Investovanie má často nálepku aktivity iba pre bohatých, ktorej bežní ľudia nerozumejú. Pre nich je burza ako celok zložitá a široká škála investičných nástrojov, v ktorých sa môžu strácať. Preto je dôležité dať si vo chvíli, keď sa človek rozhodne investovať, jasný cieľ, prečo to robí.

Medzi dôvody investovania môže patriť zhodnotenie voľných prostriedkov, obava pred infláciou či rýchle zbohatnutie. Posledná motivácia je síce lákavá, ale zároveň je to čisto emočná záležitosť a pri takto nastavenej motivácii investor mnohokrát dosiahne opak.

Čítajte, dozviete sa

O investovaní toho bolo napísaného veľa. Práve knihy môžu byť na začiatku dostupným riešením, ako sa viac zoznámiť so svetom investovania. Existuje veľa úspešných investorov, ktorí v knihách zdieľajú svoje skúsenosti, obchodné myšlienky a investičné stratégie.

V knihe Inteligentný investor od Benjamina Grahama, ktorý je považovaný za otca hodnotového investovania, čitateľ nájde analýzy spoločností, do ktorých sa B. Graham rozhodol investovať.

Kniha Market Wizards, ktorú napísal Jack Schwager, obsahuje rozhovory s množstvom obchodníkov, ktorí stabilne a dlhodobo vykazovali vynikajúce výsledky. Čitateľ teda môže porovnať rozdielne prístupy jednotlivých úspešných obchodníkov.

Pri investíciách do akcií by investor mal myslieť aj na riziká, pri ktorých môže byť nízka pravdepodobnosť, že sa stanú, ale o to väčší dosah môžu mať, keď k nim naozaj dôjde.

Nassim Taleb je skôr filozof než investor, ale jeho názory a prístup k riziku majú vo svete financií svoje miesto a mnoho investorov na ne kladie veľký dôraz. Vďaka nemu sa napríklad preslávil termín „čierna labuť“. Jeho kniha Zradná náhodnosť prináša ojedinelý pohľad na svet investovania z hľadiska náhodnosti, ktorú pri investovaní netreba podceňovať. Na náhodu nič nenecháva guru akciových trhov, o ktorom by mal vedieť každý bežný investor.

Recept, ako na to

Mnoho investorov siaha po knihách o Warrenovi Buffettovi alebo po cenných radách v knihe One Up On Wall Street od ikonického investora Petra Lyncha.

Kniha Základné pravidlá od Warrena Buffeta predstavuje najdôležitejšie myšlienky, ktoré jednému z najbohatších investorov dokázali priniesť nezvyčajné investičné úspechy. V knihe sú spísané Buffettove nekonvenčné stratégie diverzifikácie, takmer zbožná úcta k zloženému úročeniu, dôraz na dlhodobé investovanie aj konzervatívny prístup k procesu rozhodovania. Kniha ponúka nadčasové rady pre každý typ investora.

W. Buffett o tejto knihe povedal: „Tu vidíte, ako investovať, tu je napísané, ako som to robil ja; toto je cesta, po ktorej som kráčal. Teraz sa pozrime na to, či ma dokážete na tejto ceste nasledovať.“

Samotný W. Buffett opisuje svoje začiatky investovania, keď mal 14 rokov. „Veľmi ma zaujala technická analýza akcií a robil som všetky druhy šialených vecí celé hodiny a hodiny, šetril som peniaze na nákup iných akcií a skúšal som obchodovanie s nimi. Proste som urobil všetko."

W. Buffett svoje prvé akcie kúpil v jedenástich rokoch a detstvo strávil čítaním kníh z knižnice jeho otca. Povedal, že jeho prístup k investovaniu sa neskôr úplne zmenil, keď mal 20 rokov po prečítaní jednej konkrétnej knižnej pasáže v knihe Inteligentný investor od Benjamina Grahama. „Pozrel som sa na túto knihu, uvidel som v nej jeden odsek a ten mi povedal, že všetko robím zle,“ povedal W. Buffett.

Ako správne vybrať brokera

Pre investovanie na burze je nutné si u brokera otvoriť investičný účet. Pri samotnom výbere brokera je potrebné myslieť na to, že v podstate ide o obchodného partnera a vyberať ho starostlivo. Jedným z kritérií, na ktoré veľa obchodníkov pozerá, sú poplatky. Je iste dobré, keď sú náklady spojené s obchodovaním čo najnižšie, ale kvalita brokera nezávisí len od výšky poplatkov.

Obchodný partner by mal poskytovať kvalitný zákaznícky servis a podporu. Rovnako by mal zaistiť rýchlu a stabilnú obchodnú platformu, najlepšie aj s potrebným zaškolením. Broker by tiež mal umožniť prístup k zaujímavým informáciám a vzdelávanie, aby sa investor mohol rozvíjať.

Akým budem investorom?

Prístupov k investovaniu je veľa a väčšina z nich závisí od osobnosti investora, jeho očakávaní a možností. Inak bude k investovaniu pristupovať človek s dostatočným množstvom kapitálu, ktorý má záujem ho formou investovania ochrániť pred stratou, inú formu zvolí človek, ktorý chce investovaním zarobiť viac peňazí.

Mnoho obchodníkov robí často tú chybu, že sa snaží obchodovať spôsobom, ktorý je v rozpore s ich osobnosťou. Chýba im potrebná trpezlivosť, prípadne schopnosť rýchleho rozhodovania. Preto je dobré si jednotlivé prístupy vyskúšať a zhodnotiť, ktorý štýl investorovi vyhovuje najviac.

