Sporitelia v druhom pilieri sa oberajú o peniaze zlými rozhodnutiami a ukazuje sa to aj pri pohľade na koncoročné štatistiky o zhodnotení dôchodkových úspor. Druhý aj tretí pilier je na Slovensku nastavený tak, že dokáže bez problémov poraziť infláciu. Platí to bez ohľadu na to, či hovoríme o vyšších nákladoch na energie, prípadne potraviny.

Správne nastavené dôchodkové sporenie zaručuje zhodnotenie, ktoré dlhodobo infláciu poráža. V tomto bode sa dobré správy končia. Sporitelia si totiž dlhodobo vyberajú fondy, ktoré prerábajú. Namiesto toho, aby sporitelia budovali rezervu na starobu, chudobnejú.

Objem majetku sporiteľov v druhom pilieri k 31. decembra 2021 dosiahol 11 961 830 404 eur. V dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch je umiestnených šesťdesiatjeden percent úspor, tridsaťdeväť percent úspor je v akciových, indexových a zmiešaných fondoch.

Väčšina sa nezhodnocuje

Väčšina prostriedkov v druhom pilieri sa teda nachádza v garantovaných fondoch a tie si v roku 2021 pohoršili. „Dlhopisové garantované fondy mierne klesli o 0,18 až 3,95 percenta s priemerom -1,28 percenta. Dôvodom poklesu je rast úrokových sadzieb, ktorý vždy krátkodobo prinesie pokles cien dlhopisov. Na výkonnosť garantovaných fondov však čoraz výraznejšie začína negatívne vplývať samotný mechanizmus garancií, ktorý obmedzuje možnosti investovania správcov,“ hovorí Miroslav Kotov, predseda Asociácie Dôchodkových správcovských spoločností.

Dlhodobá prevaha garantovaných fondov spôsobuje, že Slováci sa oberajú o miliardy eur. Viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) v rozhovore pre TREND odhadol, že sporitelia sa v druhom pilieri zatiaľ obrali o viac ako desať miliárd eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa