S príchodom nového roka ostala zatvorená väčšina obchodov. Pri nulových tržbách časť podnikateľov nemá ako zarobiť peniaze na splácanie pôžičiek. Ministerstvo financií sa napriek tomu rozhodlo nepredĺžiť úverové moratórium a riešenie prípadných problémov ostalo čisto v kompetencií manažérov súkromných bánk.

„Majitelia zatvorených prevádzok nemajú ako zarobiť na splácanie úverov. Preto by im štát mal poskytnúť dotácie na uhradenie všetkých nákladov počas trvania lockdownu,“ povedal pre TREND Vladimír Sirotka, predseda Slovenskej asociácie malých podnikov. V opačnom prípade môže krajinu v budúcnosti zasiahnuť vlna bankrotov domácich podnikateľov.

„Ak aj podnikateľ dostane individuálny odklad, musí počítať s tým, že banka mu ho nedá zadarmo a v budúcnosti zaplatí viac na úrokoch. Preto každému odporúčam, nech si nechá presne vypočítať, o koľko sa mu úver predraží a následne zváži, či sa mu oplatí pokračovať v podnikaní,“ dodal V. Sirotka. V praxi totiž banky rizikovým dlžníkom zvyšujú úroky práve pre obavy z nesplatenia pôžičky a paradoxne im tak sťažujú ďalšie splácanie.

Dlhy nevládze splácať 7-tisíc klientov

Od vypuknutia pandémie možnosť odložiť si na čas splácanie úveru využilo 6 968 firiem a 134 132 ľudí. „Z päť percent klientov, ktorí mali problém vrátiť sa k štandardnému splácaniu, má približne tri štvrtiny nastavenú individuálnu reštrukturalizáciu so svojou bankou a pokračujú v splácaní s novými podmienkami,“ informoval média hovorca Národnej banky Slovenska Peter Majer. Inými slovami, regulátor finančného trhu očakáva problémy so splácaním u viac ako 7-tisíc klientov. Z nich väčšina sa nakoniec s bankami dohodne a exekútor ostane na krku približne 1 700 dlžníkom.

Takto vysoký objem zlyhaných úverov v žiadnom prípade neohrozí stabilitu slovenského finančného sektora. Oveľa horšie na tom budú krachujúci podnikatelia v prípade, že ich majetok nebude stačiť na pokrytie nesplateného úveru. Potom totiž nielenže prídu o majetok, ale im ešte na pleciach ostanú vysoké dlhy a rovnaké problémy hrozia aj majiteľom nesplácaných hypoték.

Pre stratu príjmu dlžník nie je schopný vrátiť banke 100-tisíc eur. Následná dražba nehnuteľnosti finančnému domu prinesie 80-tisíc eur. V tomto prípade človek aj po strate vlastnej strechy nad hlavou ostane banke dlžný 20-tisíc eur.

Problémy so splácaním úverov čakajú hlavne majiteľov zatvorených obchodov. Vláda im napriek tomu momentálne nezvažuje zvýšiť finančnú pomoc.
Zdroj: archiv
Problémy so splácaním úverov čakajú hlavne majiteľov zatvorených obchodov. Vláda im napriek tomu momentálne nezvažuje zvýšiť finančnú pomoc.

Obavy zatvorených prevádzok

V najbližších pár mesiacoch budú hrozbe bankrotu čeliť majitelia zatvorených obchodov, reštaurácií, fitnescentier, hotelov, či reštaurácií. „Práve pre obavy z možného bankrotu časť majiteľov posilňovní už položila podnikanie,“ uviedol pre TREND zástupca Únie fitness centier Slovenska Pavel Kiseľ.

Ti, čo sa rozhodli pokračovať, budú mať obrovské problémy v prípade, že ešte pred pandémiou nakúpili posilňovacie stroje na úver alebo lízing. Pri zatvorených prevádzkach totiž určite nebudú mať na splácanie pôžičiek. To, či ich banky kvôli tomu pošlú do bankrotu, alebo ich nakoniec podržia, sa ukáže v najbližších dvoch až troch mesiacoch.

„Jedno viem povedať dnes, že banky sú mimoriadne tvrdé na zatvorené prevádzky a nemáme napríklad prístup k štátom garantovaným bezúročným pôžičkám. Tie by nám pritom veľmi pomohli,“ dodal P. Kiseľ.

Napriek obavám viacerých podnikateľov ministerstvo financií verí, že banky budú ku ním ústretové a nepošlú ich zbytočne do bankrotu. „Situáciu budeme monitorovať a ak sa začne výrazne zhoršovať, určite zasiahneme,“ ubezpečil počas tlačovej konferencií minister financií Eduard Heger. Šéf štátnej kasy predpokladá, že väčšina podnikateľov napriek súčasnému lockdownu zvládne návrat k splácaniu úverov. Pre dostatok objednávok totiž dnes bez väčších problémov funguje slovenský priemysel.

O nepredĺžení odkladu splátok rozhodol po štvrtkovom rokovaní so zástupcami bánk minister financií Eduard Heger (OĽaNO).
Zdroj: Pavel Neubauer
O nepredĺžení odkladu splátok rozhodol po štvrtkovom rokovaní so zástupcami bánk minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Pandémiu nemusíme poraziť

Zároveň sa počíta s prudkým rastom ekonomiky už počas druhého kvartálu tohto roka. V optimálnom prípade tak bankám stačí problémovým klientom len o pár mesiacov predĺžiť odklad splátok a potom už všetko vyrieši otváranie hospodárstva. „Problém je v tom, že dnes nikto nevie povedať, čo bude na jeseň, a v prípade nezvládnutia zmutovaného koronavírusu môže vláda v ďalšej vlne opäť zatvárať prevádzky,“ upozornil V. Sirotka.

Časť finančných domov sa môže rozhodnúť, že je dnes výhodnejšie dostať sa k majetku problémových podnikateľov, ako im pomôcť a v budúcnosti opäť riskovať problémy s nesplácaním úverov. Majitelia zatvorených prevádzok preto štát zatiaľ neúspešne žiadajú o nahradenie všetkých nákladov a niektorých z nich dokonca podali na súdy žaloby o náhradu vzniknutých škôd.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa