Zistiť, kto je na pracovisku očkovaný či neočkovaný, budú môcť firmy naďalej len dobrovoľne. Žiadny zákon im to neumožní, ako sa pôvodne spomínalo  v súvislosti s možnou zmenou cez novelu Zákonníka práce.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniak má nový plán pre pracoviská firiem. Tretia vlna ich kláti, požadujú zmeny

Rovnako nemôžu byť očkovaní zvýhodnení cez benefity či neplatené voľno na úkor neočkovaných. Všetko zostáva po starom, až na pár noviniek. 

Na snímke vpravo v popredí podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a vľavo v pozadí minister vnútra SR Roman Mikulec (obaja OĽaNO) prichádzajú na 36. schôdzu vlády SR 20. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Depeháčkári budú policajtami v civile. Veľkí overia stovky faktúr denne a všetci si priplatia

Rezort práce na čele s Milanom Krajniakom už nebude presadzovať zmeny v legislatíve, narazil totiž na viacero právnych problémov. Zamestnávatelia dlhodobo poukazujú na to, že by mali radi v rukách v tomto smere viac kompetencií a rozhodovali o tom, koho vpustia či nevpustia na pracoviská a za akých podmienok, aby ich pandémia neochromila.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Vláda zavádza režim tvrdej ruky. Hlavný hygienik bude opäť diktovať scenáre, pocítia to mnohí

Regulácia cez manažérov? Rezort pribrzdil

Ak vláda nechce zaviesť povinné očkovanie, nech odovzdá túto kompetenciu do rúk zamestnávateľom, aby si to regulovali na pracoviskách sami, prezradil nedávno pre TREND viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR) Rastislav Machunka.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Vedel by si predstaviť zabezpečiť pracovnú zmenu, na ktorej by mohli pracovať spolu len očkovaní, alebo len tí neočkovaní.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) . FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniak ide opäť meniť Zákonník práce. Neočkovaní budú musieť priznať farbu, očkovaní tiež

„Malo by to byť na možnostiach a rozhodnutiach firiem. Buď by napríklad neočkovaní zamestnanci jednoducho ostali doma na home office, alebo by to bola prekážka v práci na ich strane, ktorú nemožno prekonať a museli by odísť zo zamestnania. Chceme, aby to na Slovensku fungovalo ako v USA. Buď si očkovaný, alebo ideš preč,“ spresnil na otázky TRENDU.

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní

Zamestnávateľ má zákonnú povinnosť chrániť zdravie a bezpečnosť nielen zamestnancov, ale aj zákazníkov, klientov a hostí, pridáva svoj názor Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov. „A tu vzniká otázka, ako môže zamestnávateľ zabezpečiť ich ochranu zdravia, ak nevie, či zamestnanec je očkovaný, testovaný alebo po prekonaní ochorenia,“ objasnil problémy praxe.

Napokon sa Zákonník práce nebude nemeniť tak, ako požadovali zamestnávatelia. Zmenu zákona chceli presadiť najmä preto, aby mohli u svojich zamestnancov zisťovať dané informácie a podľa toho nastavili vo firmách efektívnejší systém práce.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Alibizmus vlády pri čerpaní péenky. Žiadna pandemická dávka, zrušia ju, vraj je nepotrebná

Minister práce M. Krajniak však na to nevidí legitímny dôvod, rovnako, aby firmy zisťovali, v akom režime fungujú zamestnanci pracujúci na home office.

„Očkovanie proti ochoreniu covid-19 je na Slovensku dobrovoľné. Vyžadovať informácie od zamestnanca o očkovaní je podľa našich analýz  širším pracovno-právnym problémom, preto to nie je možné riešiť cez legislatívnu úpravu Zákonníka práce," objasňuje Michaela Slivková Kirňaková, hovorkyňa rezortu.   TREND zisťoval viac, čo sa reálne chystá. 

Ak zamestnávatelia chcú vedieť, či sú ich zamestnanci očkovaní proti ochoreniu covid-19, majú na to myslieť jednotlivé ministerstvá cez rezortné covid semafory, v ktorých by sa to dalo zadefinovať. Ako uviedol na jednej z tlačových konferencií minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, covid automat má všeobecne odporúčací charakter, dôležité sú najmä vyhlášky ÚVZ SR.

Upravte pravidlá cez covid automat

Posledná vyhláška upravujúca režim vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa bola zrušená ešte 17. mája.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) . FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Nízke odvody, nízke penzie. Pre zlé gazdovanie sú ľudia na mizine, Krajniak ich nespasí

„Povinnosťou zamestnávateľa je prideľovať prácu zamestnancovi podľa pracovnej zmluvy. Ak ju zamestnávateľ neprideľuje, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, za ktorú mu patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku,“ hovorí Ladislav Kerekeš, hovorca Národného inšpektorátu práce (NIP) pre TREND.

Umožniť zamestnávateľom pýtať si od zamestnancov túto informáciu cez novelu Zákonníka práca by podľa slov ministra M. Krajniaka nebolo také jednoduché, hoci predtým v tom videl riešenie.  NIP v zmysle súčasnej  legislatívy dlhodobo uvádza, že žiadny zamestnanec nesmie byť diskriminovaný kvôli inému postaveniu na pracoviskách, ktorým je napríklad dobrovoľné očkovanie proti novému koronavírusu.

Prihliadnutie na situáciu v sektoroch

Podľa analýz rezortu práce, najlepšie, ako nastaviť pravidlá bez zmeny legislatívy, je úprava podmienok v jednotlivých covid semaforoch cez jednotlivé sektory či firmy.

Podobne to riešili v rámci ich rezortu, kde upravili podmienky napríklad v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS).  Prevádzka takýchto zariadení  sa riadi aktuálne platným covid automatom a tiež semaforom pre zabezpečenie návštev, objasňuje pre TREND M. Slivková Kirňaková, hovorkyňa rezortu práce. 

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Neprehliadnite

Výhody pre očkovaných legislatíva nepozná. Rovnaký nárok na ne majú všetci zamestnanci

Rovnako by sa to dalo urobiť pre pracovníkov napríklad v kultúre, priemysle, energetike a podobne. Po právnej stránke by podľa ministra mohlo ísť buď o nariadenie vlády, alebo vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

„Odporúčal by som, aby každý, kto to potrebuje vo vlastnom segmente, si pripravil vlastnú verziu covid automatu, a tam si upravil, čo potrebuje. Podľa našich skúseností nemáme problém s tým, že by niekto voči tomu v ZSS protestoval,“ dodal minister M. Krajniak 3. novembra pred médiami.

Rozsah právomocí sa nerozširuje

Už pred pár dňami advokáti upozorňovali, že prípadné zmeny na pracoviskách či v Zákonníku práce budú závisieť od toho, aký široký rozsah oprávnení plánuje vláda zveriť do rúk zamestnávateľom.

„Nateraz je ťažké odhadovať, či ostane len pri oprávnení zamestnávateľov pýtať sa zamestnancov na očkovanie. Predpokladáme však, že politická vôľa bude chýbať napríklad na povinné testovanie, ktoré by mohli zamestnávatelia požadovať od zamestnancov v určitých intervaloch, ak nie sú zaočkovaní,“ hovorí pre TREND Štěpán Štarha, partner z advokátskej kancelárie HAVEL & PARTNERS.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský chápe obavy koaličného hnutia Sme rodina v súvislosti s novelou k využívaniu COVID preukazov. Verí, že si s hnutím vydiskutuje ich pripomienky k zákonu.
Neprehliadnite

Bonusy očkovaným cez Zákonník práce. Firmy sa chytajú za hlavu, vláda nemá rozum, rieši čo nemá

Spomínaná posledná vyhláška ÚVZ SR bola podľa neho len dočasným oprávnením pre zamestnávateľov počas vyhláseného núdzového stavu.

„Počas neho je možné ukladať povinnosti na pandémiou postihnutom alebo na pandémiou bezprostredne ohrozenom území. Zavedenie takéhoto opatrenia pre zamestnávateľov natrvalo práve novelou Zákonníka práce sme si v tejto situácii nevedeli predstaviť,“ dodáva Š. Štarha.

Napokon je zrejmé, že uvedená novela nebude a o tom, aké opatrenia zamestnávatelia prijmú alebo nie, vláda ponecháva na ich pleciach. „Budú pritom musieť dbať na to, aby neznevýhodňovali či nezaobchádzali menej priaznivo s jednou, alebo druhou skupinou zamestnancov. Damoklov meč potenciálnej diskriminácie tak ostáva stále visieť nad hlavami zamestnávateľov,“ spresňuje advokát Š. Štarha.

Pre výkon práce platia iné kritériá

Konečné rozhodnutie rezortu práce by mohlo byť podľa Branislava Fridricha z advokátskej kancelárie Fridrich Lawyers sporné z hľadiska diskriminácie pri umiestňovaní samostatne očkovaných či neočkovaných na pracoviskách, ak by došlo k avizovanej novele Zákonníka práce. Nebolo by to ani v súlade s ústavou, ani európskym právom či všeobecným a pracovnoprávnym zákazom diskriminácie.

„Išlo by o jednoznačnú diskrimináciu. Neexistuje racionálny dôvod pre oddelenie zamestnancov na základe ich očkovania, testovania či prekonania covid-19. Takéto oddelenie by nebolo možné ani vtedy, ak by to bolo zákonne zakotvené,“ objasňuje B. Fridrich pre TREND.

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Neprehliadnite

Bonusy pre očkovaných nie sú v poriadku. Neočkovaní môžu ľahko vysúdiť odškodné

Podľa jeho právneho názoru by takéto ustanovenie neprešlo testom primeranosti rozlišovania medzi dvomi skupinami zamestnancov, ktorí z pracovnoprávneho hľadiska, a teda splnenia podmienok pre pracovný výkon, nemajú žiadne odlišnosti.

„V súčasnej dobe sme svedkami toho, ako sa vo vyspelých západoeurópskych krajinách doslova zotmelo nad ľudskými právami a zákazom diskriminácie. Preto treba oceniť, že slovenská vláda nejde týmto smerom,“ uzatvára advokát Fridrich Lawyers.

Podobný názor má aj advokát  Juraj Bizoň z kancelárie BIZOŇ & PARTNERS. Povinnosť a zároveň aj možnosť posúdiť zdravotné riziko u zamestnanca má zamestnávateľ výslovne upravené iba vo vzťahu k expozícii faktorom práce a pracovného prostredia na pracovisku.

„Ak by obmedzil alebo zakázal vstup do priestorov pre niektorých zamestnancov – nezaočkovaných a tejto skupine by neprideľoval prácu podľa pracovnej zmluvy, išlo by o prekážku v práci na strane zamestnávateľa v zmysle paragrafu 142 ods. 3 Zákonníka práce,“ objasňuje J. Bizoň pre TREND. Za čas trvania takejto prekážky zamestnávateľ musí poskytnúť dotknutým zamestnancom náhradu mzdy v sume ich priemerných zárobkov.