Analytický web Kicktraq predpovedá, že by to na konci mohlo byť až vyše 14 miliónov. To by bol rekord vo vyzbieranej sume v histórii Kickstarteru. Už dnes však „explodujúce mačky“ jeden rekord majú – v počte backerov, čiže prispievateľov. Do dnešného dňa ich je vyše 116-tisíc. To všetko pôsobí ako podnikateľské nebo.

Prečo explodujúce mačky zbierajú milióny

Zdroj: Exploding Kittens

O čo vlastne ide? Exploding Kittens je projekt stolovej kartovej hry. Na prvý pohľad vyzerá ako niečo medzi Čiernym Petrom a Ruskou ruletou. Hlavné pravidlo je jednoduché: Hráč, ktorý si z kopy kariet vytiahne „explodujúcu mačku“, vypadáva. V hre je okrem toho samozrejme aj dávka stratégie a napätia, pretože cieľ je dokázať sa vybuchujúcej mačke vyhnúť.

Balíček kariet Exploding Kittens pôsobí v záplave technologických start-upov ako úplná old school záležitosť. Nejde o žiadnu sofistikovanú elektroniku či zázračný gadžet.

Znamená to teda, že stačí pokresliť pár kúskov kartónu, zavesiť kampaň s nápadom na web a človek sa stane milionárom?

Prečo explodujúce mačky zbierajú milióny

Zdroj: Exploding Kittens

Áno, ak splníte tieto podmienky:

1. Viete čo-to o hrách. Dvaja z tvorcov projektu Elan Lee a Shane Small znalosti v tomto smere majú. Obidvaja disponujú dlhoročnými skúsenosťami s dizajnom hier, okrem iného zo štúdii Xbox Entertainment v Microsofte. Elan Lee sa podieľal na viacerých úspešných „alternate reality games“, čiže hier oscilujúcich na hranici fikcie a reality. Dôležité je pritom nielen vymyslieť jednoduchý a zároveň nákazlivý herný plán. Plusom „mačacej“ kampane na Kickstarteri je to, že samotní hráči môžu prispieť k ďalšiemu vylepšovaniu herného zážitku.

2. Musí to vyzerať. Iste, hracie karty by možno stačilo počmárať jednoduchými obrázkami a zopár ľudí by to bavilo. Ak však samotné karty majú pôsobiť ako magnet, zberateľský artikel a potešenie pre fanúšika, treba sa spojiť s kresličom, ktorý ľudí baví. To je prípad Exploding Kittens. Po prvej fáze tvorby v dvojici sa autori hry spojili s populárnym cartoonistom Matthewom Inmanom (aka The Oatmeal), ktorý prevzal tvorbu vizuálu. Tým projekt automaticky získal vizuálnu rozoznateľnosť a obrovskú základňu existujúceho publika.

Prečo explodujúce mačky zbierajú milióny

Zdroj: Exploding Kittens

3. Máte distribučnú sieť. Ako je možné, že tvorcovia hry vyzbierali stanovenú sumu 10-tisíc dolárov za pár minúť a milión za sedem hodín? Jednoducho. Stačilo, že kreslič Matthew Inman zavesil správu o štarte kampane na svoj Facebook a Twitter. Na prvom účte má vyše tri milióny fanúšikov, na druhom vyše 470-tisíc followerov. Tak mohla v reálnom čase okamžite začať cinkať kasa príspevkami od fanúšikov, ktorých zlákala možnosť prispieť k vzniku fyzického produktu od obľúbeného autora. Záujem publika má Inman dlhodobo overený predajom kníh či rôznych merchandise predmetov. Vyskúšal si tiež crowdfundingovú kampaň pre záchranu takzvanej Teslovej veže v New Yorku.

4. Správna kampaň. Väčšina crowdfundingových zbieracích akcií slúži na to, aby podporila vznik konkrétnej veci alebo produktu. Ľudia môžu prispieť rôznymi sumami, pričom čím vyšší príspevok, tým väčší balík odmien – k pripravovanému predmetu tak pribúda tričko, nálepka či balík pohľadníc. Často veci, ktoré ľudia nepotrebujú. Tvorcovia Exploding Kittens dodatočné darčeky zredukovali. Ponuka je jednoduchá: Kto zaplatí dvadsať dolárov, získa balíček kariet. Dodatočnou motivačnou pákou je malé tajomstvo: Kto si priplatí pätnásť dolárov naviac, získa navyše aj sadu s NSFW (no safe for work) verziou hry. Čiže aj karty s obrázkami, ktoré sa neodporúča vyťahovať v práci na stôl. A funguje to: Túto ponuku si zvolila drvivá väčšina prispievateľov.

5. Mačky. Pôvodný názov hry bol Bomb Squad a na horúcej karte, ktorá vyraďovala hráča, bola nakreslená explodujúca nálož. Keď vstúpil do partie tvorcov cartoonista Matthew Inman, navrhol zmenu. A to, aby sa bomby nahradili mačkami. Na otázku prečo odpovedal: „Lebo internet.“ Pozrite sa na svoj Facebook a bude to jasné.

Prečo explodujúce mačky zbierajú milióny

Zdroj: Exploding Kittens