Kto plánuje vymeniť energický zdroj v rodinnom či bytovom dome s podporou štátu, má možnosť požiadať o to. Štát totiž už o pár dní finančne podporí nákup kotlov na biomasu a tepelné čerpadlá cez výzvu Zelená domácnostiam, ktoré by rodiny v opačnom prípade museli platiť z vlastného vrecka. Úspory sa môžu vyšplhať až k tisíckam eur. 

Možná stopka zemnému plynu z Ruska aj vysoké ceny elektriny nedajú spávať mnohým domácnostiam, a preto začínajú intenzívnejšie myslieť na to, ako sa v energeticky ťažkých časoch zabezpečiť a ako to finančne urobiť tak, aby to bolo čo najlacnejšie.

Podávanie žiadostí o poukážky na kotly na biomasu, fotovoltické panely a slnečné kolektory malo byť spustené už 2. mája, rezort hospodárstva však projekt na poslednú chvíľu zastavil.

„Vzhľadom na enormný záujem o podporu inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie a limitované finančné zdroje, Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) prehodnocuje projekt Zelená domácnostiam a pozastavuje podávanie žiadostí avizované v najbližších termínoch," uviedla vtedy SIEA. Inak povedané, záujem ľudí bol veľký a peňazí, ktoré by mohli uspokojiť dopyt po zariadeniach, málo.

Až v pondelok 9. mája štát avizoval novinku. Rezort podporí v najnovšom kole projektu Zelená domácnostiam dva typy zariadení, a to tepelné čerpadlá a kotly na biomasu. Žiadosti o poukážky na ich inštaláciu bude možné podávať od pondelka 16. mája 2022 od 15:00. Platnosť nových poukážok SIEA predĺži zároveň viac ako dvojnásobne. Prečo došlo k zmene?

Záujemcov je veľa, peňazí stále málo

Podpora zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach je z európskych a štátnych prostriedkov k dispozícii od roku 2015. Z Operačného programu Kvalita životného prostredia bolo doteraz prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam podporených 36-tisíc inštalácií sumou 76 miliónov eur. 

V minulosti, keď bola k dispozícii na podporu energetických zdrojov nejaká suma v pár miliónoch eur, diali sa na Slovensku podľa R. Sulíka neblahé veci.

„Napríklad do 20 či 30 minút bola podpora vyčerpaná, potom sme čelili kritike neúspešných žiadateľov, dokonca podozreniam, že sme peniaze dali len pár známym,“ uviedol.

Pravda bola podľa neho taká, že záujem bol veľký, no peňazí málo, finančná podpora na jednotlivca zasa vysoká, no a nie pre každého sa ušlo. Preto rezort pristúpil k nasledujúcim zmenám. „Nebudeme  podporovať všetky typy zariadení naraz, aby sa nestalo, že do 15 minút je minuté všetko, ale pomoc rozdelíme,“ uviedol minister hospodárstva.

Argumentoval aj s číslami. Napríklad výzva z 24. júna 2020 na 6,7 milióna bola vyčerpaná za 26 dní, výzva z 15. februára 2021 na 6 miliónov za päť dní a dve hodiny, výzva 8. septembra 2021 na 1,7 milióna bola vyčerpaná už za šesť minút a 28 sekúnd.

„Čas poskytovania dotácií sa skracuje aj preto, lebo ceny energií vyslovene vyleteli nahor. Nechceli sme, aby to bolo o rýchlych prstoch jednotlivcov, ktorí dokážu pomoc štátu získať, peniaze na uvedené zdroje preto diferencujeme,“ dodal R. Sulík. Teda chce, aby mali slovenské domácnosti niekoľko dní na prihlásenie a podanie žiadosti.

Zatiaľ len čerpadlá a kotly na biomasu

Od 16. mája do 31. mája 2022 bude možné žiadať iba o podporu na tepelné čerpadlá (3400 eur) alebo na kotly na biomasu (1500 eur). Tie je vhodné inštalovať počas leta, nie v zime, preto sa rezort rozhodol pre podporu práve týchto dvoch zdrojov.

„Spolu 15 miliónov eur budú môcť domácnosti tento rok využiť na inštaláciu tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu. Verím, že vďaka tomu, že sme vyčlenili väčšiu sumu iba na dve zariadenia určené na zabezpečenie vykurovania, budú môcť podporu získať všetci záujemcovia ešte pred zimnou sezónou,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. Poukážky bude priebežne vydávať SIEA pre všetky registrované žiadosti.  

„Je správne, že podporíme domácnosti aspoň v nejakej forme,“ zamýšľa sa František Burda, analytik spoločnosti FiGO.sk. Aj pri tomto projekte však budú podľa neho len obmedzené financie, pretože podporiť sa nedá všetko a naraz. „Problém nastáva vtedy, keď sa niekto rozhoduje o zmene spôsobu výroby tepla či teplej vody, ale technológia, ktorú má v dome či byte, mu to neumožňuje,“ konštatuje. 

Preto by štát mal mať zozbierané údaje o domácnostiach, ktoré plánujú meniť zariadenia za „zelené“, potom by dokázal cielenejšie poskytnúť podporu, teda by zistil, ktoré technológie sa využívajú a či ich môžu majitelia kombinovať s novými zelenými technológiami. 

„Keďže je vzhľadom na aktuálne okolnosti dostupnosť zariadení obmedzená, budú poukážky platiť minimálne do konca roka 2022, aby mali domácnosti dostatok času na zabezpečenie inštalácie. Celkovú platnosť poukážok predĺžime z troch mesiacov na osem, počas ktorých majú zhotovitelia zariadenie nainštalovať a zaslať SIEA žiadosť o preplatenie poukážky,“ vysvetlil generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Systém je otvorený pre nové firmy

Rezort hospodárstva sa často v praxi stretáva s kritikou, že záujemcovia síce dostali poukážku na podporu obnoviteľných zdrojov, ale museli si nechať inštalovať zariadenia u vybraných inštalačných firiem, no tie sú drahšie. S tým bola spojená aj vyššia administratívna náročnosť.

„Všetky firmy, ktoré dané zariadenia môžu inštalovať, možno nájsť na webe SIEA. Z nich je 240 autorizovaných od výrobcov napríklad na tepelné čerpadlá. Systém je otvorený pre nové firmy, ktoré poskytujú služby, ak splnia jednoduché podmienky,“ dodal minister hospodárstva. Keďže ide o podporu od štátu, nemôžu ju logicky vykonávať neautorizované firmy, ktoré nemajú na to licenciu od výrobcu, napríklad kvôli záruke. 

Slovensko má najbližšie pripravených ďalších sto miliónov eur, z ktorých plánuje rezort hospodárstva finančne podporovať fotovoltické zariadenia a slnečné kolektory.

„Nie je to posledná podpora pre domácnosti v tejto oblasti. V Programe Slovensko, ktorý sa momentálne pripravuje, je vyčlenených na zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie ďalších vyše sto miliónov eur. Časť prostriedkov budú môcť využiť aj domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja.

Ďalšie príspevky pre domácnosti určené na obnovu rodinných domov vrátane zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú k dispozícii už tento rok z projektu Obnov dom z Plánu obnovy,“ zdôraznil P. Blaškovitš.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) 7. apríla 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Únia je byrokratické centrum, tvrdí Orbán. Výnimku z ropného embarga navrhol Heger skrátiť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa