Najlepšou investíciou roka 2024 nebol nákup ospevovaného výrobcu čipov Nvidia. Stáva sa ním kakao, ktoré len za tri mesiace vzrástlo na cene o 130 percent. V utorok prelomilo úroveň desaťtisíc dolárov za tonu a svojou cenou prekonalo aj cenu medi. Od konca roka 2023 vzrástla cena kakaových bôbov štvornásobne a od začiatku tisícročia 15-násobne. Na tomto raste je však len máločo pozitívne.

Pred deviatimi mesiacmi TREND písal o prichádzajúcom klimatickom jave El Niño, ktorý predraží ceny pochutín, ktoré ľudia milujú, vrátane cukru, kávy a kakaa. Len málokto si však mohol myslieť, že cena hnedého prášku odvtedy vzrastie násobne na cene a dosiahne nový historický rekord.

„Keď sa El Niño objavil v rokoch 2009 a 2015, objem zrážok na Pobreží Slonoviny prepadol o viac ako polovicu voči dlhodobému priemeru. Pobrežie slonoviny je najväčší globálny producent kakaových bôbov, keď stojí za takmer polovicou svetovej produkcie. Pobrežie slonoviny spolu s okolitými krajinami – Ghanou, Kamerunom a Nigériou – zabezpečuje tri štvrtiny globálnej produkcie kakaa. Následkom sucha v roku 2009 boli najvyššie ceny kakaa za posledných 30 rokov.“

V súčasnosti sa úkaz opakuje, no ešte vo väčšej intenzite. Ak by však išlo iba o El Niño, situácia by sa mohla čoskoro dostať do normálu. El Niño totiž začína chladnúť a s ním na niekoľko rokov ochladne aj globálna klíma. Problémy producentov kakaových bôbov sú však štrukturálneho charakteru a prejavili sa práve počas tohto klimatického úkazu.

Prečo bude kakao násobne drahšie

Kakaové bôby sú jednou z málo komodít, ktoré sa nevyvinuli do komerčných plantáží, píše Javier Blas pre Bloomberg. Dôvodom je dlhodobo nízka cena kakaa, a preto nemalo zmysel do produkcie výraznejšie investovať. Napríklad, obchodník s komoditami Cargill kupuje bôby od 400-tisíc producentov. Peniaze na kakau sa tak zarábajú inde ako pri pestovaní.

Kráľom producentov je síce Pobrežie Slonoviny, no kakao tam pestujú malí farmári, za čo im je odmenou o 70 percent nižšia cena odkupu zo strany štátu voči veľkoobchodnej cene. V praxi to znamená, že nemajú prostriedky na kultiváciu či výsadbu nových stromov. Väčšina kakaovníkov v krajine je už dávno za zenitom, keďže majú viac ako 25 rokov.

Podobná situácia je v Ghane, druhom najväčšom producentovi, ktorý je na pokraji bankrotu. Štát nemá ani na to, aby vyplatil farmárov, na čo si musí požičiavať. V posledných dňoch sa však objavujú informácie, že pre slabú úrodu Ghana nedodá dostatočné množstvo bôbov a investori jej odmietajú požičať. Ponuka sa tak ďalej zhorší.

Najväčší producenti kakaa zo západnej Afriky tak na aktuálnej cene profitujú iba málo. Naopak, nízka úroda, ktorú okrem počasia ničia aj choroby, prináša vysoké ceny iba pre tých, ktorí bôby majú. Ich počet sa prudko znižuje.

Ghana tento rok odhaduje produkciu nižšiu o polovicu voči minulému roku na úrovni 22-ročných miním. Produkcia Pobrežia Slonoviny sa predpokladá nižšia o tretinu. Problémom je, že trh s kakaom zažíva už tri roky deficit, čo znamená, že prakticky neexistujú zásoby bôbov. Očakáva sa, že tohtoročný deficit bude najvyšší v histórii.

„Všetci panikária,“ zhrnul situáciu jeden z najväčších svetových spracovateľov kakaa. Pridávajú sa k tomu aj finančné dôvody.

Krachy spracovateľov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa