Predčasná penzia má byť pre Slovákov menším lákadlom ako po vlani. Aspoň tak si predstavuje rezort práce na čele s ministrom Erikom Tomášom. Parlament nedávno schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá od 15. mája tohto roka sprísnila podmienky odchodu naň.

Navyše, v rámci pozmeňujúceho návrhu sa podmienka 40 odpracovaných rokov na získanie nároku na predčasný starobný dôchodok naviazala na zmenu strednej dĺžky života, a to rovnako, ako v prípade všeobecného dôchodkového veku. To v praxi spôsobí postupné zvyšovanie veku odchodu do predčasnej penzie. 

Legislatívne zmeny rezort bráni

Dôchodky, ktoré Sociálna poisťovňa schvaľuje po 14. máji 2024, sa znižujú bez ohľadu na počet odpracovaných rokov o 0,5 percenta za každých začatých 30 dní, ktoré poistencovi zostávajú do dovŕšenia bežného dôchodkového veku.

Predtým bolo toto krátenie rozdielne, o 0,3 percenta alebo 0,5 percenta v závislosti od toho, či poistenec získal alebo nezískal potrebný počet odpracovaných rokov. Po novom sa posudzuje „potrebné odpracované obdobie“, ktoré nahradilo fixný interval 40 rokov. Vypočíta sa tak, že od aktuálne platného všeobecného dôchodkového veku odrátate číslo 23.

„Vyhoveli sme tak dvom veciam. Po prvé to bola veľká požiadavka zamestnávateľov, pretože práve ten druh predčasného dôchodku spôsoboval obrovské masy odchodov zamestnancov. To im spôsobovalo obrovské problémy, najmä v oblasti dopravy. Vieme dobre, že niektoré linky už boli doslova rušené," uviedol pred médiami E. Tomáš s tým, že okrem zrovnoprávnenia sa odchod do penzie po 40 rokoch naviazal na takzvaný automat, čo znamená, že sa toto číslo bude postupne zvyšovať.

Podotkol, že nárast predčasných dôchodkov oproti roku 2022 predstavoval 200 percent a takmer 80 percent žiadateľov išlo na predčasný dôchodok na základe výhodnejšieho dôchodku. Dodal, že po prvej vlne masívnych odchodov očakáva ešte druhú vlnu koncom tohto roka. „Takže to minimálne obmedzí počet odchádzajúcich zamestnancov, ale s tým, že stále to pre mnohých ešte môže byť výhodné,“ doplnil pre TASR.

Vlani bolo podľa dát Sociálnej poisťovne (SP) priznaných 17 764 predčasných starobných penzií, z toho bolo priznaných 11 366 predčasných starobných dôchodkov po 40 odpracovaných rokoch a 6 398 predčasných starobných dôchodkov do dvoch rokov pred dosiahnutím dôchodkového veku.  V priemere za rok 2023 vyplácala SP 13 920 predčasných starobných dôchodkov, za prvé tri mesiace tohto roka ich bolo 23 173.

Populistické rozhodnutia nepomohli

Bývalý minister práce Milan Krajniak spôsobil zavedením možnosti odchodu do predčasného starobného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch mimoriadnu situáciu na trhu práce.

Slováci začali masívne odchádzať z pracovného procesu, keďže štát od januára 2023 výrazne uvoľnil pravidlá. Od tohto dátumu mali nárok na predčasnú penziu, ak im chýbali najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku alebo odpracovali najmenej 40 rokov. Zároveň si museli aspoň 15 rokov platiť dôchodkové poistenie.

Ďalšou podmienkou bolo, že suma vypočítaného predčasného starobného dôchodku musela byť vyššia ako 1,6-násobok životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu (aktuálne 268,88 eura). Až do 30. júna tohto roka má poistenec nárok naň vtedy, ak jeho suma dosiahne najmenej 430,30 eura.

„Informácie od našich členov sú viac ako znepokojivé. Prevádzky nie sú schopné nájsť zamestnancov, fluktuácia novoprijatých je obrovská. Jedna z prevádzok napríklad prijala v minulom roku 197 ľudí, avšak 196 prevádzku opustilo. Iný podnik prijal a zároveň prišiel o 90 ľudí, uviedol pred pár týždňami Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

A to napriek tomu, že podniky mzdy zvyšovali. Náklady na zaučenie nových zamestnancov, zdravotné prehliadky a školenia sú pritom značné. „Je možné predpokladať, že to všetko sa zrejme odzrkadlí v odbytových cenách. Takto to dopadne, keď sa robia populistické rozhodnutia nekompetentnými politikmi,“ zdôvodňoval M. Lapšanský.

Zmenu legislatívy firmy vítajú

Aj v iných odvetviach vidia situáciu podobne. Na trhu práce chýba viac než 80-tisíc pracovníkov, zamestnávatelia ich dlhodobo nevedia nájsť, hovorí pre TREND Martin Hošták, generálny sekretár Republikovej únie zamestnávateľov. Situáciu zhoršilo zatraktívnenie odchodu do predčasných dôchodkov, kedy z mnohých firiem začali odchádzať skúsení a kvalifikovaní pracovníci. 

„Z nášho pohľadu je preto potrebné zamedziť tomu, aby sa to aj naďalej dialo a bolo výhodnejšie odísť do predčasného dôchodku, ako čakať na riadny termín odchodu do penzie. Treba umožniť tým, čo odišli do neho legálne pracovať, lebo chýbajú na trhu práce, hoci len dočasne, kým sa zastaví ten odliv,“ dodáva M. Hošták. Štát totiž zjavne podľa neho neodhadol, čo spôsobí zmena odchodu tisícov Slovákov do predčasnej penzie po 40 rokoch. 

Problém s predčasných odchodom skúsených starších ľudí z trhu práce vnímala aj Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR). Dialo sa to naprieč všetkými sektormi.

„V prípade, že by sa väčšia časť zamestnancov rozhodla toto právo využiť, pre mnohé firmy to predstavuje reálne riziko nedostatku potrebného počtu pracovníkov na zabezpečenie ich prevádzky. Pritom mnohé sú aj súčasťou kritickej infraštruktúry. Rýchle nahradenie týchto ľudí je veľmi zložité s ohľadom na ich prax aj odbornosť,“ dodala M. Filová s tým, že môže ísť o desiatky tisíc zamestnancov, ktorí sú motivovaní odísť do penzie skôr.

Vzhľadom na zmeny v legislatíve od polovice mája tohto roka v AZZZ SR veria, že atraktivita podmienok odchodu do predčasnej penzie sa zníži a mnohí pracovníci sa rozhodnú v práci zotrvať. „Na trh práce bude totiž  aj v kontexte demografického vývoja potrebné pritiahnuť čo najširší okruh osôb vrátane starších pracovníkov,“ dodáva M. Filová.

Riešenie? Nechať penzistov pracovať

Čo na legislatívnu zmenu hovorí Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD)? „Zvýšenie penalizácie za predčasný odchod do dôchodku a postupné predlžovanie potrebného počtu odpracovaných rokov môže do budúcna pomôcť čiastočne znížiť počty odchádzajúcich. Nevyrieši však problém, ktorý vnikol masívnym odchodom tisícov predčasných dôchodcov už v minulom roku,“ konštatoval A. Lasz pre TREND. 

Pokiaľ by štát predčasným dôchodcom umožnil súbeh práce a predčasného dôchodku, pomohlo by to podľa jeho slov reálne zmierniť prehlbujúci sa nedostatok pracovnej sily v niektorých kľúčových profesiách. V súčasnosti predčasný dôchodca môže pracovať na dohodu maximálne do sumy 2 400 eur ročne.

„My navrhujeme zmeniť tento limit na mesačný a povoliť mu pracovať do výšky priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Tak, ako je to pri klasických starobných dôchodcoch, ktorí popri starobnom dôchodku môžu reálne pracovať,“ spresnil prezident APZD.

Navyšovanie dôchodkového veku a počtu odpracovaných rokov nie je dobré riešenie, hlavne pri profesiách ktoré sú fyzicky náročné, dopĺňa Zuzana Rumiz, viceprezidentka AZZZ SR a prezidentka Asociácie personálnych agentúr na Slovensku.

„Napríklad, prečo nenechať možnosť týmto ľuďom naďalej pracovať na skrátený úväzok a prečo nevyužiť ich potenciál, zručnosti, skúsenosti, znalosti  na zaúčanie novej generácie pracovníkov?... Mohlo by to byť dobré riešenie aj pre zamestnávateľov, ktorí by týchto dôchodcov zamestnali,“ dodáva Z. Rumiz. Možno podľa nej zvážiť aj odvodovú úľavu pre firmy, ktoré by zamestnali práve dôchodcov na prechodné obdobie generačnej výmeny ľudí.

Za návrh umožniť žiadateľom, aj poberateľom predčasnej penzie pracovať, sa prihovára na profile Daňové a odvodové tipy na sociálnej sieti aj odborník na mzdy a odvody a exminister rezortu práce Jozef Mihál. „Zákaz pracovať je prežitok a v súčasnosti úplný nezmysel, kde aj štát prichádza o financie z daní a odvodov,“ dodáva. 

Rezort avizuje ďalšie novinky

Chystá teda rezort práce v tomto prípade nejaké novinky? Skúsenosti ukazujú, že ľudia žiadajú o predčasné dôchodky čo najbližšie k dosiahnutiu dôchodkového veku, aby sa im predčasný dôchodok krátil čo najmenej, potvrdila pre TREND Natália Jachym Holubová, hovorkyňa rezortu práce. „V súčasnosti prebiehajú na ministerstve práce odborné diskusie, ktoré sa zaoberajú revíziou dôchodkového systému, a to s prihliadnutím na sociálnych partnerov,“ spresnila.

Aktuálne sa však neuvažuje o žiadnom zvýšení, ani rozšírení odvodových úľav, respektíve výnimiek z platenia poistného na sociálne poistenie, ktoré sa podľa platného zákona o sociálnom poistení na pracujúcich dôchodcov vzťahujú.

Jedným z možných opatrení môže byť však opatrenie v rámci Národného programu aktívneho starnutia na roky 2021-2030, z ktorého vyplýva záväzok pre rezort práce v spolupráci s rezortom financií a Sociálnou poisťovňou pripraviť „Zavedenie inštitútu aktuárne neutrálneho čiastočného dôchodku (ako nástroja postupného odchodu z trhu práce), motivácie dlhšieho zotrvania na trhu práce a zníženia tlaku na verejné financie“. Termín na splnenie úlohy je do konca roka 2026.

Ďalšie dôležité správy

Ministerstvo vnútra SR a polícia. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Štedré výsluhové penzie budú ešte štedrejšie. Štát už čoskoro chystá zásadné zmeny