Americké akcie po vlaňajšom výpredaji prudko vzrástli aj napriek tomu, že vzdorovali rôznym rizikám. Index S&P 500 v tomto roku zatiaľ vzrástol o 17 percent. Kto stavil na kôš najväčších technologických amerických akcií a zainvestoval do ETF, ktorý kopíruje index Nasdaq, pripísal si dokonca 40-percentné zisky. Index volatility, ktorý je na Wall Street takzvaným ukazovateľom strachu, sa nachádza hlboko pod historickým priemerom.

V súčasnom cykle zvyšovania úrokových sadzieb, ktorý sa začal v marci, Fed už zvýšil základnú úrokovú sadzbu o 5,25 percentuálneho bodu na súčasných takmer šesť percent. Je to najstrmší cyklus zvyšovania úrokových sadzieb v USA od začiatku 80. rokov minulého storočia, keď bol šéfom Fed-u Paul Volcker.

Efekt zadlžovania

Vzhľadom na to, že hospodárstvo USA je v súčasnosti z hľadiska absolútneho objemu dlhu (takmer 100 biliónov dolárov) oveľa viac „dotované" ako začiatkom 80. rokov, súčasné vyššie úrokové sadzby majú najmä na súkromný sektor oveľa silnejší vplyv.

Fortune's Most Powerful Women Summit - Day 2
Neprehliadnite

Warren Buffett: Nepočúvajte demagógov a ekonomických analfabetov. Investorom radí vytrvať

Pokiaľ ide o americké domácnosti, priemerné úrokové sadzby na kreditných kartách výrazne vzrástli a zvyšuje sa aj počet dlžníkov, ktorí majú problémy so splácaním. Zároveň sa výrazne zvýšili priemerné úrokové sadzby hypoték, takže objem nových úverov na bývanie sa výrazne spomalil. Ceny nehnuteľností v USA tak v reakcii tiež začali klesať. Prudko rastie aj počet firemných bankrotov, pričom ich súčasná úroveň už dosiahla úroveň pandémie v roku 2020.

Najväčšia bolesť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa