Nové podmienky

Podľa poslancov novela obmedzuje hospodársku súťaž. Každý, kto chce od 1. apríla obchodovať na trhu s palivami, musí preukázať, že ročne predával 30 miliónov litrov palív.

A to nie je jediná podmienka na získanie povolenia na distribúciu pohonných látok. Ak žiadateľ o vydanie povolenia nedosiahne stanovený limit objemu predaja, je v zákone nastavená alternatívna podmienka splatených vkladov do základného imania u právnických osôb v minimálnej výške 500-tisíc eur. Aj tá je však tak vysoká, že menšie firmy ju splniť nedokážu.

U fyzických osôb je alternatívna podmienka nastavená na uskutočňovanie nákupu alebo predaja minerálneho oleja po dobu minimálne roka pred podaním žiadosti. Nové podmienky sa dotýkajú aj existujúcich distribútorov, ktorým zákonodarca dal len niekoľkomesačnú lehotu na splnenie prísnejších kritérií. E. Jurzyca poukázal na to, že takéto veľké obmedzenie zo zákona ministerstvo financií ako predkladateľ novely v dôvodovej správe nijako nezdôvodnilo.

Podľa E. Hegera od apríla má štát ďalšie možnosti, ako pozastaviť platnosť povolenia firiem na distribúciu palív. Novela zaviedla nové ustanovenie, podľa ktorého môže Kriminálny úrad finančnej správy pozastaviť povolenie každému subjektu, voči ktorému bolo začaté trestné stíhanie pre podozrenie zo spáchania daňového trestného činu. A to až na 120 dní. Firma bude musieť zatvoriť čerpaciu stanicu. Firmy sa môžu svojej konkurencie zbaviť tak, že podajú trestné oznámenie. Novela podľa E. Hegera nerieši to, ako postupovať v prípade podnikateľov, u ktorých sa preukáže nevina v trestnom konaní.

V dôvodovej správe ministerstvo financií nevysvetlilo ani dôvod sprísnenia podmienok na vydanie povolenia. Cieľom týchto zmien bolo podľa rezortu „eliminovať indikované daňové úniky na spotrebnej dani z minerálneho oleja práve v oblasti jeho distribúcie a predaja.“

Malí von z trhu

Rezort nepriložil ani analýzu dopadov zmien na firmy. Faktom je tiež to, že najskôr v prvom návrhu novely nastavil limit ročného objemu predaja palív na 150 000 litrov. Potom ho zvýšil až na 50 miliónov litrov a po kritike ho znížil na 30 miliónov.

Do 1. apríla bolo na trhu vyše 450 firiem, ktoré sú evidované ako distribútori pohonných látok. Na trhu však po novele zostane len niekoľko tých najsilnejších.

V pripomienkovom konaní mal zásadnú pripomienku k novele Protimonopolný úrad SR. Navrhoval prehodnotiť podmienku ročného objemu predaja minerálneho oleja, keďže táto podmienka by mohla zabrániť niektorým distribútorom minerálneho oleja pôsobiť na trhu.

Nové podmienky dokáže v súčasnosti splniť len málo firiem. Mnohí menší distribútori musia skončiť s podnikaním v odvetví do ktorého v minulosti investovali značné prostriedky do techniky a technológií. Takýto vývoj nám potvrdil aj jeden z malých distribútorov na trhu. Podľa jeho slov firma stratila všetkých veľkoobchodných klientov, ktorých sa jej podarilo získať v minulosti.

„Naši zákazníci boli nútení začať spolupracovať s hlavným hráčom na trhu, čo bol podľa mňa účel zmeny zákona. Našťastie je to pre našu firmu len doplnková činnosť.“

Firma v súčasnosti nemá žiadny zákonný spôsob, ako sa s dôsledkami novely vysporiadať. Musí odpísať straty. Momentálne čaká na vydanie nového povolenia na malopredaj so zatvorenou čerpacou stanicou.

Problém aj pre malé podniky

Daňoví odborníci upozornili, že zmeny sa dotknú aj odberateľov. Menší distribútori sa totiž orientujú na lokálne malé a stredné podniky. Tie majú problém splniť podmienky veľkých distribútorov (napríklad OMV, Slovnaft, Shell...) ako je cena, splatnosť a objem dodávok. Ide najmä o poľnohospodárske podniky a družstvá, lesné podniky a spoločenstvá, malé a stredné stavebné spoločnosti, ktoré napríklad pracujú na výstavbe diaľnic či nových priemyselných parkoch.

Ako sa od apríla zmenila legislatíva

  • povolenie na distribúciu a predaj minerálnych olejov dostane tá firma, ktorá má ročný objem predaja minerálneho oleja minimálne 30 miliónov litrov,
  • ak po 1. apríli v čase podania žiadosti o vydanie povolenia, žiadateľ nedosiahne stanovený limit objemu predaja, je v zákone nastavená alternatívna podmienka splatených vkladov do základného imania u právnických osôb v minimálnej výške 500 000 eur,
  • u fyzických osôb je alternatívna podmienka nastavená na uskutočňovanie nákupu alebo predaja minerálneho oleja po dobu minimálne roka pred podaním žiadosti,
  • okrem týchto podmienok štát preveruje aj daňovú spoľahlivosť žiadateľov, teda to ako si plnia colné, daňové a odvodové povinnosti, ich bezúhonnosť ako aj stav ich majetku.