Krach burzy FTX poškodil celé odvetvie a zmysluplná regulácia je v súčasnosti potrebná viac ako kedykoľvek predtým. Objavujú sa otázky, aká bude budúcnosť kryptomien a čo sa dá urobiť preto, aby sa podobné situácie neopakovali.

Napriek tomu virtuálne meny poskytujú zaujímavú podnikateľskú príležitosť aj firmám zo Slovenska. Paradoxne k tomu prispela aj kríza okolo šírenia covidu-19. „Pandémia prispela k tomu, že aj ľudia z Kalifornie si uvedomili, že talent sa nenachádza len tam, ale môže byť po celom svete. Momentálne je teda kapitál z USA vo všeobecnosti oveľa viac otvorený tomu, že by mohol podporovať  projekty napríklad z východnej Európy,“ hovoria Peter Kriš a Gleb Urvanov zo slovenského startupu Mangata, ktorý vytvára decentralizovanú zmenáreň pomocou technológie blockchain. Na svoj projekt dokázali vyzbierať takmer šesť miliónov dolárov.

Hrozba pre celý trh

Ako hodnotíte krach FTX?

P.K.: Bohužiaľ, je to škoda pre celé odvetvie. Na druhej strane, burza FTX bola centralizovaná a držala všetky peniaze užívateľov u seba. S týmito peniazmi majitelia obchodovali na iné účely, používali veľkú páku a nikto o tom netušil. Prejavilo sa to až po čase, keď sa zistilo že nemajú na účtoch skoro nič.

Čo to znamená pre celý trh? Objavila sa mimoriadna neistota a trh sa ešte výraznejšie oslabuje.

P.K.: Pre nás je to paradoxne pozitívny signál, pretože pri decentralizovaných burzách, sú peniaze užívateľov vždy v ich vlastníctve, majú to vo  svojich peňaženkách. Navyše, celý systém a objemy transakcii sú transparentné, takže nikto nemôže za zatvorenými dverami robiť nekalé operácie. Hodnota DeFi ako verejne auditovateľnej finančnej infraštruktúry v tomto kontexte stúpa.

Veľmi zjednodušene je príbeh FTX kombináciou nedostatku regulácie a manažérskych zlyhaní. Toto sa zdá ako veľká zraniteľnosť celého trhu?

P.K.: Technicky povedané, je to zraniteľnosť tradičných aplikácií budovaných nad úrovňou DeFi, ale nemá to nič spoločné s technológiou blockchainu. Tá pokračuje ďalej bez nejakých výkyvov. Čo sa týka búrz ako FTX, som proponent zmysluplnej regulácie a zvýšenej transparentnosti.

Čo z vášho pohľadu je potrebné urobiť pre obnovu dôvery na trhu?

P.K.: Predovšetkým edukácia verejnosti a regulátorov. Je dôležité vnímať nuansy a rozdiely medzi rôznymi produktovými kategóriami. Ak sa regulácia vytvori príliš všeobecne, môže zbytočne udupať skutočnú inováciu v podobe DeFi. Burza ako FTX neprinášala žiadne technologické inovácie do sveta.

Situácia okolo FTX dopadla aj na DeFi, keď výrazne oslabovala platforma Solana. Čo táto situácia okolo FTX znamená pre DeFi celkovo?

P.K.: Solana nie je DeFi, je to jeden z mnohých blockchainov, na ktorom môžu fungovať princípy DeFi, ale aj NFT a množstvo ďalších vecí.

Aj Slovensko má potenciál

Ako sa v slovenských podmienkach podniká v kryptooblasti?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa