnosti sa deficitné hospodárenie stalo normou. „Rozsiahle štátne výdavky slúžia ako bezpečnostný vankúš, ktorý tlmí zápory potenciálnych ekonomických kríz,” tvrdí V. Deluard.
Posledný bod, ktorý skúsený stratég spomenul vo svojej poznámke, poukazuje na hlbšie štrukturálne problémy akciových trhov. Konkrétne hovorí o vzostupe pasívneho investovania, ktoré môže brániť vzniku hlbších korekcií.
„Bolo by hlúpe kritizovať pasívne investovanie. Problém spočíva v mechanizmoch, ktoré ho sprevádzajú. Tendencia k pravidelným nákupom indexových fondov totiž neúmerne zvýhodňuje veľké spoločnosti, čo vedie k stále väčšej koncentrácii burzových benchmarkov,” vysvetľuje V. Deluard.