Ceny ropy minulý týždeň klesali v reakcii na rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá znížila kľúčové úrokové sadzby. Druhým faktorom bol nečakaný nárast zásob ropy a benzínu v USA. Investorom nezlepšila náladu ani správa, že počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch minulý týždeň klesol na najnižšiu úroveň od februára 2011.

Aj na začiatku tohto týždňa ceny čierneho zlata mierne klesali. Ľahká americká ropa WTI sa však stále obchoduje nad 99 dolárov za barel a severomorský Brent nad 108 dolárov. Investori čakajú na zasadnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktoré sa uskutoční 14. decembra vo Viedni. Členovia kartelu ťažili v novembri v priemere 30,27 milióna barelov suroviny denne, čo bola najvyššia priemerná ťažba organizácie za posledné tri roky. Pred tromi rokmi v decembri znížil kartel denný limit ťažby o 4,2 milióna barelov denne v snahe zastaviť prepad cien ropy na svetovom trhu.

Analytici sú preto zvedaví, či sa OPEC dokáže dohodnúť na ďalšom smerovaní ťažobnej politiky. Na poslednom zasadnutí v júni zhodu nenašli. Oficiálne ťažobné kvóty teda zostali nezmenené, máloktorý členský štát ich ale dodržiava.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) kartel produkuje približne o 10 percent viac ropy, než udávajú oficiálne ťažobné limity. Politické zmeny na Blízkom východe a rivalita medzi krajinami ohrozujú jednotu OPECu v otázkach ťažobnej politiky, čo môže podľa analytikov spôsobiť, že na ponuka ropy na trhu bude vyššia ako dopyt.

Platina je lacnejšia ako zlato

Platina za babku

Nestáva sa často, aby bola platina lacnejšia ako zlato. Najmä preto, že celkové zásoby tohto kovu na zemi sa odhadujú na 6,06 milióna troyských uncí, pričom zlata sa ročne vyťaží 80 miliónov troyských uncí. Tri štvrtiny zásob platiny sa nachádzajú v Juhoafrickej republike, zvyšok v Rusku, Kanade či Zimbabwe. Juhoafrická republika zabezpečuje až 80 percent svetovej produkcie kovu.

Od začiatku septembra je cena platiny nižšia ako cena zlata. Takáto situácia sa v minulosti vyskytla len trikrát. Prvýkrát v rokoch 1980 až 1983 (platina bola o 131 dolárov lacnejšia ako zlato), druhýkrát v rokoch 1990 až 1991 a tretíkrát na prelome rokov 2008 a 2009.

Súčasnú anomáliu pripisujú analytici dlhovej kríze v Európe, ktorá zapríčinila prudký rast amerického dolára a prepad juhoafrického randu. K tomu treba pripočítať štrajky baníkov, rastúce ceny energií a výpadky prúdu, čo znižuje tržby a marže spoločností. Príkladom je tretí najväčší producent platiny na svete, spoločnosť Lonmin. Hoci predaj drahého kovu stúpol medziročne o 75 percent, tržby firmy poklesli o 36 percent.

Májové štrajky v juhoafrickej bani Karee spôsobili rozsiahly výpadok produkcie platiny, ťažbu naplno obnovili až v auguste. Výsledkom štrajku je nová dvojročná dohoda medzi firmou a zamestnancami. Zaručuje rast miezd baníkov o deväť až desať percent nad infláciou, ktorá sa v krajine pohybuje okolo šesť percent. Náklady na produkciu platiny v Juhoafrickej republike tak vzrastú o 30 percent, v Rusku o 13 percent.

Náklady na produkciu spoločnosti Anglo American Platinum, ktorá je najväčším producentom platiny, dosiahli 1 567 dolárov za uncu, čo je nárast o 7,4 percenta oproti vlaňajšku. Platina sa pritom na začiatku tohto týždňa obchodovala v Londýne pri cene 1 485 dolárov za troyskú uncu. Nárast ceny platiny je tak len otázkou času, uloženie peňazí do tohto kovu je preto pre investorov jedinečnou príležitosťou.

V skupine drahých kovov prekvapilo aj paládium, ktoré minulý týždeň zažilo najdlhšie rastové obdobie za posledné tri roky. Spôsobili to najmä očakávania vyššieho rastu predaja osobných automobilov v USA. V novembri rástol predaj vozidiel za Atlantikom najrýchlejšie za viac než dva roky a analytici očakávajú na budúci rok rekordný predaj áut. Paládium sa využíva pri výrobe katalyzátorov výfukových plynov. Cena paládia dosiahla minulý týždeň v Londýne 681 dolárov za uncu, pričom v auguste sa tento kov predával za 842 dolárov. 

Kakao padá

Taký pokles, ako zaznamenali obchodníci v prípade kakaa, si nepamätajú za posledných 50 rokov. Očakávania, že úroda kakaových bôbov v Ghane a na Pobreží slonoviny bude vyššia ako doterajšie odhady, tlačia jeho cenu neustále nadol.

Na burze ICE Futures cena kakaa nepretržite padá už dva týždne, čo sa stalo naposledy v roku 1961. Úroda na Pobreží slonoviny, ktoré je najvýznamnejším pestovateľom bôbov, by mala v aktuálnej sezóne dosiahnuť viac než 1,43 milióna ton. Tento údaj je o 3,2 percenta vyšší, ako boli predchádzajúce predpoklady. Vďaka priaznivému vývoju úrody v Ghane by tak mala celosvetová ponuka prevýšiť dopyt už druhú sezónu po sebe.

Komodity na svetových burzách

(stav k 12. decembru 2011, spotové ceny)

Zatváracia úroveň

Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)

USD

EUR*

Brent (USD/b)

107,3

17,6

19,4

WTI (USD/b)

97,8

10,3

12,0

Zlato (USD/troy)

1 659,5

18,6

20,5

Striebro (USD/troy)

31,2

6,4

8,1

Meď (USD/t)

7 582

-18,4

-17,2

Hliník (USD/t)

2 011

-13,0

-11,7

Nikel (USD/t)

18 435

-24,7

-23,5

Olovo (USD/t)

2 088

-13,8

-12,4

Zinok (USD/t)

1 927

-16,8

-15,5

Cín (USD/t)

19 796

-24,4

-23,2

* Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu

PRAMEŇ:finance.yahoo.com,kitco

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP