Treba vraj v nefunkčnej vláde zotrvať za každú cenu. Aj keď padla kvôli nedôvere parlamentu a u bežných ľudí i u podnikateľov panuje dlhodobá frustrácia zo súčasnej situácie. Takto nejako zrejme zmýšľajú vládni politici, ktorí hľadajú cesty, ako ju na nejaký čas opäť „zlepiť“. Prvoradé je schváliť 22. decembra štátny rozpočet, aby sa Slovensko vyhlo rozpočtovému provizóriu, čo sa napokon aj podarilo.
Predtým sa hľadali dohody na rôznych úrovniach, ako to dosiahnuť. Vládni politici bez okolkov hovorili, že rokovali v štýle niečo za niečo. „Urobili sme kompromis aj s hnutím Sloboda a Solidarita a dostali sme ich na palubu, rozpočet už nie je ohrozený,“ avizoval najnovšie pred médiami predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Pripustil, že sa urobili niektoré ústupky strane SaS v tom zmysle, že kvôli zvýšeniu niektorých daní sa zase znížia iné dane či poplatky. „Mali by byť zrušené koncesionárske poplatky i registračné poplatky za prihlasovanie vozidiel. Každý z koaličných partnerov musel zo svojich požiadaviek čiastočne ustúpiť a napokon rozpočet prejde,“ spresnil predseda parlamentu.
Z pomoci je ťažké bremeno, štát uplatní silu. Vláda nariadi dodať lacnú elektrinu domácnostiam
Súčasťou rozpočtu sú výdavkové limity, ako to požaduje Európska komisia (EK) a plán obnovy. Prešli aj návrhy na zvýšenie dane z ruskej ropy, prepravy plynu, liehu a hazardu. Pozmeňujúcimi návrhmi sa natrvalo znížila DPH na gastro a služby športových zariadení. Koncesionárske poplatky od júla končia, zníži sa registračný poplatok na nízkoemisné autá.
Existujú však opačné názory, ktoré tvrdia, že extrémne zdaňovanie alebo dotovanie energetickú a inflačnú krízu nevyriešia, skôr naopak, prinesú nové problémy. TREND sa na vybrané zmeny v daniach pozrel bližšie vo fotostory.