Hovorí sa, istá je iba smrť a platenie daní. A tie, zdá sa, na Slovensku opäť porastú. Zalovíte hlbšie v mešci, lebo štát má stratégiu, ako zdaniť bežné úspory. Otázne je, či tento zámer dotiahne do konca aj v rámci avizovanej daňovo-odvodovej reformy z dielne rezortu financií pod vedením ministra Igora Matoviča. Ten s jeho prezradením zatiaľ stále „otáľa“.
Bohatstvo ľudí láka politikov
V piatok 28. mája parlament schválil novelu zákona, ktorým sa navýši tohtoročný rozpočet až o 3,7 miliardy eur. A ani zvýšenie daní takéto výdavky nepokryje. Jednou z často skloňovaných položiek je napríklad zdanenie kapitálových výnosov, teda napríklad aj vrátane termínovaných a sporiacich vkladov v bankách.
Slováci majú totiž na účtoch v bankách zhruba 70 percent svojho majetku. Predstavuje to 41,94 miliardy eur, ktoré sú každoročne okresávané infláciou. Celkový objem vkladov sa podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) v marci medziročne zvýšil o 9,6 percenta. Rástli najmä prostriedky na bežných účtoch, a to o 17,7 percenta na 24 miliárd eur. Zálusk si na ne robí aj štát, ktorý by zmenou stratégie ich zdaňovania prišiel rýchlo k ďalších peniazom do štátnej kasy.
Bývate v mŕtvej zóne či lukratívnej lokalite? Od toho záleží, ako vysoko vám štát zdaní majetok
„Zhruba tretina Slovákov má majetok v akciách, dlhopisoch či podielových fondoch. Súvisí to s nízkou finančnou gramotnosťou. Celkovo sú však ľudia v Európskej únii konzervatívni a svoje úspory radšej zverujú bankám než kapitálovým trhom,“ priblížila analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.
Je tiež možné, že rezort nebude chcieť siahnuť na „bohatstvo“ bežných ľudí, keďže si netrúfa zdaniť bohaté sektory a oligarchov, ako to avizoval v predvolebných sľuboch. V pôvodnom jeho materiáli sa uvádza, že zrážková daň bude po novom 20 percent a odvod 25 percent. Efektívne zaťaženie každého Slováka by tak znamenalo 45 percent. Čo by to reálne znamenalo v praxi?
Zálusk na vyššie dane a odvody
Podľa štatistík priemerný Slovák vlani disponoval bohatstvom vo výške 6 778 eur. Novinkou, ktorá sa objavila v pôvodných zámeroch rezortu financií, by sa im toto bohatstvo riadne zmenšilo. Ľudia by mali zrejme menší dôvod sporiť a presunuli by svoj rokmi vydretý kapitál inde. Navyše, vyššie dane a odvody krízu na Slovensku len prehĺbia, varujú viacerí experti. TREND zisťoval, čo je v hre.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?