Úvery vo výške desiatok až stoviek dolárov. Väčšina Európanov žijúcich v šťastnejšej časti sveta vôbec nerozmýšľa, že by si požičiavala sumy, ktoré bežne minú ráno v potravinách. V chudobnejších regiónoch sveta môžu mať aj takéto sumy výrazný vplyv na kvalitu života. Koncept mikroúverov sa tak stal celosvetovo oceňovanou myšlienkou.

Jednou z najvýraznejších tvárí mikropôžičiek je ekonóm z Bangladéša Muhammad Yunus, ktorý je známy ako „bankár pre chudobných“. Za poskytovanie úverov nemajetným ľuďom dostal v roku 2006 Nobelovu cenu za mier. Stal sa tak priekopníkom mikroúverov, ktoré majú ľuďom pomôcť dostať sa z chudoby. Samotný M. Yunus sa o Nobelovu cenu delí s Grameen Bank, spoločnosťou, ktorú založil.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Neprehliadnite

EÚ obmedzí platenie hotovosťou, prísnejšia bude aj na kryptomeny

Športová cena

M. Yunus získal ocenenie aj na športovom poli. Stal sa laureátom olympijského vavrínu počas otváracieho ceremoniálu olympijských hier v Tokiu. Túto cenu udeľuje Medzinárodný olympijský výbor (MOV) za mimoriadne zásluhy v oblasti školstva, kultúry, rozvoja a dosiahnutého mieru prostredníctvom športu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa