Recession Dashboard, projekt spoločnosti ClearBridge Investments, je skupina 12 premenných, ktoré aj v minulosti predznamenávali hroziacu recesiu. Je to analógia so semaforom, kde zelená znamená expanziu, žltá opatrnosť a červená recesiu.

Od augusta minulého roka má táto schéma podľa J. Schulza, analytika ClearBridge Investments permanentne červený signál. Toto nebezpečné znamenie sa ešte ďalej prehlbuje. Ku koncu prvého štvrťroka sa v analýze vyskytlo celkovo deväť červených signálov. Čo je však dôležitejšie, šance na recesiu v nasledujúcich 12 mesiacoch sú podľa skúmania tejto metodiky 75-percentné.

Posledný na zozname

Kritický signál, ktorý ostáva ako jeden z posledných troch na radare ešte zelený, sú počty žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Možno ich označiť ako kanárika v uhoľnej bani. Zvyčajne je to posledný ukazovateľ, ktorý sa zmení na červenú a potvrdzuje, že recesia sa formálne začala. Nedávno trh práce videl sezónne úpravy počiatočných žiadostí o podporu v nezamestnanosti, pričom žiadosti boli na rok 2023 revidované výrazne vyššie.

Dow Plunges Despite Fed Buyout Plan for Debt
Neprehliadnite

Investiční guruovia hovoria o obmedzenom potenciáli akcií. Recesia príde do štyroch mesiacov

Od začiatku roka sa počet žiadosti o podporu v nezamestnanosti zvýšil o viac ako 300-tisíc, čo zodpovedá prírastku približne 26-tisíc za týždeň. Aby sa tento ukazovateľ zmenil na semafore na červený, musia počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti na základe štvortýždňového kĺzavého priemeru medziročne vzrásť o desať percent. Aby sa tak stalo, je potrebné, aby žiadosti vzrástli ešte nominálne približne o 25-tisíc oproti súčasnému stavu.

Dôležité sú aj predstihové ukazovatele. Zlatým štandardom v tomto smere je index LEI Conference Board. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti sú tiež súčasťou tohto indexu. Keď dôjde k štyrom po sebe nasledujúcim mesačným poklesom indexu LEI, trh sa ocitne v nebezpečnej zóne recesie. Index zaznamenal už 11 po sebe nasledujúcich mesačných poklesov. Najhlbší medziročný pokles indexu LEI pred začiatkom recesie bol v 80. rokoch 20. storočia, a to mínus 5,7 percenta. Dnes je LEI indikátor ešte nižšie – v poklese 6,5 percenta.

V súvislosti s nedávnou bankovou krízou bol trh svedkom jedného z prvých dôsledkov menovej politiky, ktorý dopadol na americkú ekonomiku. Fed musel zasiahnuť a teraz sa ocitá na rázcestí, či nastaví udržateľné a predvídateľné smerovanie nastavenie úrokových sadzieb alebo bude postupovať ad-hoc.

Rýchle riešenie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa