Bývalá vláda našla odvahu na zrealizovanie reformy druhého piliera. Od júla tohto roku sa tak začal presúvať majetok sporiteľov zo slabo zarábajúcich dlhopisov do ziskových indexov. Pre zbytočné otáľanie sa však táto dôležitá zmena začala realizovať v najmenej vhodnom čase. Od začiatku roka má totiž väčšina dôchodkových fondov za sebou slušný rast.
Pre väčšinu sporiteľov v druhom pilieri to nie je dobrá správa. Rastúce výnosy nových štátnych dlhopisov totiž automaticky znižujú predajnú hodnotu v minulosti nakúpených cenných papierov. Dôchodkové správcovské spoločnosti navyše za utŕžené peniaze nakúpia sporiteľom v indexových fondoch menej dôchodkových jednotiek. Môže za to razantný rast akciových trhov.
„Všetky negarantované fondy druhého piliera zaznamenali počas prvých šiestich mesiacov tohto roka atraktívne výkonnosti od šesť do dvanásť percent,“ priblížila hovorkyňa VÚB Generali Katarína Kohútiková. Táto situácia vyhovuje len tým sporiteľom, ktorí majú svoj majetok v indexoch dlhodobo a netýka sa ich presun zo slabo výnosných dlhopisových fondov.
- Komu nevyhovuje rast
- V druhom pilieri má približne 1,8 milióna Slovákov investovaných 12,8 miliardy eur. Z tejto sumy sú približne dve tretiny v dlhopisových fondoch. Odtiaľ sa budú v najbližších rokoch presúvať do indexov. Prípadný rast akciových trhov v súčasnosti nevyhovuje približne miliónu Slovákov, ktorých majetok sa presúva z dlhopisových do indexových fondov.
Pomôže recesia USA
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?