Slávny investor, ktorý len pred niekoľkými dňami volal po prasknutí akciovej superbubliny, má pre svet ešte vážnejší odkaz.
Úzke hrdlá
Posledné štvrťstoročie, charakterizované akurátnym investičným a ekonomickým prostredím, sa chýli ku koncu. Svet sa musí pripraviť na obdobie budúcej inflácie, pomalšieho rastu a nedostatku pracovnej sily, povedal pre Bloomberg Jeremy Grantham.
„Existuje iba určité množstvo lacnej ropy, lacného niklu a lacnej medi. A tu začíname narážať na hranice,“ dodáva. Dôvodom je prichádzajúca klimatická zmena, ktorá so sebou prinesie záplavy, suchá a vyššie teploty, ktoré neuľahčia farmárčenie.
Svet zažije obdobie úzkych hrdiel, nedostatkov a cenových nárastov.
Život nad pomery
Súčasná superbublina je následkom ľudskej tendencie žiť si nad pomery. Stále zvyšujúci sa životný štandard vyčerpal pôdy, otrávil ekosystém a priniesol klimatickú zmenu. To je dôvod, prečo sa stráca biodiverzita.
„Jednoducho sme prestrelili nad dlhodobú kapacitu planéty,“ tvrdí J. Grantham. „Príroda začína zlyhávať. Ak to nenapravíme, nakoniec zlyháme aj my“.
Pozor na akcie
Bežne sa tvrdí, že do akcií treba investovať minimálne po dobu sedem rokov. Toto je priemerné obdobie, kedy aj v prípade drahého nákupu akcií možno očakávať, že sa akcie stanú ziskové.
V tomto prípade to však nemusí platiť, obáva sa J. Grantham.
Po prasknutí akciovej bubliny v roku 1929 trvalo štvrťstoročie, kým sa akciové trhy dostali v reálnom vyjadrení na pôvodné úrovne.
Po prasknutí technologickej bubliny dotcom v roku 2000 to Nasdaqu trvalo 15 rokov. Japonské akcie sa od roku 1989 ešte nespamätali. Teraz to nemusí byť iné.