Hlavný akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry hovorí o výhľade technologických akcií z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska, potenciáli rozvíjajúcich sa ekonomík či o rizikách najhodnotnejšej európskej firmy.

Čo si myslíte o šialenstve okolo AI a neuveriteľnom výkone Nvidie?

Práve som počúval najnovší podcast Lexa Fridmana so Samom Altmanom, spoluzakladateľom OpenAI, ktorý povedal, že výpočtová technika bude v budúcnosti pravdepodobne najcennejším zdrojom. Rovnako ako svet vyše sto rokov poháňala ropa, výpočtový výkon a schopnosť rýchlo počítať budú v budúcnosti mimoriadne cenným zdrojom. Otázkou je, či AI a Nvidia dokážu naďalej napĺňať očakávania.

A dokážu?

Nedávno som čítal štúdiu Morgan Stanley z 90. rokov o návrate k priemeru. V prípade spoločností, ktoré majú veľmi vysoké ziskové marže a veľmi vysokú návratnosť investovaného kapitálu, si približne polovica z nich dokáže túto pozíciu udržať a druhá polovica zažije tlak v dôsledku konkurencie alebo meniaceho sa prostredia. Ak sa vrátime do decembra 2021, odhadovaná hodnota Tesly bola 1,1 bilióna dolárov. To boli veľmi vysoké očakávania. O dva roky a štyri mesiace neskôr máme Teslu, ktorá má v rovnakom období o polovicu nižšiu hodnotu. Tržby a hospodársky výsledok sa za rovnaké obdobie takmer zdvojnásobili. Ak ste vo svete investovania nováčik, pýtali by ste sa, ako môže spoločnosť zdvojnásobiť svoju veľkosť a zisky, no pritom cena akcií klesá.

Ako je to teda možné?

V decembri 2021 sa očakávalo, že Tesla bude mať aj do budúcna vysoké prevádzkové marže. V skutočnosti však boli viac‑menej na vrchole a odvtedy výrazne poklesli. Prišla totiž silná konkurencia z Číny. Nemyslím si však, že to bude pre Nvidiu také brutálne ako pre Teslu. No na ulici, kde bývam, ma ľudia zastavujú a chcú sa porozprávať o akciách Nvidie. Pre mňa je to tak trochu varovný signál, ktorý je často znakom bubliny, prinajmenšom v krátkodobom horizonte.

Navyše ide o veľmi cyklický sektor. A to môže byť problém, ak príde recesia.

Keď sa pozriete na ekonomické ukazovatele, americká ekonomika je dosť robustná – mzdy rastú tempom okolo päť percent a ekonomika sa výraznejšie nespomaľuje. V Európe to máme naopak. A už vyše roka máme miernu recesiu. Niektoré krajiny sú na tom lepšie, iné horšie. Takže teraz nie som veľmi nervózny z americkej recesie, skôr z volieb.

Čo to znamená?

V USA sa investuje veľa politického kapitálu, aby sa ekonomika udržala až do recesie, aspoň od Bidenovej administratívy. A tu to začína byť vtipné. USA rastú zhruba o dve percentá rýchlejšie ako EÚ, ale majú fiškálny deficit takmer sedem percent HDP oproti trom percentám v Európe. Takže vláda USA v skutočnosti míňa veľa peňazí v pomere k daňovým príjmom. V USA pritom ľudia radi hovoria, že v Európe vládnu socialisti. Preto si myslím, že rast v Európe, aj keď je trocha slabší, je v skutočnosti zdravší. Z dlhodobého hľadiska je americká ekonomika na neudržateľnej ceste.

Fiškálne stimuly sú hlavný dôvod, prečo sa americká ekonomika v minulom roku nedostala do recesie. Bidenova administratíva presvedčila republikánov v Kongrese USA, aby spustili tri masívne fiškálne stimuly. Tie zvýšili za jediný rok fiškálny deficit o bilión dolárov. To bol obrovský impulz. To je v skutočnosti faktor, ktorý spôsobuje horúčku, ktorú vidíme na trhu.

Peter Garnry

Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg

Aj v USA sa ekonomický rast očakáva iba na úrovni okolo dvoch percent, zisky firiem by však mali rásť o jedenásť percent. Je také niečo možné?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa