Bez testu k žiadnemu lekárovi? Vstup do nemocníc či ambulancií môže byť podmienený očkovaním alebo testom. Takúto informáciu zverejnil pred pár dňami rezort zdravotníctva pod vedením ministra Vladimíra Lengvarského, čo medzi pacientami i zdravotníkmi vyvolalo množstvo otázok.
Mnohí zrejme prehliadli podmieňovací spôsob usmernenia – môže. Navyše, ako potvrdila pre TREND hovorkyňa Zuzana Eliášová, usmernenie nemá všeobecne záväzný charakter, len odporúčací.
Slovensko sa zbláznilo už pred pandémiou. Treba vyhodiť nálepky, mať jeden názor nie je dogma
Rezort navyše rokuje o tom, aby v prípade pacientov, ktorí vstupujú do zdravotníckych zariadení, títo nemuseli hradiť antigénové či PR testy, povedala na tlačovej konferencii 30. septembra hlavná odborníčka rezortu pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová. Dnes tak robia v častých prípadoch nielen neočkovaní, ale aj očkovaní pacienti.
To, či to skutočne bude aj realita, je v tejto chvíli otázne. Doteraz nie je doriešené preplácanie testov pri zhoršenej pandemickej situácii, ako to sľubova vláda Eduarda Hegera ešte v júli pri schvaľovaní zákona o covid pasoch. E. Prokopová poukázala zatiaľ iba na to, že tretia vlna bude stáť na zdravotníkoch, ambulanciách a nemocniciach a na tom, ako to budú zvládať.
Očkovať sa môžu na Slovensku podľa svojho rozhodnutia (prípadne rozhodnutia zákonných zástupcov) ľudia nad 12 rokov. Tých je podľa štatistiky spolu 4 750 000. Zaočkovaných bolo na konci septembra 2 450 000 ľudí. Je to väčšina obyvateľstva, ktoré je možné očkovať, nezaočkovaných je menšina, uvádzajú na sociálnej sieti analytici portálu Dáta bez pátosu.
Štát môže byť efektívnejší v liečbe covidu-19 cez ambulancie. Česi majú navrch, Lengvarský mlčí
Na pozadí pandémie na mnohých pacientov striehnu dopady iných ochorení, ktoré ostávajú v úzadí. Neočkovaní majú ešte o problém viac, hoci ani očkovaní nie sú od testovania oslobodení. Za antigénový test (platný 48 hodín) platia od augusta minimálne 5 eur vo vybraných 68 nemocniciach, alebo 15 eur v súkromných zariadeniach.
Stopka pre neočkovaných. Mnohé zdravotné služby už nie sú dostupné, bez testu nikam
Ak niekto potrebuje PCR test (platný 72 hodín), z vlastného vrecka vytiahne minimálne 30 až 60 eur. Navyše, aktuálny test čast potrebujú preukazovať opakovane, neraz aj viackrát týždenne. Existuje veľké množstvo pacientov, ktorí nedostávajú rovnaký štandard základnej zdravotnej starostlivosti ako tomu bolo predtým, na čo poukazujú aj pacientske organizácie, zvlášť pri podmienkach od 7. septembra, zavedených V. Lengvarským.
Susedia testy spravidla preplácajú
Minuloročné celoplošné testovanie stálo 120 miliónov eur, informovalo začiatkom tohto roka ministerstvo financií. Dnes sa štát tvári, že peniaze na takéto účely už nemá.
V susedných krajinách sa stavajú k tejto téme rôzne. Obyvatelia Česka môžu od 1. júna mesačne bezplatne absolvovať dva PCR testy a štyri antigénové testy. Týka sa to všetkých poistencov, očkovaných i neočkovaných, štát v tom nerobí rozdiely.
V susednom Rakúsku, metropola Viedeň, od marca 2021 ponúka dodnes svojim obyvateľom pravidelné bezplatné testovanie na nový koronavírus pomocou domácich kloktacích testov. Negatívny výsledok testu je podmienkou využitia viacerých služieb, ako sú kaderníctva či kozmetické salóny.
Túto možnosť uvádzajú na sociálnych sieťach aj čitatelia TRENDU, ktorí to absolvovali. Napríklad čitateľ Martin spomína, že tam absolvoval takýto test. „Hodil som vzorku do zbernej krabice a mal výsledok na druhý deň... Všetko hradené z verejného zdravotného poistenia s tým, že náklady na jeden test pre štát sú v priemere niekde medzi 5 a 8 eurami. Nárok máte na 8 testov týždenne,“ uvádza.
Nemecko postupuje inak. Od októbra sa tam skončilo bezplatné testovanie na covid-19. Výdavky za najmenej jeden rýchlotest na covid mesačne uhrádzala nemecká vláda od začiatku marca pre všetkých občanov krajiny. Paralelne popri tom prebiehalo aj očkovanie. Testy budú môcť naďalej zdarma absolvovať tí, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať alebo sa im očkovanie neodporúča, ide napríklad o tehotné ženy a ľudí mladších ako 18 rokov.
Rezort skúpy na bežné informácie
Už pred mesiacom pre TREND potvrdila Elena Marušáková, viceprezidentka Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP SR), že ľudia, ktorí sa nemôžu očkovať zo zdravotných dôvodov, by nemali platiť za antigénové (AG) či PCR testy.
Ale za testy stále platia, napriek tomu, že im vláda spolu V. Lengvarským sľubovala pred médiami koncom júla opak, a to po schválení už spomínanej novely o covid preukazoch. Táto téma už nie je aktuálna, odznela v spravodajských agentúrach a už sa s k nej nikto nevyjadruje. TREND zisťoval priamo u rezortu zdravotníctva, aj u odborníkov v praxi, aká je aktuálna situácia v praxi.
Neočkovaní môžu do nemocníc či ambulancií bez testu. Ak ich pošlú domov, zaplatia im mzdu
Ministerstvo neodpovedalo TRENDU na otázku, kedy sa bezplatné AG i PCR testy mimo zdravotnej indikácie stanú realitou, a ani na to, prečo od tohto zámeru upustilo. V prípade hospitalizácií rezort vydal usmernenie, že kompletne zaočkovaní aj neočkovaní pred plánovanou hospitalizáciou musia mať PCR test nie starší ako 72 hodín.
PCR test má údajne každý zadarmo, ak pociťuje príznaky ochorenia covid-19 a objedná sa na webe korona.gov.sk. Čo na túto zamotanú „formulku“ hovorí sám rezort? A prečo na svojom webe uvádza, že treba mať k tomu príznaky? Nedozvedeli sme sa to.
„Predoperačné vyšetrenie i plánovaná hospitalizácia vo všeobecnosti patria k indikáciám na nárok na úhradu PCR testu. V danom prípade je test pre pacienta bezplatný pri registrácii cez portál korona.gov.sk a zadaním daného dôvodu,“ uviedla pre TREND hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ
Nemocnica by mala zabezpečiť PCR testovanie aj v prípade akútnych stavov, ak to dovolí zdravotný stav pacienta. Hospitalizované deti do troch rokov sa testovať nemusia, nesmú však mať klinické príznaky ochorenia covid-19.
Zariadenia majú vlastné postupy
Ako to prebieha v praxi? Napríklad Národný onkologický ústav (NOÚ) nevyžaduje na ambulantnú kontrolu od pacienta ani jeho sprievodu negatívny test na ochorenie covid 19, uviedla pre TASR špecialistka pre styk s verejnosťou Národného onkologického ústavu Patrícia Kubicová.
Priblížila, že pre nekompletne zaočkovaných a nezaočkovaných zamestnancov zabezpečujú antigénové testovanie, a to dvakrát týždenne. Pred nástupom na hospitalizáciu ale vyžadujú od všetkých pacientov negatívny PCR test na nový koronavírus, nie starší ako 72 hodín.
Antigénový test jedenkrát týždenne vyžaduje NOÚ od nezaočkovaných pacientov a pacientov, ktorí neprekonali ochorenie covid-19, ktorí sa ambulantne liečia na rádioterapii, a to počas trvania liečby žiarením.
Tvrdé prebudenie Krajniaka zo Zákonníka práce. Jeho nočnú moru dávno rozlúskli iní
Ani Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v súčasnosti od pacientov, ktorí prichádzajú na vyšetrenia, a ich sprievodcu do väčšiny odborných ambulancií test na nový koronavírus nevyžaduje. Uviedla to médiám hovorkyňa Soňa Valášiková, vyplniť stačí epidemiologický dotazník.
Pri plánovaných hospitalizáciách NÚSCH vyžaduje PCR negatívny test, a to nie starší ako 72 hodín. Rovnako pri akútnych hospitalizáciách musia byť pacienti otestovaní, doplnila Valášiková. Pre nezaočkovaných zamestnancov ústav zabezpečil bezplatné antigénové testovanie každé tri dni.
Nároky pacientov sú otázne
Prezidentka AOPP SR Mária Lévyová pre TREND poukázala opätovne na to, že pacienti, ktorí sa nemôžu dať očkovať, ostali pre štát dlhé mesiace „v lufte“. Nemajú covid pasy, ktorými by sa mohli preukazovať a pandemická situácia na Slovensku sa stále zhoršuje.
„Lekári často pri vyšetreniach vyžadujú od pacientov testy (AG či PCR), my máme obavy, že pokiaľ tieto sú vysoko spoplatnené, mnohí pacienti ich návštevu odložia,“ dodáva M. Lévyová.
Lekári často pri vyšetreniach vyžadujú od pacientov testy, ktoré si musia zaplatiť. Máme obavy, že mnohí pacienti ich návštevu radšej odložia.
Navyše, ústava garantuje každému pacientovi bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Zisťovali sme, či majú všetci poistenci nárok na určitý počet AG či PCR testov od štátu zadarmo pri hospitalizácii alebo plánovanom zákroku. Rezort na to nereagoval. Informáciu sme neobjavili ani na ich webe, dokonca ani na sociálnych sieťach.
Výhody pre očkovaných legislatíva nepozná. Rovnaký nárok na ne majú všetci zamestnanci
Tam v párhodinovom intervale dominujú len témy, ktoré rezort chce pozitívne prezentovať – reforma nemocníc, očkovanie proti sezónnej chrípke, prípadne príspevok hnutia OĽaNO s názvom: Spokojný pacient – spokojný zdravotník. Iné témy a otázky rezort úmyselne či neúmyselne prehliada.
Odkladanie návštev lekára nepomôže
Odhliadnuc od toho, či sú alebo nie sú pacienti zaočkovaní, ak budú odkladať návštevu lekára, môže dôjsť k rapídnemu zhoršeniu ich zdravia. „Malo by byť úlohou štátu zabezpečiť ľuďom, ktorí potrebujú zdravotný úkon či vyšetrenie, aby tieto testy boli ním uhrádzané. Aby to nebolo na úkor pacientov,“ dodáva M. Lévyová.
Iné je to napríklad, ak by niekto potreboval test pri návšteve kultúrnych či spoločenských podujatí, tam by preplácanie testov zrejme nenašlo u vlády pochopenie. „K lekárovi musí ísť každý, odhliadnuc od toho, či niekto je alebo nie je zaočkovaní,“ podotýka prezidentka AOPP SR.
Bonusy očkovaným cez Zákonník práce. Firmy sa chytajú za hlavu, vláda nemá rozum, rieši čo nemá
Aj počas predchádzajúcich vĺn pandémie napríklad onkologickí pacienti potrebovali test pred každou chemoterapiou, avšak ten štát preplácal. V súčasnosti neočkovaní pacienti, ale čiastočne aj tí očkovaní, majú pri návšteve lekára vážny problém. Musia sa testami preukazovať buď každých 72 hodín (PCR) alebo 48 (AG).
Štát dal poskytovateľom zdravotnej starostlivosti voľnú ruku v tom, kedy test budú či nebudú vyžadovať. „Ak sa to nechá na poskytovateľoch, môže sa napríklad stať, že onkologický pacient pred každou chemoterapiou v ambulancii bude potrebovať test, ako to bolo v minulosti. Nesmie sa v žiadnom prípade stávať, že pacienti radšej prerušia liečbu a nepôjdu k lekárovi,“ dodáva M. Lévyová.
Podľa ich prieskumov by až 60 percent pacientov za normálnych okolností vyhľadalo zdravotnú pomoc, teraz ju však odkladajú, čo sa v štatistikách odzrkadlí až s odstupom času.
Dlhšie „čakačky“ v ambulanciách
U kompletne zaočkovaných sa test v ambulanciách nevyžaduje, ak tento nemá pozitívnu anamnézu ani klinické príznaky, je to na rozhodnutí lekára. U neočkovaných či nekompletne očkovaných sa môže ale nemusí vyžadovať (Ag, PCR test, rýchly PCR test). Ak existuje predpoklad, že pacient je infikovaný, lekár musí mať vyhradený čas na vyšetrovanie takýchto pacientov.
Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth pre TREND objasňuje, že z pohľadu všeobecných lekárov situáciu zatiaľ zvládajú so zdravým rozumom, so skúsenosťami z predchádzajúceho obdobia.
Bonusy pre očkovaných nie sú v poriadku. Neočkovaní môžu ľahko vysúdiť odškodné
„Naši pacienti už sami chodia s testom, alebo po telefonickej konzultácii sa idú otestovať pred príchodom do ambulancie, ak majú príznaky infekcie. Samozrejme, ak máme pochybnosti o type ochorenia, môžeme tak ako v minulosti spraviť rýchly test. Uvidíme, čo prinesie ďalšie obdobie,“ objasňuje M. Šóth.
Pacienti sa podľa neho stretávajú aj s nedostatkom zdravotníckeho personálu. Preto sú objednávacie termíny často vyhradené na december až apríl. Netýka sa to akútnych stavov, ktoré sa musia riešiť vždy prednostne.
Robiť sa peknými za cudzie peniaze? To vláde ide, chce dať očkovaným viac voľna a 275 eur
„Treba si zvyknúť, že pri chronickom stave sa pacient na odbornú ambulanciu nedostane hneď . V súčasnej dobe doháňame všetci zdravotnú starostlivosť. Samozrejme, že sú termíny plné. Fyzické kapacity nenavýšime,“ dodáva prezident ASL.
Práve v tomto čase zvýšenej chorobnosti je logistika testovania priamo na ambulanciách ťažko realizovateľná. Je zásadný rozdiel testovať dobrovoľne, takpovediac pre istotu bezpríznakového pacienta a testovať pacienta, ktorý príznaky má, objasňuje pre TREND Jaroslava Orosová, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov.
„K tomu treba adekvátne prispôsobiť nielen vybavenie personálu, ochranné pomôcky, ale aj priestory ambulancie a ich následnú dezinfekciu. Zanedbateľná nie je ani časová náročnosť samotného výkonu u príznakového pacienta, ktorý po testovaní vyjde pozitívny,“ objasňuje J. Orosová.
Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní
Preto odporúča pacientom testovanie radšej pred návštevou ambulancie. Otázkou podľa nej tiež zostáva, či tie dostanú testy zo Štátnych hmotných rezerv ako nemocnice, vysvetlenie rezortu dodnes nemajú.
Špecialisti upozorňujú na riziká z praxe
Problémy badať podľa AOPP SR aj v dostupnosti vyšetrení u niektorých špecialistov. V mnohých regiónoch mnohí chýbajú, napríklad endokrinológovia, reumatológovia, niekde dokonca aj onkológovia. Covid-19 to všetko ešte zhoršil. Štát by mal mať jasný plán, ako dobehnúť odloženú zdravotnú starostlivosť nielen z predchádzajúcich dvoch vĺn, ale aj tej prebiehajúcej. Žiadny však nie je oficiálne známy.
Cirkus vo vyhláškach, chaos vo firmách. Zákazníci však nie sú na špagátiku
Podmieňovať vstup do ambulancií špecialistov, napríklad pneumológov, diabetológov, ortopédov či neurológov preukazovaním sa testu, nepovažuje za správne Prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) Andrej Janco, ktorá funguje ako profesijné združenie zhruba 600 súkromných ambulantných zdravotníckych zariadení.
„Pre mňa každý je pacient, ktorý nás navštívi, pacientom. Nemôžeme si vyberať, koho vyšetríme a koho nie. Musíme sa držať Hippokratovej prísahy,“ objasňuje pre TREND.
Štát ohýba dáta. Regióny mieria k červenej, vláda hrá novú hru a pomaly „varí žabu“
Dodržiavajú potrebné bezpečnostné štandardy v ambulanciách, ktoré im nariaďuje legislatíva. „Bez osobného vyšetrenia neviem rozlíšiť, aké ochorenie pacienta ohrozuje, musím ho vidieť. Ak má negatívny test, v poriadku, ak nie, vyšetrím ho aj tak,“ dodáva A. Janco.
Veľkým rizikom podľa neho je, že ak zanedbá starostlivosť o pacientov, môže im to rapídne zhoršiť ich zdravotný stav, v čom sa zhoduje s pacientskymi organizáciami.
„Pokladám za amorálne vyhýbať sa pacientom a diagnostikovať ich cez telefón. Práve v čase pandémie sú títo ohrození viac ako inokedy, treba dbať na včasnú diagnostiku. Rovnako ako pri covide-19 rozhoduje včasnosť diagnostiky, keď sa to zanedbá, skončí pacient často v nemocnici,“ dodáva na závere prezident SLÚŠ.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?