Súčasťou úsporných opatrení má byť aj zmena prístupu k poisťovaniu štátneho majetku. Tému otvoril minister životného prostredia Tomáš Taraba. Tvrdí, že v rezorte životného prostredia je 90 percent fiktívnych poistiek. „Som presvedčený, že sú všade po ministerstvách, aj po VÚC-kach,“ dodal s tým, že tomu chcú urobiť rázny koniec.

„Vláda prijme prinajmenšom nariadenie, že žiadni makléri nebudú poisťovať štátny majetok.“ Tiež sa podľa neho nebude poisťovať majetok, ktorý nemá žiadnu hodnotu.

V prípade finančných sprostredkovateľov, ktorí poisťujú štátny majetok, nastáva kuriózna situácia, keďže sú platení provízne zo strany poisťovní. V centrálnom registri zmlúv tak možno nájsť zmluvy na nula eur, keďže štát im priamo neplatí nič. Poisťovanie štátu je navyše doménou obmedzeného počtu hráčov. Väčšina sprostredkovateľov sa sústreďuje na finančné služby pre domácnosti.

Situácia počas povodní v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves.
Neprehliadnite

Prehľad najväčších povodní a iných katastrof. Pripomeňte si, aké škody napáchali prírodné živly

Kriticky sa k poisťovaniu štátneho majetku vyjadril v roku 2021 aj vtedajší minister financií Igor Matovič: „Jeden veľký Klondike, jedna veľká zlodejina a veľký biznis pre sprostredkovateľov,“ uviedol.

Slovenská asociácia poisťovní vtedy reagovala, že ak má štát dojem, že poistenie je „veľký biznis pre sprostredkovateľov“, môže sa pokúsiť pri uzatváraní zmlúv rokovať priamo s poisťovňami. V takom prípade však bude ministerstvo aj poisťovňa potrebovať viac zamestnancov, ktorí sa budú tejto agende venovať namiesto sprostredkovateľov.

„Ministerstvo financií SR je nielen výbercom daní, ale aj regulátorom v oblasti poisťovníctva a finančného sprostredkovania. Ak teda treba riešiť situáciu, ministerstvo má v rukách všetky regulatórne nástroje a má právo vyžadovať spoluprácu Národnej banky Slovenska, ktorá vykonáva dohľad nad obomi časťami finančného trhu, ale aj od trhu,“ dodala SLASPO v roku 2021.

V roku 2011 prišiel s nápadom na zrušenie poistenia štátu aj vtedajší minister financií Ivan Mikloš.

Koalícia sa dohodla na konsolidácii za 2,6 až 2,7 miliardy eur
Neprehliadnite

Konsolidačný balíček prekvapil. Namiesto obmedzenia umelých živností môže nabádať na ich vznik

Ak by štát zrušil poisťovanie štátneho majetku, musel by v rozpočte vytvoriť dostatočnú rezervu na krytie prípadných škôd. Problém môže nastať pri obrovských škodách, ako sú napríklad súčasné povodne.

Tiež je otázne, ako sa negatívny postoj štátu k poisteniu prejaví na prístupe domácností. Viac ako polovica z nich nemá poistený majetok a štát ich potom musí odškodňovať. Štát z profituje z neživotného poistenia vďaka osobitnej dani.