Niektorí investori napríklad nedajú dopustiť na hodnotové investovanie, ktoré je založené prevažne na fundamentálnej analýze. Investujú do akcií firiem, za ktorými je preukázateľne trvalá hodnota, stabilná pozícia na trhu a vysoká odolnosť voči konkurencii.

Kľúčová je pravidelnosť

Asi každý si môže mesačne ukrojiť časť príjmu, napríklad 20 eur. V dlhodobom horizonte aj nižšie investované sumy dokážu investorovi postupne priniesť pasívny príjem, a to vďaka faktoru zloženého úročenia a priemerovaniu cien pri pravidelných nákupoch.

Takáto stratégia je vhodná aj pre mladých ľudí. Nastupujúca generácia si už uvedomuje, že sa o ňu štát v budúcnosti nepostará, a preto už myslí na vlastné finančné zabezpečenie.

Ak sa pozrieme na súčasný trend, tak mnoho začínajúcich investorov má tendenciu prikláňať sa v investovaní do oblastí, o ktorých sa veľa hovorí. Medzi najobľúbenejšie investičné sektory patria kybernetická bezpečnosť, obnoviteľné zdroje energie či polovodiče a čipy.

Investovanie do ETF

Indexy sú v súčasnosti stavebnými kameňmi portfólií mnohých retailových investorov. ETF (na burze obchodovateľné fondy) sú atraktívne vďaka jednoduchej štruktúre, nízkym nákladom a dobrej diverzifikácii.

 Medzi investormi sú najobľúbenejšie ETF mapujúce akciové indexy, napríklad americký index S&P 500, ale aj priemyselné ETF, ktoré sa zameriavajú na jednotlivé odvetvia, ktorými môžu byť napríklad technológie, spotrebný tovar, solárny priemysel alebo biotechnológie.

Existujú aj ETF, ktoré sa zameriavajú na regionálne či štátne ekonomiky. Svojou výkonnosťou kopírujú napríklad čínsku, brazílsku alebo indickú ekonomiku. Komoditné ETF sledujú napríklad cenu zlata alebo striebra.

Investovanie do ETF je ideálne pre obchodníkov, ktorí preferujú sporenie v podielových fondoch, ale zároveň požadujú nízke náklady. Pri podielových fondoch sa poplatky spojené s obchodovaním pohybujú v rádoch vyšších jednotkách percent. Pri ETF sa investor dokáže dostať aj na poplatok 0,1 percenta ročne.

ETF, ktorý kopíruje vývoj akciového indexu S&P 500 ponúka diverzifikované portfólio v 500 popredných amerických firmách.

Približne 28 percent z celkovej váhy tohto finančného inštrumentu pripadá na sektor informačných technológií so spoločnosťami, ktorými sú napríklad Apple, Microsoft, Amazon alebo  NVIDIA. S váhou viac ako 13 percent pre zdravotníctvo získa investor expozíciu voči spoločnostiam ako UnitedHealth Group, Johnson & Johnson a Pfizer. Sektor spotrebného tovaru (12,8 percenta) zahŕňa akcie stabilných spoločností, ktorými sú napríklad Coca Cola, Nike, Nestlé, Procter&Gamble či Phillip Morris alebo Loreal.

Ochrana investície

Money management je často podceňovaný, ale je to extrémne dôležitá zložka obchodného plánu. Správne nastavené a dodržiavané manažovanie vlastných peňazí dokáže investora ochrániť, keď sa nedarí.

Každý investor by mal mať pred prípadnou investíciou vyjasnené, koľko peňazí je ochotný riskovať, v ktorej situácii je pripravený prijať stratu a kedy plánuje vyberať svoje zisky. Nielen na to slúži money management. Jeho cieľom je zvoliť taký prístup, ktorý zaistí, že aj pri sérii strát nepríde človek o všetky svoje peniaze a bude schopný naďalej investovať.

Trpezlivosť je dôležitá

Keď dochádza k dočasnému prepadu akcií, niektorí investori majú tendenciu v tej chvíli vložené prostriedky rýchlo vybrať, aby neprepadli do ešte väčšej straty. Často je to však chyba.

Príkladom je americká spoločnosť Nvidia. V roku 2018 mnoho investorov nakupovalo ich akcie kvôli rýchlo rastúcemu segmentu grafických kariet potrebných na ťažbu kryptomien. Následne firma odpísala viac ako 20 percent z hodnoty akcií. Kto vydržal a akcie si nechal, prípadne ich nakúpil v poklese lacnejšie, bol nakoniec odmenený, pretože za dva roky došlo k zhodnoteniu akcií Nvidie o vyše sto percent.

Ikonický investor raz k tejto problematike povedal: „Keď cena hamburgerov klesá, u Buffettovcov doma spievame Hallelujah. Keď ich cena rastie, plačeme. Väčšina ľudí to má podobne so všetkým, čo v živote kupujú – s výnimkou akcií. Keď akcie idú dole a môžete ich za rovnaké peniaze nakúpiť viac, zrazu ich nikto nechce."

Dobrá správa je, že investovanie na burze je v súčasnosti vďaka internetu dostupné takmer pre každého. Bežný investor by však nemal zabúdať na to, že obchodovanie na burze je rizikové. Okrem toho, žiaľ, nájde na internete aj mnoho samozvaných investičných poradcov, takzvaných finfluencerov, na ktorých by si mal dať veľký pozor.

Ďalšie dôležité správy

investovanie
Neprehliadnite

Ako investovať s chladnou hlavou a odolať zaručeným informáciám o rozprávkových ziskoch