Hlavný manažér fondu Deuterium Global Dynamic Allocation John Ricciardi, sa domnieva, že najväčšie škody akciový trh ešte len utrpí. Investície jeho fondu sa riadia predovšetkým modelom globálnej ekonomiky, ktorého vstupmi sú politiky centrálnych bánk, trhové ocenenia firiem a cenové trendy v ekonomike. V posledných dňoch sa vyhrotila situácia v rôznych regiónoch sveta, investori si už zvykli, že zlých správ neubúda.

Tri ohniská problémov

Zdá sa, že vláda Spojeného kráľovstva súťaží s Bank of England o to, kto spôsobí väčšie turbulencie na finančných trhoch.

Guvernér Bank of England Andrew Bailey minulý týždeň povedal manažérom penzijných fondov, aby dokončili rebalancovanie svojich pozícií do piatku, keď má britská centrálna banka ukončiť svoj program núdzovej podpory krehkého trhu s dlhopismi. „Oznámili sme, že s tým skončíme do konca tohto týždňa. Myslíme si, že rebalansovanie sa musí dokončiť," povedal A. Bailey na podujatí, ktoré v utorok vo Washingtone zorganizoval Inštitút medzinárodných financií. „Môj odkaz zúčastneným fondom a všetkým zúčastneným firmám, ktoré tieto fondy spravujú: Máte na to už len tri dni. Musíte to urobiť," dodal guvernér.

Centrálne banky na celom svete pokračujú vo zvyšovaní úrokových sadzieb v snahe dostať pod kontrolu nekontrolovateľnú infláciu. „Problémy treba hľadať všade tam, kde je pákový efekt a kde úrady udržiavajú umelú štruktúru trhu,“ povedal J. Ricciardi dlhoročný veterán v odvetví správy aktív veľkým investorom.

Európa je jedným z takýchto miest. Európska centrálna banka sa snaží udržať rozpätia štátnych dlhopisov v eurozóne na stabilnej úrovni, ale periférne CDS (swap na úverové zlyhanie, pozn. TRENDu) v Grécku a Taliansku sa rozširujú. „Ak to bude pokračovať, nebude to len o eure, ktoré celkom užitočne klesá, ale aj o úrokových sadzbách a úrokových diferenciáloch," domnieva sa J. Ricciardi.

Ďalším problémovým miestom je Japonsko. Japonský jen klesol tento rok oproti doláru o 27 percent a Bank of Japan drží sadzby na nule. „Jedna vec, ktorá by sa mohla zmeniť, a o ktorej sme interne diskutovali, je schopnosť Japoncov udržať politiku nulových úrokových sadzieb," uvažuje J. Ricciardi. Dodáva však, že stávka na zvýšenie japonských úrokových sadzieb by mohla viesť k obrovským stratám, keďže v posledných desaťročiach sa sadzby nezvyšovali. Ak sa však prelomia, posilní to oslabenú japonskú menu.

Amerika ako na hojdačke

Manažér fondu očakáva, že štvrtý štvrťrok bude pre americké akcie aj komodity náročný. Predpovedá, že spotrebiteľské výdavky sa konečne zmenia, priemyselná výroba sa spomalí a očakávania rastu ziskov sa znížia. Ekonomické modely predpovedajú najrýchlejší pokles spotreby a maloobchodných tržieb v USA od finančnej krízy v roku 2008.

„Vidno to na poklese miery úspor, vidno to na prečerpaní kreditnej karty," hovorí J. Ricciardi a dodáva, že najväčšie škody na akciovom trhu ešte len prídu na budúci mesiac alebo o niekoľko mesiacov. Tento rok sa ako prvé vypredávali dlhopisy, potom meny mimo USA a následne prišli na rad akcie.

Po dobrej správe o zamestnanosti v USA, aktuálna správa o vývoji inflácie pravdepodobne potvrdila ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov na novembrovom zasadnutí Fedu a podnietila špekulácie o piatom zvýšení v tomto rozsahu aj v decembri. Obchodníci na Wall Street po zverejnení správy reagovali opätovným výpredajom rizikových aktív kvôli očakávaniu na ďalšie navýšenie úrokových sadzieb pre budúci rok.

Akciové indexy sa po inflačnom reporte opäť prudko prepadli a výnosy štátnych dlhopisov výrazne vzrástli, pričom 30-ročná sadzba dosiahla štyri percentá, čo je najvyššia hodnota od roku 2011.

V inflačnej správe sa zdôrazňuje, že vysoká inflácia sa rozšírila naprieč celým hospodárstvom v USA, čo znižuje výplaty Američanov a núti mnohých spoliehať sa na úspory a kreditné karty, aby udržali krok s rastúcimi cenami. Hoci sa očakáva, že rast spotrebiteľských cien sa v nasledujúcich mesiacoch zmierni, bude to pomalá cesta k cieľu Fedu infláciu skrotiť.

Tvorcovia politík síce reagujú na daný stav najagresívnejšou kampaňou sprísňovania od 80-tych rokov, ale trh práce a spotrebiteľský dopyt zatiaľ zostali odolné. Miera nezamestnanosti v septembri vrátila na päťdesiatročné minimum a podniky naďalej zvyšujú mzdy, aby prilákali resp. udržali si zamestnancov.

Výsledková sezóna bude krutá

Investori očakávajú, že tohtoročná výsledková sezóna bude pre akcie negatívna. Viac ako 60 percent zo 724 respondentov najnovšieho prieskumu MLIV Pulse tvrdí, že tohtoročná výsledková sezóna bude tlačiť index S&P 500 nadol. Približne polovica účastníkov prieskumu tiež očakáva, že ocenenie akcií ešte viac klesne oproti priemeru za posledné desaťročie. V centre pozornosti bude najmä spoločnosť Apple ako ukazovateľ globálnych hospodárskych podmienok.

Výsledky prieskumu podčiarkujú obavy Wall Street, že ani po tohtoročnom brutálnom výpredaji akcie ešte nezohľadnili všetky riziká vyplývajúce z agresívneho sprísňovania menovej politiky, keďže inflácia zostáva stále vysoká. A tieto vyhliadky sa pravdepodobne v dohľadnej dobe nezlepšia. Trvanie Fedu na zvyšovaní sadzieb pravdepodobne negatívne ovplyvní hospodársky rast a zisky podnikov.

„Hospodárske výsledky za tretí štvrťrok budú sklamaním vzhľadom na zjavné riziká poklesu vo štvrtom štvrťroku v porovnaní s odhadmi analytikov," povedal Peter Garnry, vedúci oddelenia akciovej stratégie Saxo Bank. „Medzi hlavné riziká pre zisky podnikov v treťom štvrťroku patrí kríza životných nákladov, ktorá ovplyvňuje dopyt po spotrebiteľských produktoch," a vyššie mzdy, ktoré negatívne ovplyvňujú zisky podnikov.

Výsledková sezóna v USA sa minulý týždeň začala výsledkami veľkých bánk vrátane JPMorgan Chase a Citigroup. V nasledujúcich týždňoch sa všetky oči budú upierať na hospodárske výsledky najväčších technologických gigantov. Spoločnosť Apple, ktorá má najväčšiu váhu v indexe S&P 500, poskytne prehľad o viacerých kľúčových témach, ako je spotrebiteľský dopyt, dodávateľské reťazce, vplyv prudko rastúceho dolára a vyššie sadzby. Výsledky hospodárenia oznámi 27. októbra. Druhou najväčšou sledovanou spoločnosťou v centre pozornosti investorov je JPMorgan. Spoločnosti ako Amazon, Microsoft či Walmart sú tiež v hľadáčiku Wall Street. Ich oznámenie výhľadov na posledný kvartál v roku môže do veľkej miery ovplyvniť stav investičných účtov všetkých investorov.

Výsledková sezóna sa začína v čase, keď index S&P 500 klesol za rok o 24 percent, čo je jeho najhorší výsledok od veľkej finančnej krízy. Viacerí burzoví analytici sa začínajú zhodovať na postupoch, ako vykľučkovať z investičného pesimizmu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa