Tesla už viac nie je najväčším miláčikom investičného publika. Pritom od roku 2020 neustále dominovala americkému obchodovaniu s akciami. Ošiaľ ohľadom elektrovozidiel sa však skončil spolu s tým, ako sa ich predaj scvrkol. Navyše, neustále kontroverzie Elona Muska nepridávajú na hodnote Tesly. Čo je však najdôležitejšie, Wall Street si našiel nového miláčika.
Podľa údajov agentúry Reuters výrobca čipov Nvidia dokázal nahradiť Teslu na poste najobchodovanejšej akcie. Za posledných 30 dní sa v priemere zobchodovali akcie Nvidie v objeme zhruba 30 miliárd dolárov, Tesly v objeme 22 miliárd.
Tieto objemy nie sú prekvapujúce ani vzhľadom na vývoj akcií oboch spoločností. Nvidia si len v tomto roku zapísala nárast hodnoty o takmer 50 percent, Tesla, naopak, 20 percent stratila. Či si však Nvidia hviezdny nárast ceny akcií udrží, sa rozhodne v stredu večer, keď bude spoločnosť vyhlasovať výsledky.
Celý trh počíta s výbornými číslami, čo je aj dôvod prudkého rastu cien akcií, ako aj ich objemov. A, samozrejme, prudko rastie aj opčné obchodovanie, ktoré investori používajú ako pomerne bezpečný spôsob stávky na ďalší rast akcie, ktorá takmer každý deň dosahuje nové maximá.
V posledných dňoch sa Nvidia, ktorá zabezpečuje viac ako 80 percent špičkových AI čipov, dostala v trhovej kapitalizácii na tretie miesto po Microsofte a Appli. Avšak na rozdiel od nich pôsobí v extrémne cyklickom sektore.
Kým Apple a Microsoft majú pomerne stabilné tržby, nezávislé od vývoja ekonomického cyklu, o Nvidii sa to nedá povedať. A nielen preto, že je momentálne vychádzajúcou hviezdou, ale najmä preto, že sektor polovodičov je jedným z najcyklickejších sektorov vôbec.
Keď ekonomika rastie, dopyt po čipoch neutícha, tak ako to bolo vidno v rokoch 2021 a 2022, keď nastal ich veľký nedostatok. Keď však ekonomika spomalí, záujem o nové čipy sa prepadne a mnoho firiem hľadá lacné alternatívy alebo spotrebováva zásoby.
Vtedy vzniká pre výrobcov čipov bolestivý problém, keďže ich fixné aj prevádzkové náklady sú vysoké, a dostávajú sa do hlbokej straty. Niečo podobné funguje napríklad aj v medzinárodnej lodnej preprave, kde sa trh pohybuje medzi extrémami nadbytočnej a nedostatočnej kapacity.
To, že Nvidia už dosiahla značne rizikové úrovne, dokumentovala v utorok aj známa investorka Cathie Woodová. Jej fond Ark Invest sa zameriava na nákup akcií s vysokou dlhodobou perspektívou, a preto atraktívne technologické akcie do neho rozhodne patria. C. Woodová však od začiatku roka akcie spoločnosti predáva. Myslí si totiž, že sú nadhodnotené.
„Sledovala som Nvidiu celú svoju kariéru odkedy sa dostala na burzu. Je to veľmi cyklická akcia,“ povedala C. Woodová pre Wall Street Journal. „Všetci sú nadšení, snažia sa čipy získať v rovnakom čase, takže je tu dvojité, trojité, štvornásobné objednávanie a potom príde korekcia zásob,“ povedala. „Myslíme si, že sa to stane znova“.
Momentálne však hodnota akcií Nvidie presahuje hodnotu všetkých čínskych akcií obchodovaných na hongkonskej burze.
Nemecké firmy utekajú do USA. Ich export z Číny môže utrpieť. Výber správ TRENDU
Trest za predaj
Kým akcie Nvidie za posledný rok získali 220 percent, hongkonské akcie stratili 20 percent. Ide o bilióny a bilióny dolárov, ktoré si odpísali čínski investori nielen v Hongkongu, ale aj na pevninskej Číne, odkedy dosiahli akcie vrchol v roku 2017.
Spolu s trhom nehnuteľností ide o ďalšiu deštrukciu majetku, ktorú musí vláda zastaviť. A tak prichádza s myriadou stimulov. Jedným z nich je zákaz predaja akcií. Kto ho poruší, dostane trest.
V utorok takýto trest za „abnormálne obchodné správanie“ dostal štvrtý najväčší kvantový fond v Číne, Ningbo Lingjun Investment Management Partnership, ktorý v priebehu niekoľkých minút predal akcie v objeme 370 miliónov dolárov. Burzy mu zakázali ďalej obchodovať.
Kvantové fondy typicky sledujú vývoj na trhu a pridávajú špekulatívne pozície do trendu, čím jeho silu zväčšujú. Pokiaľ akcie rastú ako v USA, obchodníci sledujúci hybnosť trhu sú hlavnou pákou dosahovania nových rekordov. Pokiaľ však akcie klesajú ako v Číne, zvyšujú tlak na ďalší pokles. To sa vláde ani regulátorom rozhodne nepáči.
Miesto zamestnancov živnostníci, miesto kancelárií tenisové kurty. Výber správ TRENDU
Hviezda zapadla
Na dynamickom technologickom trhu sa prakticky z dňa na deň môže zrodiť nová hviezda. Minulý rok to bola Nvidia, no na päty jej šliapal Super Micro Computer, výrobca serverových riešení pre ňu. Za posledný rok jeho akcie získali 760 percent.
Podobne sa do neho vrhli momentoví hráči. No nielen tí. Proti nim sa postavili hedžové fondy špekulujúce na pokles hodnoty akcií firmy. V piatok tak nastala situácia, keď sa akcie prepadli o 20 percent, a v utorok pridali takmer ďalších desať percent poklesu. Objem obchodov s Super Micro Computer bol v piatok takmer väčší ako u Nvidie, hoci ide o spoločnosť násobne menšiu.
Vývoj akcií firmy je ukážkou, ako objemy špekulatívneho kapitálu tlačia cenu akcií vyššie. A ako ju naopak môžu tlačiť nižšie, keď sa niečo pokazí.
Kolaps inflácie je koncom sna o mäkkom pristátí. Vrchol optimizmu je blízko. Výber správ TRENDU
Vláda sa nevzdáva
Čínska vláda prakticky na týždennej báze ohlasuje nové a nové stimuly, ktoré majú pomôcť v odraze ekonomike a najmä realitnému sektoru. Zatiaľ však nič nepomáha. Ak sa raz dostanú investori pod vodu, je veľmi ťažké ich spod nej vytiahnuť.
V utorok pristúpila čínska vláda k jednému z najväčších stimulov – zníženiu úrokových sadzieb na hypotekárne úvery. Základnú sadzbu znížila o štvrť percenta na 3,95 percenta. Je to najväčší stimul od roku 2019. A ako ostatné „stimuly“, ani tento investorov príliš neoslnil.
„Väčší škrt môže v blízkom čase zvýšiť sentiment v oblasti nehnuteľností, aj keď je nepravdepodobné, že by to znamenalo obrat,“ povedal Alex Loo, makrostratég zo spoločnosti TD Securities v Singapure.
Slovenský HDP sa rekordne nafúkol. Pre ekonomiku to nie je dobrá správa. Výber správ TRENDU
Rezervy bánk pod vodou
Američania majú iný problém, hoci takisto na trhu nehnuteľností. Kým čínske banky držia neznáme množstvo problematických hypoték, nesplácané úvery najväčších amerických bánk na komerčné nehnuteľnosti už presiahli ich rezervy vytvorené na tento typ úverov.
Podľa Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC) hodnota úverov, ktoré dlžníci nesplatili za posledných 30 dní v šiestich najväčších amerických bankách, sa dostala nad priemerné rezervy na tieto úvery. Ide o sumu viac ako deväť miliárd dolárov.
Zlé úvery bánk na komerčné nehnuteľnosti sa pre celý bankový sektor v minulom roku viac ako zdvojnásobili na 24 miliárd dolárov. „Existujú banky, ktoré mohli vyzerať dobre pred šiestimi mesiacmi, no v budúcom štvrťroku nebudú vyzerať tak dobre,“ povedal Bill Moreland z BankRegData.
Zatiaľ ide iba o nízke sumy, ktoré sa však môžu pri negatívnom vývoji ekonomiky ďalej zvýšiť.