Akokoľvek veľkolepý môže byť príbeh technologických gigantov, „silná sedmička,“ ktorá v prvej polovici roka enormne potiahla nahor celý akciový trh, si musí vydýchnuť. Akciový trh nie je jednosmerná lanovka ziskov.

Z pohľadu tisíc najvýznamnejších amerických spoločností reprezentované indexom Russell 1000 je akciový trh pomerne zdravý. Akciový trh však tvorí aj ďalších dvetisíc menších spoločností. Situácia je u nich znepokojujúcejšia.

Zvyšných 2-tisíc spoločností na akciovom trhu zakomponovaných v indexe Russell 2000 sú akcie s malou kapitalizáciou. Hoci tvoria menej ako desatinu celkovej hodnoty trhu, ich veľkosť robí túto skupinu firiem oveľa citlivejšou na hospodárske napätia.

Index Russell 2000 sa od svojho vrcholu koncom roka 2021 nachádza v medveďom trhu a v tomto roku zaostáva za indexom Russell 1000 (firmy s veľkou kapitalizáciou) o 15 percentuálnych bodov.

Signál recesie

Paul Samuelson, jeden z hlavných popularizátorov keynesiánskej ekonomickej teórie tvrdil, že výrazná divergencia výkonnosti malých a veľkých firiem veľa vypovedá o prichádzajúcej recesii.

Train emerging from station with ornate
Neprehliadnite

Akciovým investorom sa núka zaujímavá príležitosť s veľkým potenciálom

Slabá výkonnosť akcií firiem s menšou kapitalizáciou signalizuje recesiu, ale paradoxne práve tieto akcie majú najväčší potenciál v recesii. Za posledných 11 recesií index akcií s nízkou kapitalizáciou, vždy v 12 mesiacoch po vyhlásení recesie porazil akcie s veľkou kapitalizáciou, a prekonal ich v priemere o 16 percent.

Vybrať presný bod zlomu, kedy sa malým spoločnostiam s nízkou kapitalizáciou podarí prekonávať širší akciový trh ale nie je ľahká úloha.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa