„Hurikán je tu,“ povedal Jamie Dimon CEO JPMorgan. „Nevieme, či pôjde o menší hurikán alebo superbúrku Sandy. Radšej sa na ňu pripravte,“ dodal.

Po rekordnej sérii siedmych týždňov poklesov sa počas minulého týždňa akcie posilnili a americký dolár mierne oslabil. Ide o prirodzenú korekciu po jednom z najdlhších výpredajov v histórii. Na väčší odraz však neexistujú dôvody, tvrdia mnohí investori.

Naopak, z posledného menšieho rastu by sa nemali priveľmi tešiť, povedala Victoria Greenová, CIO z G Squared Private Wealth pre Bloomberg. Zatiaľ sme podľa nej videli iba prvú nohu poklesu. Dôvodom je, že neexistuje žiadny katalyzátor, ktorý by mal akciám a ekonomike pomôcť v raste.

Jedným z argumentov optimistov je, že hodnota akcií poklesla, čím sa znížil pomer P/E k dlhodobému priemeru. Súčasná cena akcií k ich ziskom odpovedá priemeru posledných desiatich rokov. Problém tejto logiky však je, že P/E má aj druhú zložku, a to sú zisky.

Firmy sú momentálne tlačené vysokými vstupnými nákladmi. Na jednej strane ich kvári inflácia a vysoké mzdy kvôli nedostatku pracovníkov, a na strane druhej nemôžu tieto vyššie náklady automaticky prenášať do vyšších cien, keď reálna kúpna sila obyvateľstva klesá.

Tieto dva faktory tlačia marže spoločností dolu, čo spôsobuje nižšiu ziskovosť. Nižšie zisky (E)  znamenajú, že aj pri poklese cien akcií (P) ostane pomer P/E stále vysoký. Akcie tak majú priestor na ďalší pokles, pokiaľ majú byť skutočne lacné. Tento istý dôvod zdieľa aj Citigroup, ktorá sa obáva ďalšej revízie odhadov budúcich ziskov.

Kedy bude môcť prísť k skutočnému odrazu vyššie?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa