V roku 2008 prišla kríza, ktorú vystriedala iná kríza a za ňou ďalšia. Európsku centrálnu banku (ECB) to dotlačilo k tomu, že v eurozóne celé roky boli negatívne úrokové sadzby. To, čo sa považovalo za mimoriadne neštandardné opatrenie, sa súčasťou menovej únie stalo na celé roky. V júli sa ale záporné úrokové sadzby stali minulosťou. Je to dôležitá správa aj pre bežných ľudí.
Mimoriadne uvoľnená politika priniesla lacné úvery a cenou za to je vysoká miera inflácia, ktorá aktuálne presahuje trinásť percent. S historicky lacnými úvermi sme sa už museli rozlúčiť a každý v súčasnosti, bohužiaľ, pociťuje iba negatíva. Úvery už zdraželi, no pozitíva, ktoré má sprísnenie monetárnej politiky priniesť, sa ešte neprejavili.
Ekonomika je živý organizmus, sieť komplikovaných vzájomných vzťahov, čo spôsobuje, že môže trvať niekedy až osemnásť mesiacov, kým sa prejavia očakávané účinky zmeny sprísnenia úrokových sadzieb. Drahšie úvery majú prispieť k tomu, že v ekonomike bude menej peňazí a to by malo zdražovanie zastaviť. Svoju rolu bude ale zohrávať enormné zdražovanie energií, ktoré ECB svojimi rozhodnutiami, samozrejme, zvrátiť nedokáže. Zároveň platí, že ceny energií vstupujú do každej hospodárskej činnosti, preto vyhliadky nie sú priaznivé.
Hypotéky stabilne nad tri percentá
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?