Slováci v rôznych profesiách neraz nútene pracujú na živnosť, hoci sa ich práca v mnohých ohľadoch nelíši od práce štandardného zamestnanca. Zamestnávatelia vďaka tomu nemusia za nich platiť odvody, preplácať im dovolenku či prispievať na stravné lístky. Takto zarábajúcim zasa vyhovuje viac peňazí cez faktúru a väčšia flexibilita.

Vládni politici sa opäť raz rozhodli urobiť v tom „poriadok“, hoci za posledné roky sa to nepodarilo žiadnej z prechádzajúcich vlád. Kým zamestnávatelia hovoria o možnej šikane, ktorá im hrozí, avizovaná zmena legislatívy môže byť čoskoro na stole a výraznejšie ovplyvniť trh práce.

Čo konkrétne navrhujú odborníci z praxe pre to, aby sa trh vysporiadal s nútenými živnosťami? Aké opatrenia by najviac pomohli a trh ostal naďalej flexibilný, podporujúci podnikateľské prostredie? Prinášame ich vyjadrenia.

Ján Solík, prezident Združenia podnikateľov Slovenska

Na vyriešenie problému falošných živností je v prvom rade potrebné zistiť, aký je tento problém veľký a prestať sa opierať iba o odhady. Zároveň je potrebné vyhodnotiť efektivitu doteraz prijatých opatrení, prestať uvažovať iba nad posilnením represie a zamerať sa na príčiny, ktoré k využívaniu falošných živností vedú firmy a ich zamestnancov.

Kľúčovým problémom je totiž výška daňovo-odvodového zaťaženia práce, v ktorej je Slovensko, žiaľ, na popredných priečkach. Nejde len o samotnú výšku odvodov, ale aj o neustále zvyšovanie či rušenie maximálnej hranice, z ktorej sa odvody platia. Druhým zásadným dôvodom je neflexibilita pracovného práva a obrovský rozsah regulácií, ktorý sa týka zamestnávania. Práve tieto dve oblasti si vyžadujú zásadnú reformu.

Miriam Bellušová, generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu

Vláda by mala pri hľadaní riešenia nielen penalizovať zistené prípady nútených živností, ale mala by predovšetkým pristúpiť k daňovo-odvodovej reforme  a znížiť sadzbu dane z príjmov, ako aj výšku odvodov pre celkovú podporu zamestnávania a tiež zvýhodniť formy sezónneho zamestnávania a zamestnávania na skrátené úväzky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa