Dostanú aj výsluhoví dôchodcovia 13. dôchodok a za akých podmienok? O koľko sa im budú ich dôchodky valorizovať a ako to reálne bude s možným súbehom dvoch penzií, teda výsluhového dôchodku a dôchodku poberaného zo Sociálnej poisťovne? TREND zisťoval viac, čo aktuálne chystá vláda.
Trinásty dôchodok aj pri výsluhe
Starobní dôchodcovia, ako aj poberatelia iných druhov dôchodkov, dostanú v tomto roku 13. dôchodok vo výške 606,30 eura. Zo štátnej pokladnice na to pôjde v tomto roku 828 miliónov eur.
Národná rada SR schválila vládnu novelu zákona o sociálnom poistení (č. 461/2003), ktorou sa zmenil a doplnil zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov (č. 328/2002) o 13. dôchodok. Takto sa zabezpečí jeho vyplácanie aj tým poberateľom, ktorých dôchodok vypláca útvar sociálneho zabezpečenia príslušného silového rezortu.
Záujem o predčasnú penziu trhá rekordy. Už o pár dní sa však podmienky pre Slovákov zmenia
„Ide o poberateľov výsluhového dôchodku, ktorí dovŕšili dôchodkový vek podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení, o poberateľov invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodky a sirotského výsluhového dôchodku,“ prezradil pre TREND hovorca rezortu vnútra Matej Neumann.
Z dôvodu rovnakého zaobchádzania s poberateľmi penzií podľa zákona o sociálnom poistení silové zložky navrhli poskytnúť 13. dôchodok aj tejto skupine poberateľov, bez ohľadu na to, kto je ich platiteľom.
Nárok na 13. dôchodok zostáva naďalej zachovaný aj poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku, a to podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení, ktoré vypláca útvar sociálneho zabezpečenia príslušného silového rezortu.
Valorizácia až 14,5 percenta
Výsluhové dôchodky vojakov a policajtov aj tento rok porastú. Valorizácia je schválená vo výške 14,5 percenta, mala by stáť podľa Odborového zväzu polície zhruba 40 miliónov eur. Ako uvádza portál ozprs.sk, valorizácia pri výsluhových penzistoch sa z hľadiska spracovania rieši nie cez Sociálnu poisťovňu každoročne k 1. januáru, ale cez osobitný účet až o šesť mesiacov neskôr, čiže k 1. júlu.
- Koľkým poberateľom sa vyplácal výsluhový dôchodok?
- v roku 2021 – 19 335 poberateľom,
- v roku 2022 – 20 135 poberateľom,
- v roku 2023 – 20 639 poberateľom.
Prameň: databáza poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia, minv.sk
Ako sa vypláca výsluhová renta na Slovensku
- za 25 rokov služby predstavuje 37,5 percenta výsluhového základu,
- za 26. až 30. rok vrátane sa suma zvyšuje o 2 percentá za každý rok
- za 31. rok až 35. rok vrátane sa suma zvyšuje o 3 percentá za každý rok
- za 36. a každý ďalší odpracovaný rok sa výsluhový príspevok zvyšuje o 0,5 percenta
- až do maximálnej výšky 65 percent základu.
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR, echo24.cz
Súbeh dvoch penzií je reálny
Vojaci, policajti či hasiči majú v súčasnosti nárok na výsluhovú penziu už po 25 odpracovaných rokoch (pôvodne po 15). Odvtedy má policajt či vojak nárok na 37,5 percenta mzdy. Ak pracujú aj v civile, štát rátal s tým, že v budúcnosti, po dosiahnutí dôchodkového veku, budú môcť poberať aj ďalší dôchodok zo Sociálnej poisťovne.
Novela zákona o sociálnom poistení sa mala zosúladiť s ustálenou judikatúrou Najvyššieho súdu. Aký je aktuálny postoj rezortu práce k tejto otázke? „Predmetný nesúlad s ustálenou judikatúrou súdov SR sme podrobili dôkladnej analýze a prehodnotili možné riešenia,“ potvrdila pre TREND Natália Jachym Holubová, hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Rezort dospel k záveru, že najvhodnejším riešením je zosúladenie ustanovení zákona o sociálnom poistení s ustálenou judikatúrou Najvyššieho súdu SR. Konkrétne, vo veci posudzovania nároku na dôchodok poistencov, ktorí získali obdobie výkonu služby policajta a vojaka v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok a ktorí súčasne získali obdobie dôchodkového poistenia podľa zákona o sociálnom poistení.
„V snahe dodržať zásadu rovnakého zaobchádzania sa považuje za nevyhnutné primerane upraviť spôsob výpočtu starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov, a to nad rámec ustálenej judikatúry. Preto plánujeme zahrnúť túto právnu úpravu do najbližšej novely zákona o sociálnom poistení, ktorú predložíme do riadneho legislatívneho procesu,“ uviedla Natália Jachym Holubová.
Predchodcovia chceli aj šetriť
Rovnaký postoj v tejto otázke mal aj exminister práce Milan Krajniak. Novela zákona o sociálnom poistení sa mala v zmysle jeho návrhu zosúladiť s ustálenou judikatúrou Najvyššieho súdu.
„Súdy v rámci rozhodovacej činnosti ustálili, že nárok na starobný dôchodok majú aj niektoré kategórie poistencov, ktorí nesplnili podmienky nároku na starobný dôchodok podľa aktuálneho znenia zákona o sociálnom poistení,“ objasnila v novembri 2022 pre TREND Eva Rovenská, exhovorkyňa rezortu práce pod vedením vtedajšieho ministra práce.
Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora však v októbri 2023 pripravila návrh konsolidačných opatrení, medzi ktoré patrilo napríklad zrušenie 13. dôchodku ako jednorazovej nesystémovej dávky, ktorá v tom čase dosahovala od 50 eur do 300 eur. Ďalšie úsporné opatrenie mali zasiahnuť aj dôchodky policajtov, vojakov, hasičov či väzenských dozorcov, pričom vládny návrh znel znížiť mieru náhrady vo výsluhovom systéme.
Zníženie miery náhrady o 5 percentuálnych bodov pre novopriznané výsluhové dôchodky malo podľa Ľ. Ódora v dlhom horizonte znížiť potrebu financovania výsluhového zabezpečenia zo štátneho rozpočtu.
Bývalá vláda tiež uvádzala, že pre výsluhových penzistov, ktorí majú nárok na dôchodok aj zo Sociálnej poisťovne, sa v dnešnom spôsobe výpočtu duplicitne zohľadňujú zárobky vo výsluhovom systéme aj do starobného dôchodku. Inak povedané, už boli raz zohľadnené do výsluhového dôchodku.
- Ako je to s výsluhovou penziou v Česku?
Príslušníci zborov v susednom Česku, ktorí vykonávali službu aspoň 15 rokov, po odchode do civilu majú nárok na výsluhový príspevok, ktorý predstavuje 20 percent mesačného príjmu.
Policajt či hasič s hrubým platom 40-tisíc českých korún (asi 1 600 eur) by mal po 15 rokoch služby poberať rentu približne 8 763 Kč mesačne (asi 350 eur).
S každým ďalším rokom v službe potom príspevok navyše narastá, a to na maximálne 50 percent mesačnej mzdy. Kritici výsluhového systému naznačujú, že by renta mala byť vyplácaná až po dosiahnutí určitého veku (napríklad po päťdesiatke), prípadne hranica pre jej získanie posunutá až na 25 rokov, ako je to napríklad na Slovensku.
Ku koncu roka 2022 predstavovala priemerná renta v Česku 14 416 Kč (573 eur).
Suma vynaložená na výsluhové príspevky podľa rokov u českých susedov:
- 2018 – 3 786 630 974 Kč
- 2019 – 4 015 045 951 Kč
- 2020 – 4 507 726 383 Kč
- 2021 – 5 039 406 566 Kč
- 2022 – 5 954 553 913 Kč
Zdroj: Ministerstvo vnútra Českej republiky, odbor sociálneho zabezpečenia, echo24.cz