Všetky pandémiou spôsobené ekonomické škody vymaže silný ekonomický rast pravdepodobne už v prvej polovici budúceho roka. Optimizmus finančných trhov sa opiera o masívne tlačenie peňazí a postupnú vakcináciu obyvateľstva proti ochoreniu Covid-19. Optimistické prognózy počítajú s najrýchlejším rastom globálnej ekonomiky za posledných 10 rokov, ktorý pravdepodobne dosiahne úroveň 5 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

„Ťahúňom obnovy by mal byť ázijsko-pacifický región s asi sedempercentným rastom vďaka vyše 10-percentnému rastu Indie a takmer deväťpercentnému rastu čínskeho hospodárstva, dvoch najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík sveta,“ uvádza sa v stanovisku J&T Banky pre médiá.

Počas roku 2021 budú mať rozvinuté ekonomiky aj naďalej starosti so zvládnutím koronavírusu. Eurozóna preto porastie len o 4 percentá HDP a Spojené štáty americké o 3,5 percenta HDP, nazdávajú sa analytici banky.

Čiastočný lockdown bude rast nemeckej ekonomiky spomaľovať minimálne do marca budúceho roka.
Zdroj: Martin Meissner
Čiastočný lockdown bude rast nemeckej ekonomiky spomaľovať minimálne do marca budúceho roka.

Ťažký začiatok roka

Rast nemeckej ekonomiky bude Covid-19 spomaľovať minimálne do marca budúceho roka. Také sú najnovšie závery analýzy najsilnejšej európskej ekonomiky od nemeckého inštitútu IFO. Ten ešte pred pár mesiacmi počítal s tým, že vláda v Berlíne zaznamená v roku 2021 hospodársky rast na úrovni 5,1 percenta HDP, ale po ohlásení čiastočného lockdownu ho skresal na 4,2 percenta HDP.

„Vzhľadom na to, že za celý rok počíta IFO so stále veľkým rastom a prvý kvartál bude slabý, evidentne stavajú na druhú polovicu roka 2021. Prax dvadsiatich rokov analýz finančných trhov mi však hovorí, že je to zlý začiatok. Len čo niekto povie, že teraz to bude pol roka zlé, potom sa niečo zlomí a bude to super, obvykle je realita horšia,“ uviedol hlavný ekonóm Next Finance Vladimír Pikora. Jeho dlhoročné skúsenosti totiž hovoria, že zlepšenie prichádza postupne a nie prudko.

Práve od vývoja nemeckej ekonomiky závisí hospodársky rast Slovenska. Okrem obmedzení proti šíreniu koronavírusu spomaľuje hospodársky rast aj šetrenie nemeckých domácnosti. Navyše, s príchodom nového roka končí dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá stúpne z aktuálnych 16 percent na pôvodných 19 percent. Samotný priemysel sa podľa odhadov IFO na predkrízovú úroveň dostane až koncom roka 2021.

Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell ako jeden z mála varuje pred prílišným optimizmom.
Zdroj: Carolyn Kaster
Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell ako jeden z mála varuje pred prílišným optimizmom.

Neistý vývoj v USA

Pandémia podľa finančných trhov na grafe vývoja svetovej ekonomiky napíše písmeno V. Po prudkom páde príde prudký rast a svetová ekonomika sa na predkrízovú úroveň dostane už v lete budúceho roku. Za vlnou optimizmu stojí vyvinutie vakcín od spoločností AstraZeneca, Pfizer a Moderna.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa