Trh práce sa výrazne mení na celom svete. Firmy plánujú v ďalších mesiacoch viac ľudí prepúšťať ako naberať. A nie v pár desiatkach, ale dokonca v tisícoch. Otázkou je len, kedy. K masívnemu rušeniu pracovných miest pristúpilo viacero technologických podnikov, najmä na americkom trhu, ktorých aktivity však presahujú aj do Európy. Pripravujú sa na dôsledky hospodárskych problémov a kvôli nepriaznivej ekonomickej situácii musia osekávať náklady na prevádzku.
Zatiaľ čo veľké technologické firmy najmä v USA rušia pracovné miesta po tisícoch, na slovenskom trhu práce krízu zatiaľ nevidieť. Úrady práce vykázali v decembri celkovú nezamestnanosť 6,6 percenta, v novembri bola na podobnej úrovni 6,5 percenta. Podľa ekonómov sa bude prepúšťať viac na jar, keď podniky naplno zasiahnu drahšie energie a pomoc štátu bude naďalej zaostávať. Trhom by však nemali výraznejšie zatriasť.
Prichádzajúce správy zo zahraničia neveštia nič dobré. Softvérová spoločnosť Microsoft do konca marca tohto roka prepustí zhruba 10-tisíc zamestnancov, čo je takmer päť percent jej pracovnej sily. Technologický gigant Amazon opustí 18-tisíc zamestnancov. Podobné kroky avizoval Google, ktorý prepustí 12-tisíc pracovníkov, podobne i Facebookový prevádzkovateľ Meta. Prepúšťať sa rozhodli aj Xiaomi, Twitter, HP a mnoho ďalších. Je teda technologický sektor v kríze?
Celosvetové trendy vyvolávajú obavy
Má to viacero príčin, prezrádza pre TREND IT odborník a šéfredaktor časopisu TouchIt Ondrej Macko. „Jednou z nich je postupný nástup umelej inteligencie, ktorý dokáže nahradiť zamestnancov nielen v IT sektore. V tomto prípade sa to týka hlavne vývoj softvéru, ktorý sa dá už do istej mieri automatizovať. Ďalším dôvodom je prechod kmeňových zamestnancov na partnerskú bázu, teda zo zamestnancov sa stávajú nájomné firmy. Zamestnávateľ tak ušetrí sa tak náklady a ľudia si dokonca zarobia viac,“ spresňuje O. Macko.
Pravdou však je, že IT firmy chcú a musia výrazne šetriť, preto prehodnocujú svoje projekty a viaceré skončia škrtaním neperspektívnych výdavkov. Výsledkom je výrazné prepúšťanie aj vo veľkých IT spoločnostiach. Obyčajne si ale IT špecialisti nájdu rýchlo uplatnenie, no podľa O. Macka skôr v menších firmách. Investori sa zase utvrdzujú v tom, že začína akási racionalizácia a roky bezbrehého utrácania a výrazného naberania zamestnancov sa skončili.
Problémy dlhodobo hlási aj sektor automotive. „Český autopriemysel už ide na krv alebo je v strate. A bude horšie,“ varuje viceprezident produkcie spoločnosti Toyota Česká republika a tiež viceprezident českého Združenia automobilového priemyslu Robert Kiml. Podľa neho prichádza ekonomická pohroma, ziskovosť a marže upadajú.
Za oceánom sa to prejavuje už naplno. Americký Ford v Európe plánuje kvôli elektroautám prepustiť 3 200 ľudí a zároveň aktuálne rokuje o predaji svojej najväčšej európskej fabriky Číňanom. Nedostatok súčiastok v kombinácii s rastúcimi cenami energií je akousi výbušnou zmesou, ktorá straší aj Slovákov. A aj vo výrobe automobilov nastupuje robotizácia.
„Nedostatok čipov už nie je takým strašiakom ako pred rokom, ale stále existuje. Prepúšťanie sa teda určite dotkne aj tohto sektoru a celkovo aj Slovenska,“ dodáva O. Macko.
Prognózy nie sú optimistické
Slovenský trh práce ostáva zatiaľ relatívne stabilný, ukazuje najnovší štvrťročný prieskum ManpowerGroup Slovensko. Väčšia opatrnosť na pracovnom trhu je zjavná, no dôsledky súčasnej neistoty a obáv z globálnej recesie sa na Slovensku zatiaľ neprejavujú v takej miere ako v Maďarsku či Poľsku, kde viac zamestnávateľov plánuje prepúšťať ako prijímať nových ľudí. Až 29 percent slovenských zamestnávateľov očakáva nárast počtu zamestnancov, 25 percent zase predpokladá ich pokles.
Všetky odvetvia a sektory podľa prieskumu ManpowerGroup uvádzajú, že v prvom štvrťroku 2023 plánujú prijímať viac ľudí. To je v rozpore s tým, že viacero nadnárodných firiem prepúšťa.
„Rozhodnutia nadnárodných koncernov sa však nemusia týkať slovenského pracovného trhu,. I keď v dnešnej dobe je oveľa viditeľnejšie to, ak nejaká veľká firma prepúšťa, ako keď iné spoločnosti naberajú,“ hovorí pre TREND general manager ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz.
„Ak sa pozrieme na plánovaný nábor podľa veľkosti spoločnosti, vidíme tam nárast o sedem percentuálnych bodov pri veľkých spoločnostiach. No ak to celkovo porovnáme s minulým rokom, vidíme pokles až o 17 percentuálnych bodov,“ zdôvodňuje Z. Rumiz. Pred vypuknutím vojnového konfliktu boli náborové plány veľkých firiem na Slovensku oveľa priaznivejšie.
Čo možno čakať v najbližšom období na slovenskom, európskom či svetovom trhu? TREND sa na aktuálne trendy pozrel bližšie vo fotostory: