Ministerstvo financií môže byť spokojné. V januárovej aukcii štátnych dlhopisov dokázalo investorom predať cenné papiere v objeme takmer 1,3 miliardy eur. Ide o sumu, ktorá je len o čosi nižšia ako všetko, čo sa jej podarilo umiestniť počas posledných troch januárov - v rokoch 2023, 2022 a 2021. Takýto záujem o dlhopisy vlády, ktorej rating je na klesajúcej trajektórii, neočakával asi nikto.

Na prvý pohľad výborná aukcia má svoje slabé miesta, ktoré vytvárajú obavy o financovanie slovenského dlhu v budúcnosti. Slovensko sa totiž stráca zo zorného poľa nielen priamych, ale už aj portfóliových investorov.

Môže to znieť prekvapujúco, no investori z celého sveta sa išli v januári doslova zblázniť za európskymi dlhopismi. „Medzinárodní kupci, najmä japonskí a čínski investori kupujú oveľa menej amerických dlhopisov ako kedysi a svoje držby viac diverzifikujú do Európy,“ povedal pre Bloomberg Raphael Thuin, vedúci stratégií kapitálového trhu v Tikehau Capital.

Nákupcami boli centrálne banky aj penzijné fondy, dodal. Záujem nepochádzal iba od nich, ale aj zo Spojených štátov, keď napríklad druhý najväčší investičný fond sveta Vanguard masívne investoval do dlhu periférnych krajín eurozóny.

Dôvod je jednoduchý. Nezdá sa, že by ekonomické spomalenie eurozóny malo výraznejšie negatívny vplyv na vývoj výnosov slabších krajín eurozóny. Naopak, tie momentálne slušne rastú na rozdiel od stagnujúceho Nemecka.

S tým, ako sa vo všeobecnosti očakáva nie príliš hrboľaté pristátie európskej ekonomiky, investori sa pozerajú za horizont. A ten hovorí, že úrokové sadzby budú v eurozóne klesať. V Davose to priznala aj šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová, podľa ktorej by ECB mohla začať znižovať sadzby už v júni.

Spolu so sadzbami centrálnej banky budú prirodzene klesať aj výnosy na dlhopisoch. Kto má záujem o fixáciu pomerne vysokých aktuálnych výnosov, mal by sa s ich nákupom ponáhľať. Tak znie aktuálna mantra dlhopisových obchodníkov.

Skutočne, investori na nič nečakali a svojim záujmom o vládne dlhopisy európskych vlád vytvorili historický rekord. Počas prvých desiatich januárových dní nakúpili dlhopisy európskych vlád v objeme takmer štvrť bilióna eur.

Čo je však dôležitejšie, ich záujem vysoko presiahol objem, ktorý chceli vlády na trh umiestniť. Investori ponúkli odkúpiť dlhopisy až v objeme bilióna eur, čo je 4,6-násobok emitovaného dlhu. Ide o rekordné číslo ukazujúce rekordný záujem o európsky dlh.

A čím dlhšie do splatnosti, tým lepšie. Zafixovať si štvorpercentný výnos na 30 rokov v eurách bez väčšieho rizika sa pre mnohých javil ako výborná príležitosť. Je však len hŕstka krajín, ktoré takýto vysoký výnos ponúkajú. Medzi ne patrí najmä Slovensko.

Hypoteky
Neprehliadnite

Veľké zlacňovanie hypoték je za dverami. Úrokové sadzby budú padať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa