V predposlednom mesiaci minulého roka predávali banky na Slovensku spotrebné úvery s priemernou sadzbou 9,66 percenta. Vyššie úroky mali len klienti gréckych, estónskych a lotyšských bánk. V prvom spomínanom štáte bol priemer na hodnote 11,60 percenta, v druhom na 13,14 percenta a v treťom to bolo 13,95 percenta. Naopak, najlacnejšie sú spotrebné úvery na Malte. Obyvateľom malého ostrova finančné domy v priemere požičajú za úrok 1,83 percenta. Ide o naozaj mimoriadne lacné pôžičky. Väčšina obyvateľov iných európskych štátov nemá takto výhodné sadzby ani pri hypotékach.
Priemerné úroky sú o dosť vyššie
Značná časť klientov slovenských bánk splatí spotrebný úver v rozpätí jedného až piatich rokov. Národná banka Slovenska sleduje úroky v tomto rozpätí a priemerný úrok v novembri 2023 bol podľa nej 11,05 percenta. Ide o najvyššiu hodnotu za posledných sedem rokov. Peniaze získané prostredníctvom spotrebného úveru môžu ľudia minúť na čokoľvek. Najmä mladšia generácia po nástupe do práce s obľubou čerpá peniaze na kúpu najnovšieho mobilného telefónu či herného počítača. Prípadne na exotickú dovolenku. Pre strednú a staršiu generáciu sú zasa typickým účelom kúpa lepšieho automobilu či rekonštrukcia bytu alebo domu.
Pre slovenské banky je typická snaha zarobiť čo najviac peňazí. Zároveň je domáci finančných trh príliš koncentrovaný a reálne ho ovládajú tri najväčšie banky. Výsledkom sú jedny z najdrahších spotrebných úverov v eurozóne. Pri detailnejšom pohľade na dáta je vidieť pár zaujímavých veci. Napríklad pravidlo, že čím je kratšia doba fixácie, tým je vyšší úrok. Nejde o drobný rozdiel. Národná banka Slovenska osobitne vykazuje jednu kategóriu. Spotrebné úvery s pohyblivou sadzbou a fixáciou úroku do jedného roka. V tejto kategórii bol v novembri 2023 priemerný úrok 19,59 percenta. Pri fixácii od jedného do piatich rokov to bolo spomínaných 11,05 percenta a nad päť rokov 9,17 percenta. Ešte zaujímavejšie je, že priemerné sadzby sú o dosť vyššie ako aktuálne akciové ponuky domácich bánk. V súčasnosti až sedem finančných domov predáva spotrebné úvery za sadzby pohybujúce sa okolo hranice šiestich percent.
- ECB verzus NBS
- Cenu pôžičiek v jednotlivých členských štátoch eurozóny pravidelne monitoruje Európska centrálna banka. V rámci jej metodiky sú k dispozícií údaje zobrazujúce priemerný úrok za všetky doby splatnosti. Národná banka Slovenska zverejňuje detailnejšie informácie. Zároveň sú tieto hodnoty mierne vyššie oproti údajom od Európskej centrálnej banky. Pravdepodobne za to môžu mierne rozdiely v metodike.
Šanca ušetriť stovky eur
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?