Popredné miesto spoločnosti Alphabet vo vyhľadávaní, digitálnej reklame a mobilných zariadeniach jej dávajú jasný cieľ k dlhodobej expanzii. Najznámejší najväčší online obchod a cloud computing spoločnosti Amazon, poskytuje silný motor rastu. Spoločnosť dokázala, že sa môže úspešne rozvetvovať do nových odvetví.

Obaja títo technologickí lídri vyzerajú pripravení využiť rastové trendy a každá spoločnosť má dobrú šancu stať sa dlhodobým víťazom.

Zaujímavosti o akciovej spoločnosti Amazon

Amazon je jednou z najznámejších značiek na svete, ktorá má v roku 2021 na svedomí tržby vo výške 469,82 miliárd dolárov. Bola to štvrtá technologická spoločnosť, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu 1 bilión dolárov a rýchlo sa blíži k 2 biliónom dolárov. 

Amazon, pôvodne spustený ako online kníhkupectvo v roku 1995, strávil prvých pár rokov ako sprostredkovateľ pre iných predajcov, podobne ako napríklad eBay. Zakladateľ Jeff Bezos si však vždy predstavoval , že to bude „obchod so všetkým“, a rýchlo pridal ďalšie položky na platformu elektronického obchodu. Služby sa v priebehu rokov rozrástli a teraz ponúka všetko od mydla na ruky až po bicykle. Expedičná infraštruktúra teraz zahŕňa obchody s potravinami Whole Foods Market a partnerstvo s obchodným domom Kohl's.

Vernostný program Amazon Prime, za 15 dolárov mesačne alebo 139 dolárov za celoročné predplatné, ponúka členom bezplatné a rýchle dodanie pre väčšinu objednávok Amazonu. Predplatné zahŕňa aj prístup k službám, ako je platforma na streamovanie médií Prime Video, portál Amazon Music pre podcasty a hudobné streamy a funkcia obchodu s oblečením Prime Try Before You Buy.

Amazon je obrovský a komplexný podnik s niekoľkými ziskovými segmentmi. Spoločnosť existuje už desaťročia, ale stále rastie ako „hladný“ start-up . 

Kvôli široko diverzifikovanému portfóliu služieb, ktoré Amazon ponúka, by mali akcie spoločnosti patriť do investičného portfólia väčšiny investorov.

Zatiaľ čo Amazon stále získava väčšinu svojich príjmov zo svojej platformy elektronického obchodu, v minulom roku zaznamenal obrovský nárast príjmov z AWS a predplatného. Pandémia koronavírusu poskytla Amazonu celkové zvýšenie predaja, čo možno vidieť na takmer zdvojnásobení ceny akcií Amazonu od marca 2020. 

Kľúčové štatistiky spoločnosti Amazon

Amazon vygeneroval v roku 2021 príjmy vo výške takmer 470 miliárd dolárov. Amazon Web Services (AWS) bol zodpovedný za 13 % týchto príjmov.

Amazon dosiahol v roku 2021 čistý zisk 33,3 miliardy dolárov, z čoho približne polovica pochádzala z AWS. Viac ako 200 miliónov zákazníkov si celosvetovo predpláca Amazon Prime, pričom 147 miliónov len v USA.

Amazon je podľa tržieb treťou najväčšou verejne obchodovateľnou spoločnosťou na svete, za Walmartom a čínskym State Grid. V roku 2021 zaznamenala nárast príjmov o 21,6 %.

Ilustračné foto
Zdroj: HABERL
Ilustračné foto

O veľkosti spoločnosti hovorí aj nárast počtu zamestnancov. V roku 2021 Amazon zamestnával až 1,61 miliónov ľudí.

Nárast počtu zamestnancov spoločnosti Amazon

Ilustračné foto
Zdroj: HABERL
Ilustračné foto

Zhodnotenie akcií spoločnosti Amazon

Ocenenie Amazonu za posledných päť rokov prudko vzrástlo, zo 563,53 miliárd dolárov v roku 2017 na 1,691 bilióna dolárov v roku 2021, čo predstavuje nárast o viac ako 200 %. Amazon bol jedným z veľkých víťazov pandémie COVID-19, pokiaľ ide o cenu akcií, so 67 % nárastom ocenenia od marca 2020 do marca 2021.

Pohľad na Amazon z dlhodobého hľadiska

Amazon sa spolu s rýchlo rastúcim segmentom cloud computingu, chystá  expandovať do odvetvia zdravotníctva. Koncom júla Amazon získal zavedenú spoločnosť poskytujúcu tele-zdravotníctvo One Medical za 3,9 miliardy dolárov, čo je zatiaľ jeho najväčší obchod v sektore zdravotnej starostlivosti, čo mu môže pomôcť vyplniť nedostatky Amazon Care.

Amazon tak bude ešte širším portfóliom služieb, čo by malo ešte viac presvedčiť dlhodobých investorov o tom, že Amazon naozaj patrí do ich investičného portfólia.

Zaujímavosti o akciovej spoločnosti Alphabet

Larry Page a Sergey Brin založili Google v septembri 1998. Odvtedy sa spoločnosť rozrástla na viac ako 130 000 zamestnancov po celom svete so širokou škálou obľúbených produktov a platforiem, ako sú Vyhľadávanie, Mapy, reklamy, Gmail, Android, Chrome, Google Cloud. V októbri 2015 sa Alphabet stal materskou holdingovou spoločnosťou Google.

Niet pochýb o tom, že medzi najlepšie akcie, ktoré si investori môžu kúpiť v súčasnosti, patrí spoločnosť Alphabet - materská spoločnosť Google, YouTube a spoločnosti Waymo, ktorá sa zaoberá autonómnym riadením.

Hoci obavy zo slabších výdavkov na reklamu by mohli negatívne ovplyvniť Alphabet vo veľmi krátkodobom horizonte, je to spoločnosť, ktorá prináša trvalé konkurenčné výhody.

Základom spoločnosti Alphabet je už viac ako dve desaťročia internetový vyhľadávač Google. Podľa údajov z GlobalStats tvoril Google za posledné dva roky 91 % až 93 % podielu globálneho internetového vyhľadávania. Skutočný monopol na vyhľadávanie umožňuje spoločnosti Google ovládať vynikajúcu cenovú silu reklamy a vytvárať neuveriteľné množstvo peňažných tokov.

Ale z čoho by mala byť investorská komunita najviac nadšená, je to, čo robí Alphabet so všetkou hotovosťou, ktorú generuje. Spoločnosť napríklad agresívne investuje do svojej rýchlo rastúcej cloudovej infraštruktúry Google Cloud. Aj keď je AWS súčasným kráľom cloudových služieb, Google Cloud skončil v júni s 8 % globálnym podielom na výdavkoch na cloud. 

Okrem Cloudu sa Alphabet opiera o streamovaciu platformu YouTube, ktorá eviduje 2,48 miliardy aktívnych používateľov mesačne. Ako si viete predstaviť, takáto silná angažovanosť pomohla spoločnosti v oblasti cien reklamy a zvýšila príjmy z predplatného. Len v príjmoch z reklamy sa YouTube blíži k 30 miliardám dolárov ročne. 

Zhodnotenie akciovej spoločnosti Alphabet

Trhová kapitalizácia spoločnosti Alphabet za posledných 5 rokov vzrástla z 729,45 miliárd dolárov na 1,917 bilióna dolárov na konci roka 2021, čo predstavuje nárast o viac ako 160 %. Tak isto ako Amazon, bol jedným z veľkých víťazov pandémie COVID-19.

Je spomalenie príjmov dôvodom na obavy?

Za druhý štvrťrok, ktorý sa skončil 30. júna, vygeneroval Alphabet celkové príjmy 69,7 miliardy dolárov. To bol medziročný nárast o 13 %. Na porovnanie, Alphabet v rovnakom období v roku 2021 medziročne zvýšil výnosy o neuveriteľných 62 %. Najrozumnejšia vec, ktorú môžu investori urobiť, je pozrieť sa na to, kde môže Alphabet zaznamenať stagnáciu alebo dokonca pokles rastu, a ktoré oblasti dosahujú dobré výsledky. 

Segment vyhľadávania vzrástol medziročne o 14 % a segment cloudu o 36 %. Reklama z YouTube vzrástla len o 5 %. Počas 2. štvrťroka 2021 sa príjmy z reklamy na YouTube zvýšili o 84 %.

Masívne spomalenie rastu je čiastočne spôsobené konkurenčnými aplikáciami, ako je TikTok. Je dôležité poznamenať, že Alphabet predstavil svoj vlastný derivát TikTok, tzv. YouTube Shorts. Vedenie však o zárobkoch poznamenalo, že YouTube Shorts je v počiatočnom štádiu vývoja a ešte nie je plne speňažená. Okrem toho predajcovia znižovali rozpočty na reklamu v rôznych odvetviach kvôli neistote v širšom ekonomickom prostredí, čo predstavuje systémové riziko pre tok príjmov z reklamy spoločnosti Alphabet.

Vzhľadom na pokles reklamných rozpočtov a pretrvávajúcej vysokej inflácie, investori sa možno budú chcieť zamerať na iné oblasti Alphabetu, a to cloud computing.

Oplácajú sa akvizície firmy Alphabet?

Začiatkom tohto roka Alphabet získal dve spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou, Mandiant a Siemplify . Strategickým dôvodom týchto transakcií bolo, že Alphabet integruje nové produkty a služby do svojej platformy Google Cloud Platform. Išlo o priame úsilie v boji proti cloudovému gigantovi Amazon, ako aj proti cloudovému a kybernetickému konkurentovi Microsoftu. 

Pohľad na Alphabet z dlhodobého hľadiska

Investori by sa mali pozerať na Alphabet ako na rastúcu spoločnosť. Vzhľadom na to, že jeho cloudové podnikanie má veľký priestor na rast a ekonomické problémy, ako je inflácia, nebudú trvať večne, možno tvrdiť, že Alphabet bude v nasledujúcich rokoch generovať nadpriemerný rast príjmov.

V súčasnom investičnom svete predstavuje z dlhodobého hľadiska Aplhabet jednu z najlepších investícií. Vďaka službe Google Cloud je pripravená pokračovať v expanzii a skôr či neskôr sa jej ziskové marže vrátia späť. Vzhľadom na veľmi rýchlo rastúci segment spoločnosti sa akcie Alphabet-u dajú nakúpiť za pomerne výhodnú cenu, než tomu bolo pred viac ako rokom.

Zatiaľ čo iné spoločnosti možno budú musieť znížiť výdavky na technologické iniciatívy, Alphabet využíva svoju ziskovosť na pokračovanie v investíciách do špičkových rastových príležitostí, ako je cloud computing .

Aj keď počet zamestnancov spoločnosti Alphabet je približne 10 – násobne nižší ako v prípade Amazonu, počet zamestnancov Aplhabet-u raketovým tempom narastá.

Nárast počtu zamestnancov spoločnosti Alphabet.

Ilustračné foto
Zdroj: HABERL
Ilustračné foto

Záver

Cloud computing mení spôsob podnikania spoločností. Namiesto nákupu vlastných výpočtových zdrojov, ktoré môžu rýchlo zastarať, môžu spoločnosti uzavrieť akúkoľvek potrebnú výpočtovú silu so spoločnosťami ako Amazon – Amazon  Web Services (AWS) alebo Alphabet - Google Cloud. 

Použitie cloud computingu je rozsiahle, čo dáva zmysel vzhľadom na jeho aktuálnu trhovú hodnotu 447 miliárd dolárov. Očakáva sa však, že trh cloud computingu do roku 2030 vzrastie na 1,6 bilióna dolárov. Cloud computing predstavuje masívnu investičnú príležitosť a investori by mali venovať pozornosť tomuto segmentu.

Ak si netrúfate nakupovať akcie na “vlastnú päsť” mnoho správcovských spoločností má zaradený Amazon a Alphabet vo svojich portfóliách. Spoločnosť HABERL ponúka možnosť investovať do týchto spoločností prostredníctvom aktívne riadeného portfólia Profit, ktoré priamo investuje klientske prostriedky do týchto spoločností. Investovaním prostredníctvom riadeného portfólia sa tak stávate priamym akcionárom najúspešnejších a expandujúcich spoločností.