O private equity sa v poslednej dobe hovorí stále viac. Jedným z dôvodov je aj to, že investície do private equity nielenže majú oproti tradičným investičným možnostiam výrazne širší záber investičných príležitostí, ale sú aj výnosnejšie. Navyše ich výkonnosť výrazne menej ovplyvňuje hospodársky cyklus. Preto sú investície do private equity fondov jednou z investičných priorít ONE FAMILY OFFICE, inovatívneho česko-slovenského multi family officu, ktorý zaisťuje komplexné poradenské služby pre bonitné rodiny a jednotlivcov.

Partner ONE FAMILY OFFICE Jaroslav Havel a Michal Kľučár, Associated Partner na Slovensku, popísali nielen fungovanie private equity fondov, ale aj možnosti, ako aj zo Slovenska investovať so špičkami v sektore.

Čo je private equity?

Michal Klučár: Private equity (PE) ako odvetvie, ktoré zhromažďuje súkromný kapitál, vyhľadáva príležitosti mimo verejne obchodované spoločnosti (burzu) a systematicky buduje hodnotu týchto spoločností, dnes funguje už vyše 50 rokov.

Private equity sa stalo známe aj postupom, pri ktorom PE fond kúpi verejne obchodovanú spoločnosť, stiahne ju z burzy, aby ju následne po ozdravení a zvýšení hodnoty predal napríklad aj opätovným uvedením na burzu. Typický PE fond za týmto účelom vytvára partnerstvá súkromného kapitálu, ktorý je použitý pri kúpe firiem.

Jaroslav Havel: Investormi v najznámejších svetových menách takýchto fondov sú veľké renomované inštitúcie ako penzijné fondy, poisťovne, family offices, prípadne veľmi bohatí jednotlivci. Treba povedať, že najsilnejšie mená v odvetví majú pretlak investičného kapitálu a do svojich najúspešnejších štruktúr nepúšťajú menších a niekedy ani nových investorov.

Prečo je to investorsky zaujímavé?

MK: Zásadný rozdiel je v profile výnosnosti oproti realizovanej volatilite, teda riziku. Najznámejšie PE fondy systematicky dosahujú výnosnosť rádovo o 6 až 10 percentných bodov vyššiu ako akciový trh, čiže v priemere okolo 20 percent p.a., pričom volatilita výnosov za posledné dekády je polovičná. Treba povedať, že volatilita akciového trhu má a bude mať rastúci trend vďaka, okrem iného, významne rastúcemu objemu algoritmického obchodovania a retailových investorov.

JH: Žijeme v časti sveta, kde kapitálové trhy nemajú ešte tak dlhú históriu, avšak ak sa pozrieme na typické zloženie portfólia rodiny alebo investorského jednotlivca vo svete, tvorí tento typ investícií bežne 20 až 30 percent ich portfólia. Toto odvetvie ako také dlhodobo rastie dvojciferným tempom a objem takto spravovaného súkromného kapitálu celosvetovo je na úrovni štyri bilióny eur.

Jaroslav Havel

Hlavný partner a investor ONE FAMILY OFFICE. Je spoluzakladateľ a riadiaci partner advokátskej  kancelárie HAVEL & PARTNERS, ktorá je s 350 právnikmi a daňovými poradcami najväčšou nezávislou právnickou firmou v strednej Európe a poskytuje najkomplexnejšie právne a daňové služby na trhu viac než 3 000 klientom,  cca 300 veľmi bonitným českým a slovenským rodinám. Venuje sa komplexnému poradenstvu v oblasti rozvoja a strategického riadenia rodinných a iných najvýznamnejších českých a slovenských súkromne vlastnených firiem, predovšetkým plánovanie nástupníctva, a správe a ochrane majetku a investícií.

Späť k vzťahu výnosnosť vs. volatilita. Ako je to pri PE možné?

MK: Typická akvizičná perióda PE fondov je 3 až 6 rokov. Pre investora tak do veľkej miery odpadá riziko časovania trhu, pretože PE fond nakupuje počas dlhšieho obdobia, čo do značnej miery vyhladzuje výkyvy spôsobené hospodárskym cyklom.

Ďalej je nutné zdôrazniť, že tie najlepšie fondy sú tímovo a procesne špičkovo organizované. Majú celú maticu definovaných procesov, ktoré vo firme systematicky prechádzajú a sústredene budujú v zmysle rastu hodnoty spoločnosti. Zamestnávajú divíziu špičkových seniorných manažérov so skúsenosťami naprieč všetkými odvetviami. Veľakrát ide o optimalizáciu naprieč celou firmou t.j. tvorba nových obchodných stratégií, predajných kanálov, prítomnosť na nových tržných segmentoch, akvizičná konsolidácia odvetvia, optimalizácia prevádzky, nákladov, dodávateľských a logistických procesov, zvyšovanie produktivity, nastavenie optimálnej kapitálovej štruktúry, práca s ľudským kapitálom, talentmi a zvyšovanie motivácie. Môžu si dovoliť skutočne mimoriadnu motiváciu pre celé svoje tímy, nie len top manažérov. Zároveň sa snažia využívať synergie v portfóliu už vlastnených spoločností.

JH: Pre predstavu, jeden z najznámejších PE fondov, KKR, do ktorého teraz investuje aj ONE FAMILY OFFICE, má veľkosť aktív pod správou necelých 500 miliárd eur a 4 500 zamestnancov.

Aká je história tohto odvetvia?

MK: Konkrétne KKR funguje od roku 1976. Za to obdobie otvorili 24 fondov so zameraním hlavne na Európu a USA, a uskutočnili v nich cez 700 investícií do spoločností. Hodnota každej z týchto spoločnosti je typicky v miliardách eur. Ich priemerné zhodnotenie je 22 percent p.a. a nikdy neprerobili. Keď za mnou príde niekto s chuťou prvýkrát kúpiť malú spoločnosť, aktívne ju spravovať a primárne tak zhodnotiť svoje prostriedky, pri sumarizácií týchto faktov sa motivácia logicky vytráca.

JH: Pre bežného človeka je výsledkovo nemožné poraziť takúto štruktúru. Podobne, na akciovom trhu sú tieto čísla prakticky neporaziteľné. Osobne som veľmi hrdý na to, že vo ONE FAMILY OFFICE máme priamo s vedením kancelárie KKR vytvorený veľmi dobrý vzťah a máme teraz možnosť koinvestovať s týmto exkluzívnym svetovým menom, ktorého dvere sú pre bežných investorov zatvorené. V priemere otvárajú fond raz za dva roky.

Michal Kľučár

V ONE FAMILY OFFICE pôsobí ako Associated partner. Má viac ako 15 rokov manažérskych skúseností na pozícii špičkového ekonóma. Od roku 2008 bol súčasťou úzkeho interného tímu pre fúzie a akvizície, ktorý realizoval celý rad strategických akvizícií, na základe ktorých vznikla skupina Energetický a průmyslový holding (EPH, 2022 EBITDA 4 mld. EUR). Zároveň pôsobil ako člen senior manažmentu na pozíciách člena predstavenstva, finančného riaditeľa a zástupcu generálneho riaditeľa na Slovensku, v Poľsku a vo Švajčiarsku v spoločnostiach s kumulatívnou EBITDA presahujúcou miliardu eur, prevažne v oblasti energetiky a infraštruktúry.

Ako investovanie do PE fondov prebieha?

MK: Investičný horizont pozostáva z tzv. investičnej fázy a distribučnej fázy. Počas investičnej fázy investor postupne investuje, väčšinou na kvartálnej báze alikvotnú časť svojho investičného prísľubu. V distribučnej fáze sa mu postupne vracajú späť investované prostriedky a výnosy.

V aktuálnom prípade KKR sú to dva roky, keď sa postupne rozinvestováva investorsky prisľúbená čiastka. Nasleduje viacročná distribučná fáza, keď už majú možnosť zbierať výnosy postupným rozpredajom investičného portfólia. Ich predstava je mať späť hodnotu investície v horizonte ďalších dvoch až troch rokov. Z pohľadu investora je možné túto investíciu exitovať aj skôr na sekundárnom trhu.

Existuje geografické zameranie ich investícií?

JH: Treba povedať, že KKR a prakticky všetky najvýznamnejšie mená v odvetví dnes fungujú globálne. Vyberajú si príležitosti na trhoch, v odvetviach a spoločnostiach, kde vidia dostatočný priestor na rast, pri zohľadnení minimálnej potrebnej veľkosti a stability prostredia. Investorsky to vnímam ako vítaný trend smerom ku geografickej diverzifikácií. Je optimálne nebyť all-in na geograficky malom území.

MK: Naviac, v širšom porovnávaní, žiaľ naša časť sveta dnes stráca fundamentálne komparatívne výhody, na ktorých postavila silný ekonomický rast za posledných 25 rokov, ktorý sa z dnešného vnímania ukazuje ako neopakovateľný.

ONE FAMILY OFFICE

ONE FAMILY OFFICE vznikol začiatkom roku 2024 ako najviac inovatívny multi family office v Českej a Slovenskej republike, štruktúra, ktorá poskytuje nový rozmer v oblasti profesionálnej správy a ochrany majetku. Zaisťuje komplexné poradenské služby pre bonitné rodiny a jednotlivcov s celkovým disponibilným majetkom od 10 mil. USD (komplexné služby), jednotlivé koinvestičné príležitosti ONE FAMILY OFFICE prináša ale aj pre partnerov s disponibilným majetkom od jedného milióna dolárov, top manažérov, s príjmom od 200-tisíc dolárov ročne, alebo podnikateľov, majiteľov firiem a investorov s pravidelným silným ročným cash-flow. Partneri ONE FAMILY OFFICE pôsobia v Londýne a Dubaji, otvorenie zastúpenia sa chystá aj v Zürichu a Frankfurte. ONE FAMILY OFFICE má aj početný a skúsený slovenský tím v Bratislave.