„Nesúhlasíme so zvyšovaním minimálnej mzdy politickými rozhodnutiami, ako sa to teraz deje, minimálna mzda má byť naviazaná na iné ukazovatele ekonomiky, ako je priemerná mzda, inflácia, produktivita práce. Štát by k rastu čistých príjmov zamestnancov s nízkymi mzdami najlepšie prispel znížením ich zdanenia a odvodov, napríklad zvýšením nezdaniteľného minima na aspoň 5 000 eur a znížením minimálnej sadzby sociálnych a zdravotných odvodov, najmä tých, ktoré zamestnávatelia platia za zamestnancov,“ povedal Kremský. Zároveň podotkol, že skutočná cena práce, ktorú zamestnávateľ musí zaplatiť, je o tretinu až polovicu vyššia ako stanovená minimálna mzda.

Smer-SD chce podľa Fica dynamicky pristúpiť k zvyšovaniu minimálnej mzdy tak, aby sa už v roku 2018 „razantne priblížila k 500 eurám mesačne a aby v roku 2019 už aj prekročila 500 eur". "Musíme mať najvyššiu minimálnu mzdu v krajinách V4 a na tomto aj robíme,“ vyhlásil premiér.

Zástupcovia podnikateľov však varujú, že takéto politické zvyšovanie minimálnej mzdy má ničivé dôsledky na ekonomicky slabé regióny. V niektorých odvetviach ekonomiky, napríklad v textilnom, obuvníckom či elektrotechnickom priemysle rovnako aj v ubytovacích a stravovacích či sociálnych službách môže podľa nich hroziť prepúšťanie, krach malých firiem alebo presun do čiernej ekonomiky.

„Vláda v tejto oblasti postupuje pokrytecky, keď trpí, že v štátnom a verejnom sektore sa nevypláca ani minimálna mzda, ale súkromné podniky núti vyplácať ju stále vyššiu,“ vyhlásil Kremský.

Napriek kritickému stanovisku k avizovanému sociálnemu balíčku, aliancia oceňuje stanovenie príplatkov za prácu v noci a cez víkend. Pripomína, že treba nastaviť minimálnu mieru týchto príplatkov na rozumnej úrovni tak, aby to neúmerne nepredražovalo cenu práce na Slovensku.

„V prípade príplatkov za cestovanie tiež vítame zavedenie pravidiel, mnohé firmy ich vyplácajú už teraz. Je však dôležité, aby si aj štát a samosprávne kraje v tomto splnili svoje úlohy, aby reálne fungovala verejná doprava, aby sa zamestnanci dostali do práce a z práce aj skoro ráno a neskoro večer,“ upozornil Kremský.

Za rozumnú považuje aj otcovskú dovolenku, ktorá zníži diskrimináciu otcov v starostlivosti o deti. Smer-SD navrhuje zaviesť 10-dňovú platenú dovolenku pre otcov, ktorú si budú môcť vybrať do mesiaca od narodenia svojho dieťaťa. Podľa Fica to bude významný krok pre podporu mladých rodín.

Podnikateľská aliancia Slovenska označila avizovaný sociálny balíček za politický populistický krok. „Najhoršie je, že sa takéto opatrenia zavádzajú bez verejnej diskusie a bez konzultácií so zamestnávateľmi,“ skonštatoval Kremský.

Návrhy sociálneho balíčky by mal predložiť minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter na vláde a neskôr v parlamente. Podľa Fica by sa nimi mohli poslanci zaoberať už na júnovej schôdzi parlamentu.