Investori v súčasnosti platia približne 21 dolárov za každý dolár predpokladaných ziskov indexu S&P 500. Táto hodnota predstavuje forwardový P/E pomer tohto najsledovanejšieho amerického akciového indexu.
Ocenenie indexu vzrástlo o 3,4 bodu oproti októbru minulého roka, keď Wall Street prešla výraznejšou korekciou. Prudký nárast násobku ceny k zisku indexu S&P 500 v tak krátkom období je zriedkavý; za posledné tri desaťročia sa to stalo len v piatich percentách prípadov, napísal stratég David Rosenberg.
Ocenenie amerických akcií sa vyšplhalo nad historické priemery, ktoré siahajú približne 25 rokov dozadu. Hoci niektorí renomovaní stratégovia investičných bánk tvrdia, že tieto vysoké úrovne sú neopodstatnené, aj tak zvýšili svoje cieľové ceny pre index S&P 500 a podľahli tak rastúcemu býčiemu sentimentu trhu, aby sa vyhli omylu v predpovedi.
„Pravdu povediac, naša schopnosť predpovedať ocenenie indexu S&P 500 za posledný rok bola slabá a hoci sme presvedčení, že súčasné ocenenia sú vysoké, už si netrúfame predpovedať presné načasovanie alebo rozsah cenovej normalizácie,“ napísal analytik Mike Wilson z Morgan Stanley. Investičná banka navýšila dlhodobejší, dvanásťmesačný cieľ ceny indexu S&P 500 na 5 400 bodov.
Kde je palivo pre rast
Jednou z odpovedí na vysoké ocenenie indexu je likvidita. V posledných týždňoch sa opäť na Wall Street protežuje bezpečné investovanie do ekvivalentu hotovosti, fondov peňažného trhu, konkrétne štátnych pokladničných poukážok (T-bills), s viazanosťou do jedného roka a fixným výnosom približne 5,4 percenta ročne.
Nebude trvať dlho a Wall Street podhodí investorom ďalšiu lákavú korisť. Opäť je za tým AI
Podľa mnohých ukazovateľov má kapitálový trh prichystané peniaze na investovanie, čo pomáha zvyšovať ocenenie. Zostatky fondov peňažného trhu sú najčastejšie uvádzanou zásobárňou hotovosti; držané aktíva v nej dosiahli vo februári prvýkrát celkovú hodnotu šesť biliónov dolárov - a posledná revidovaná hodnota za týždeň končiaci 29. májom stále zostáva nad týmto rekordom.
Dôvodom akciového optimizmu je, že tieto „odložené peniaze,“ zvyčajne investované do krátkodobého štátneho dlhu, ako sú napríklad americké štátne pokladničné poukážky, možno kedykoľvek použiť na nákup akcií, čím sa vytvára spätná väzba pre potenciálny rast akcií. Trh počíta s tým, že aj prípadné akciové korekcie môžu byť pri tejto výške prichystanej hotovosti rýchlo skúpené.
Aj ďalšie ukazovatele likvidity poukazujú na zdravú úroveň peňazí v systéme: Jednodňová reverzná repo operácia - miesto, kde inštitúcie ukladajú prebytočnú hotovosť, aby získali úrok od Federálneho rezervného systému - je na úrovni 440 miliárd dolárov. Peňažná zásoba M2, ukazovateľ peňazí v ekonomike, sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 21 biliónov dolárov.
Chuť riskovať
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?