Tento týždeň finančné trhy opäť klesali. Dole ich stiahli najmä obavy z osudu vysoko zadĺženej čínskej developerskej firmy Evergrande.
Ešte pred dvoma rokmi mala táto spoločnosť najhodnotnejšie akcie medzi stavbármi. V utorok 21. septembra jej akcie spadli na 10-ročné minimá pod päť hongkongských dolárov a stiahli so sebou celý tamojší index Hang Seng, ale aj akcie ďalších realitných firiem v Číne.
Panika z Číny
Panika sa rozšírila aj za oceán na Wall Street, pretože dlhopisy tejto firmy majú nakúpené aj zahraniční investori. Strach na trhoch však netrval dlho. Investorov upokojili zásahy Čínskej národnej banky aj predpoklad, že vláda nenechá gigantického developera padnúť.
Táto spoločnosť je príliš veľká na krach a stiahla by so sebou celý realitný segment. Jej kolaps by znamenal, že veľa bežných čínskych investorov by prišlo o peniaze.
Napriek tomu, Wall Street Journal tvrdí, že čínska vláda váha so záchranou tejto zadlženej firmy. Inštruovala vraj lokálne vlády nech sa pripravia na najhoršie aj na jej pád.
Evergrande ukončí nekonečný rýchly rast Číny, ale nový Lehman Brothers to nebude
Hlavné americké indexy sa v strede týždňa spamätali z úvodných prepadov a šplhali sa hore. Pomohlo im k tomu aj zasadanie americkej centrálnej banky (Fed). Na ňom jej šéf Jerome Powell naznačil, že s uťahovaním peňazovodov by mohla banka začať už v novembri.
Úroky by mohol Fed zdvihnúť už na budúci rok. Trhy to vyhodnotili, tak, že centrálni bankári veria oživeniu ekonomiky. Po zasadaní rástli najmä akcie bánk, ktoré by mohli profitovať z vyšších úrokov.
Analytici však predpokladajú, že volatilita na trhoch sa bude ešte na jeseň zvyšovať nielen pri sledovaní osudu Evergrande, ale aj pre rozširovanie delta variantu covid-19.
Turecko bojuje s infláciou, falšovaním dát
V Turecku sa k boju proti zvyšovaniu cien pridal k prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi aj tamojší štatistický úrad. Aspoň tak to naznačujú dáta z nezávislého Inflation Research Group. Jeho výskumníci zistili, že reálna inflácia v krajine nie je len 19,5 percenta, ako to uvádzajú oficiálne štatistiky, ale dvojnásobná na úrovni 40 percent. Za toto zistenie ich turecký štatistický úrad zažaloval, všimol si Financial Times. Teraz už prokuratúra zisťuje, či vedci naozaj pochybili.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?